בית המשפט קבע כי מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין; הליכי ההסגרה יחודשו

שופטת המחוזי קבעה כי מלכה לייפר התחזתה לחולת נפש בכדי לחמוק מהסגרה לאוסטרליה. לייפר מואשמת ב-74 סעיפים של אונס ותקיפה מינית של שלוש אחיות באוסטרליה, ועורכי דינה ינסו להיאבק בהסגרתה לשם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייפר מובאת לביהמ"ש המחוזי בירושלים, ב– 2018
לייפר מובאת לביהמ"ש המחוזי בירושלים, ב– 2018צילום: Ronen Zvulun/רויטרס

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (שלישי) כי מלכה לייפר, הנאשמת באונס שלוש אחיות שלמדו בבית ספר שניהלה באוסטרליה, כשירה נפשית לעמוד לדין. השופטת חנה מרים לומפ קבעה עוד כי לייפר התחזתה לחולת נפש בכדי לחמוק מהסגרה לאוסטרליה. כפועל יוצא מההחלטה, הליכי ההסגרה של לייפר לאוסטרליה יחודשו, אך עורכי דינה ינסו להיאבק בכך. בית המשפט יקיים ב-20 ביולי דיון נוסף בנוגע להחלטה על ההסגרה.

"לא נעלם מעיניי, כי למשיבה היו בעבר וישנן בהווה בעיות נפשיות, כפי שגם אישרו חברי פאנל המומחים בעדויותיהם בבית המשפט", כתבה לומפ בפסיקתה. "אולם, אין מדובר בבעיות נפשיות פסיכוטיות של מחלת נפש במובנה המשפטי. הרושם שנותר בי הוא, שהמשיבה מעצימה את בעיותיה הנפשיות, ובכך היא מתחזה למי שחולה במחלת נפש. על כן מסקנתי היא שהמשיבה מסוגלת לעמוד לדין ויש לחדש את ההליכי ההסגרה בעניינה".

ליצמן בכנסת, בשבוע שעברצילום: אלכס קולומויסקי

משרדו של התובע הכללי באוסטרליה, כריסטיאן פורטר, פרסם הצהרה שבה נכתב כי ממשלתו "מברכת את ההחלטה של ישראל כי לייפר כשירה לעמוד לדין ותוסגר לאוסטרליה. התובע הכללי כריסטיאן פורטר אומר כי אלו חדשות טובות. 'בעוד שניתן לערער על ההחלטה שהתקבלה היום, זהו סימן חיובי שאומר כי הליכי הסגרה רשמיים יכולים להתחיל באופן חוקי, בכפוף לכל הוראה רלוונטית לכל ערעור אפשרי. ההאשמות נגד לייפר חמורות מאוד וממשלת אוסטרליה עודנה מחויבת להבטיח כי הצדק ייצא לאור במקרה הזה'". 

אחת האחיות שהתלוננו נגד לייפר, דסי ארליך, כתבה בתגובה לפסיקה בטוויטר: "השופטת קבעה כי לייפר כשירה נפשית לעמוד למשפט! האשה המתעללת הזו ניצלה את בתי המשפט בישראל במשך שש שנים! יצרה במכוון מכשולים, אינסוף טיעונים מטרידים ורק האריכה את הטראומה המתמשכת שלנו!".

לייפר, אוסטרלית בעלת דרכון ישראלי, נמלטה לישראל ב-2008 - שעות לאחר פרסום ההאשמות נגדה - וכעבור שש שנים הגישה אוסטרליה בקשה להסגרתה. היא מואשמת ב-74 סעיפים של אונס ותקיפה מינית של שלוש האחיות. הליך ההסגרה שלה נמשך זמן רב, בשל חוסר הסכמות שהתגלעו סביב שאלת כשירותה לעמוד לדין, והפרשה פגעה ביחסים הדיפלומטיים בין ישראל לאוסטרליה.

ב-2016 קבע בית המשפט כי לייפר לא כשירה לעמוד לדין. בעקבות חקירת משטרה שנפתחה בנושא ועדויות שהתקבלו במשרד המשפטים מארגון JCW, קבעו פסיכיאטרים מהמרכז לבריאות הנפש "איתנים" בפברואר 2018 כי לייפר מתחזה וכי היא כשירה לעמוד לדין. בדיון ה-57 שנערך בעניינה, בספטמבר, הוחלט למנות ועדת פסיכיאטרים מומחים לבית המשפט המחוזי בירושלים, וזו קבעה בינואר כי לייפר כשירה לעמוד לדין.

מאז 2014 מתרחש מאבק למניעת הסגרתה של לייפר בחזית המשפטית, התקשורתית והבריאותית. עורכי דין, יועצי תקשורת ועסקנים חרדים מעורבים במאבק הזה, שהתרכז בניסיונות לקבוע שלייפר אינה כשירה נפשית כדי להיות מוסגרת לאוסטרליה. המאבק עלה לא מעט כסף, שלפי מקורות בחסידות גור הגיע בחלקו ממשפחתה ובחלקו מהלוואות ומתרומות.

בפברואר נחקר שר הבינוי והשיכון הנכנס יעקב ליצמן, חסיד גור, בחשד שנרתם לסייע למניעת הסגרתה של לייפר. באוגוסט המליצה המשטרה להגיש נגדו כתב אישום על כך שהפעיל לחץ על הפסיכיאטר המחוזי של ירושלים, יעקב צ'רנס, לשנות את חוות דעתו ולקבוע שלייפר אינה כשירה לעמוד לדין, בניגוד למה שטען תחילה, וכך למנוע את הסגרתה. ליצמן אף חשוד כי נפגש עם פסיכיאטר בכיר נוסף בניסיון להשפיע על חוות דעתו. עם זאת, הפסיכיאטר קבע כי לייפר כשירה לעמוד לדין וכי ניתן להסגירה.

סנגורה של לייפר, עו"ד טל גבאי, אמר בסיום הדיון: "אנחנו סבורים שההחלטה איננה נקייה מספקות ולבטים. הרי לא מדובר בשחור ולבן. די אם נזכיר שבשנת 2016 הופסקו הליכים בעניינה של לייפר בגין חוות דעת מטעם המדינה שקבעה שאיננה כשירה לעמוד לדין, ואף בסבב הנוכחי בשנת 2018 בית המשפט ביטל שתי חוות דעת שקבעו שהיא מתחזה לחולת נפש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ