מח"ש הורתה להעמיד לדין משמעתי שוטר שתועד מכה פלסטיני

מח"ש סגרה במקביל תיק נגד שוטר, שתושבת עיסאוויה אמרה שהכה אותה בכת הרובה שלו. שוטרים עיכבו אתמול פלסטינים שטיילו ללא מסכה, אף שמסביבם היו מאות שעברו על ההנחיות

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעצר פלסטיני במסגד אל אקצה, שלשום
מעצר פלסטיני במסגד אל אקצה, שלשוםצילום: Mahmoud Illean/אי־פי

המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) במשרד המשפטים הורתה אתמול (שני) למשטרה להעמיד לדין משמעתי שוטר שתקף שומר של הווקף בהר הבית, בגין עבירה של שימוש בכוח שלא כדין. מח"ש הודיעה לעו"ד איתי מק, המייצג את השומר, שהחליטה כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית נגד השוטר.

התקרית שבה הותקף השומר אירעה בחודש אוגוסט האחרון. השומר, מוהנד אדריס, הבחין בשוטר שלדבריו תקף אותו כמה שבועות קודם לכן, החל לצלם אותו והתקשר לדווח עליו למח"ש. "הוא ראה שאני מצלם וחזר אליי", סיפר אדריס. "איך שהורדתי את המצלמה הוא ירק עליי".

לדברי אדריס, אחרי כמה דקות חזר השוטר למקום עם קצין משטרה. "הייתי בטלפון עם מח"ש והוא אמר לי 'תנתק את הטלפון ותבוא איתי'. הלכתי איתו בלי בלגן, וכשהגענו למקום שהיו בו עוד שוטרים, אחד מהם התחיל לתקוף אותי", תיאר. לפי עדותו של אדריס, שמגובה בסרטון וידאו, השוטר חנק אותו מאחור ונשך אותו בשכמות. לאחר מכן הוא הפיל אותו על הרצפה והכה בראשו פעמיים באמצעות אזיקים מברזל.

אדריס פונה לבית החולים לקבלת טיפול. לאחר מכן נאמר לו שהוא חשוד בתקיפת שוטר והוא הורחק מעבודתו למשך שלושה חודשים בצו של קצין משטרה. בתגובת המשטרה ל"הארץ" לאחר המקרה נאמר כי אדריס קילל ואיים על השוטר. התיק נגדו עדיין פתוח.

במקרה אחר החליטה אתמול מח"ש לסגור תיק נגד שוטר, שתושבת עיסאוויה התלוננה שהכה אותה. לפי התלונה שהוגשה לפני כחצי שנה, התושבת, רינה דרבאס, הותקפה לאחר שניסתה להגן על בנה, בן 14, מפני מעצר. דרבאס סיפרה שאחד השוטרים הכה אותה בפניה בעוצמה באמצעות כת הרובה שלו וגרם לה לשברים בגולגולת. היא נזקקה לכמה ניתוחים ולהשתלת פלטינות בראשה. בהחלטת מח"ש צוין כי התיק נסגר מחוסר אשמה.

רינה דרבאס, לפני ואחרי הפציעה

בנוסף, שוטרים עיכבו אתמול במשך כשעה וחצי כמה פלסטינים שטיילו בפארק המסילה בירושלים מפני שלא עטו מסכה. הפלסטינים ועוברי אורח שהיו במקום אמרו כי השוטרים נטפלו אליהם, אף שבמקום היו מאות אנשים ללא מסכות. לפי עדים לתקרית, אחד הפלסטינים צעק על השוטרים, נאזק ונלקח לחקירה בתחנת המשטרה. אזרח יהודי שהיה במקום סיפר כי השוטרים הגיבו באגרסיביות גם כלפי הפלסטינים וגם כלפי עוברי אורח שניסו להתערב לטובתם.

לדברי אחד מהפלסטינים, "שעה וחצי היינו על הכביש, הם אמרו שיתנו לכל אחד 200 שקלים קנס על זה שהיינו בלי מסכות. מסביב היו יותר מ-150 בני אדם בלי מסכה, אבל הם חיפשו רק ערבים". "זה היה ברור שליהודים לא קורה כלום", אמר אזרח יהודי שהיה במקום וביקש שלא להזדהות.

הפלסטיני שעוכב בפארק המסילה בירושלים, אתמול

מהמשטרה נמסר בתגובה לעיכוב הפלסטינים: "בניגוד לנטען, שוטרים שפעלו במקום ביקשו מקבוצה שהסתובבה ללא מסכות בניגוד להנחיות להזדהות. כאשר אחד מהם סירב להזדהות והחל להתעמת עם השוטרים ולעורר פרובוקציות, נאלצו השוטרים לעכבו ומשסירב להישמע להוראות השוטרים, החשוד נעצר. נדגיש כי בשום שלב לא היה שימוש באמצעים וכנגד שאר המעורבים לא נרשמו דו"חות. משטרת ישראל תמשיך לבצע אכיפה מכוח הסמכויות שהוקנה לה בחוק ולפעול על פי צו בריאות העם, על מנת להבטיח את שלום הציבור ובריאותו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ