גנץ על הרג הפלסטיני בירושלים: "ממש מצטערים על המקרה, בטוח שיוסקו מסקנות"

ראש הממשלה החליפי אמר כי הירי באיאד אלחלאק, תושב מזרח ירושלים בעל צרכים מיוחדים שלא היה חמוש, "יתוחקר מהר". ראש הממשלה נתניהו לא התייחס לתקרית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ בישיבת הממשלה בבניין משרד החוץ, היום
גנץ בישיבת הממשלה בבניין משרד החוץ, היוםצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה החליפי בני גנץ הביע הבוקר (ראשון) צער על מותו של איאד אלחלאק, פלסטיני בעל צרכים מיוחדים, שנורה אתמול למוות בידי שוטרי משמר הגבול בעיר העתיקה בירושלים. "אנחנו ממש מצטערים על המקרה", אמר גנץ בישיבת הממשלה, "אני בטוח שהנושא יתוחקר מהר ויוסקו ממנו מסקנות". קודם לכן, הוא ציין כי הוא "מגבה את הכוחות" על רקע כמה אירועים ביטחוניים בתקופה האחרונה. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא התייחס לתקרית.

במשטרה אמרו כי אלחלאק, תושב מזרח ירושלים, החזיק בידו חפץ חשוד בעת שנורה, ורק לאחר הירי התברר כי הוא לא היה חמוש. שני השוטרים שהיו מעורבים בתקרית נחקרו באזהרה במחלקה לחקירות שוטרים, והשוטר הבכיר מביניהם אמר בחקירתו כי הזוטר ירה באלחלאק אף שקיבל פקודה לחדול מהירי. השוטר הזוטר נשלח בתום חקירתו למעצר בית והבכיר שוחרר בתנאים מגבילים.

איאד אל־חלאק

מהחקירה הראשונית עלה כי השניים רדפו אחרי אלחלאק לאחר שנאמר להם כי הוא מחבל, ירו לעברו מבלי לפגוע, וכשהוא נכנס למבנה בניסיון להסתתר, השוטר הזוטר, שהתגייס לפני חודשים אחדים, ירה לעברו. מקור המעורה בפרטי החקירה אמר כי השוטר הזוטר טען כי הבחין בתזוזה של אלחלאק ולכן ירה בו שוב. לבקשת המשטרה, בית משפט השלום בירושלים הוציא צו איסור פרסום על שמותיהם של השניים, אף שהמשטרה אינה הגוף המנהל את החקירה.

אלחלאק טופל במרכז אלווין לבעלי צרכים מיוחדים בעיר העתיקה, עשרות מטרים מהמקום שבו נהרג. לפי משפחתו, הוא נהג להגיע לשם מדי יום. בני המשפחה הכחישו בשיחה עם "הארץ" את הטענות שהוא החזיק בידו אקדח צעצוע. לדבריהם, "הוא לא היה יכול לפגוע באף אחד". המשפחה הסכימה לנתיחת הגופה, לאחר שהתקבלה דרישתה שפתולוג פלסטיני ישתתף בה.

אמו של אלחלאק בביתה, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

אתמול מסר השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה כי "האירוע נבדק כמתחייב בחוק, ונפעל בהתאם לממצאים כדי למנוע מקרים דומים. עד לסיום הבדיקה לא נחרוץ את דינם של השוטרים. הם נדרשים לקבל החלטות גורליות בשניות, בשטח רווי פיגועים, תוך סכנה תדירה לחייהם". מהמשטרה נמסר כי "תפקידם ומשימתם של כוחות השיטור בירושלים, ובפרט בעיר העתיקה, מורכבים במיוחד וכרוכים פעמים רבות בקבלת החלטות מורכבות, הקרבה וסיכון חיים. מן הראוי להמתין לתוצאות החקירה וממצאיה בטרם הסקת מסקנות נחרצות, ולהימנע מהכפשות ומהשתלחות מכוערת ופסולה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ