המשטרה חושדת כי שתי עובדות במעון ראש הממשלה מסרו עדות שקר לטובת שרה נתניהו בתביעה שהגישה נגדה עובדת המעון לשעבר, שירה רבן. השתיים נחקרו היום מאז שעות הצהריים במשרדי היחידה לחקירות הונאה בלהב 433. לדברי מקור המעורה בפרטי החקירה, נתניהו לא חשודה, ובעקבות החקירות היום יבחנו בפרקליטות אם יש צורך לגבות ממנה עדות או לחקור אותה.

המשטרה מסרה כי החקירה מתנהלת בנוגע ל"חשדות הנוגעים לעדויות ולתצהירים שנמסרו על ידי שתי עובדות במעון ראש הממשלה במסגרת תביעה אזרחית". עוד נמסר כי החקירה מתנהלת באישור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ובליווי ובפיקוח של פרקליטות המדינה.

שירה רבן בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, בנובמברצילום: אוליבייה פיטוסי

עו"ד יוסי כהן, פרקליטה של שרה נתניהו, תקף בתגובה את מנדלבליט ואמר כי הוא "משעבד את המשטרה לרדיפה אובססיבית ומגמתית של משפחת נתניהו בניסיון להפעיל את ראש ממשלת ישראל". כהן טען כי נתניהו "חשף בשבוע שעבר את החקירות העברייניות שנוהלו במשטרה נגדו בחסות היועץ מנדלבליט. למחרת השמיעו בכירים במשטרה בחדשות 12 איום על ראש הממשלה שהם יתפרו לו תיק נוסף אם ימשיך לבקר אותם. היום הם מימשו את האיום. באופן חריג ביותר התערבה המשטרה בהליך אזרחי, ופתחה בחקירה פלילית בעוד תיק סרק תפור נגד רעיית ראש הממשלה".

בתגובה ענה מנדלבליט: "אין כל שחר לדברי הבלע שפרסם עו"ד כהן. פעולות החקירה החלו במארס, שעה שנמצא חשד סביר לעבירה פלילית. כפי שמסרה משטרת ישראל, החקירה מתנהלת באישור היועץ המשפטי לממשלה ובליווי ופיקוח של פרקליטות המדינה. בניגוד לטענת הכזב של עו"ד כהן, המידע אשר עורר את החשד הגיע לרשויות אכיפת החוק בשנה שעברה והועבר לבדיקה. התבטאויותיו המשתלחות של עו"ד כהן אינן הולמות עורך דין, ראויות לכל גינוי, אין בהן בדל של אמת, וממילא גם אין בהן כדי להרתיע איש ממערכת אכיפת החוק מלבצע את מלאכתו נאמנה".

שתי העובדות הגישו תצהירים מטעמן לטובת נתניהו. אחת מהן, נ', מסרה בתצהיר שהגישה: "רבן מעולם, ואני מדגישה מעולם, לא שהתה במחיצת נתניהו כשהיא לבדה". היא הוסיפה כי נתניהו שאלה בשלומה כמה פעמים. "קראתי את כתב התביעה ואיני יכולה אלא להביע את הזעזוע העמוק ואת סלידתי מהדברים שנכתבו בו", נכתב בתצהיר מטעמה, "מדובר בשקרים מתועבים והמצאה חולנית, מכוערת ודמיונית של התובעת. סביבת העבודה היתה סבירה ורגילה".

עו"ד יוסי כהן בבג"ץ, החודשצילום: אוהד צויגנברג

נ' הוסיפה בתצהיר כי רבן שיקרה כשאמרה שלנתניהו היו התקפי זעם או שרעיית ראש הממשלה קנסה עובדים. היא גם הכחישה שנאסר על העובדים לאכול במהלך היום, וציינה כי היו יכולים לעשות זאת בקומה הראשונה של המעון.

החוקרים שאלו את נ' אם כתבה את התצהיר כדי לשוב לעבודה במעון ראש הממשלה, שבו הפסיקה לעבוד בשנת 2018. החוקרים טענו בפניה כי כתבה תצהיר שקרי בשל לחץ שהופעל עליה מסביבת אשת ראש הממשלה. נ' הכחישה את הטענות.

אחת מהעובדות אמרה בעדותה כי לא כתבה את התצהיר בעצמה אלא חתמה עליו במשרדו של עו"ד כהן. כשהשופט שואל כיצד נומקו התאריכים בתצהיר, היא השיבה: "לא יודעת, לא התעמקתי בו". עובדת נוספת סתרה בתצהיר שהגישה את דברי רבן.

רבן תבעה את נתניהו בסך 225 אלף שקלים בגין העסקה פוגענית. בתצהיר שהגישה לפני כשנה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים היא גוללה את התנאים שבהם נאלצה לעבוד למשך חודש אחד בספטמבר 2017, עד שלדבריה "נסה על נפשה". בתצהיר תיארה רבן את דפוס העבודה במעון ולדבריה "תנאי העבודה המחפירים, הלא אנושיים, מאיימים ומשפילים שהדעת אינה מסוגלת להכיל ולסבול, שעבר יום יום עד לעזיבתי את המעון". בין היתר מסרה רבן כי נתניהו אסרה עליה לצאת להפסקות, ללכת לשירותים או לאכול במהלך היום.

לתצהיר של רבן צורפו צילומי התכתבויות בינה לבין אחותה ובינה לבין נילי קדוש, שעבדה לצדה של רבן בקומת המגורים במעון ראש הממשלה. באחד המסרונים כתבה רבן לקדוש: "80 פעם סידרתי את המיטות של הבנים. כלום לא מוצא חן בעיניה, זה פשוט מטורף". באחר כתבה קדוש לרבן: "מותשת מאמי, רבתי עם כולם שם, והלכתי הביתה גמורה חולה ועל הפנים. 100 שקל לשעה לא שווה את מה שעוברים שם עם החולת נפש הזאת".

עו"ד איתמר בן גביר, שמייצג את אחת העובדות, אמר כי היא עומדת מאחורי תצהירה. בן גביר אמר כי העובדת אמרה לחוקרים שהם "מחפשים את נתניהו" ולכן מבקשים להשתמש בה כפיון. לדבריו, "אני בעולם המשפט 30 שנה ומעולם לא ראיתי את המשטרה חוקרת בגין עדות שקר. להב 433 באובססיה נגד ראש הממשלה, ועובדי המעון משלמים את המחיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ