נציב התלונות על השופטים: מזוז לא היה צריך להתייחס לאוחנה כאל "שר לעומתי"

מזוז אמר בשנה שעברה כי "מצב של שר משפטים לעומתי הוא בעייתי ומטריד" כשנשאל על העימות בין אוחנה למערכת המשפט. הנציב קיבל את טענתו לפיה לא התייחס ישירות לאוחנה, אך קבע כי היה עליו להימנע מאמירת הדברים

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מני מזוז בבג"ץ, בשנה שעברה
מני מזוז בבג"ץ, בשנה שעברה

נציב התלונות על השופטים, שופט העליון בדימוס אורי שהם, קבע היום (שלישי) כי שופט העליון מני מזוז היה צריך להימנע מלהתייחס אל שר המשפטים לשעבר, אמיר אוחנה, כאל "שר לעומתי". שהם קיבל את טענת מזוז לפיה דבריו לא התייחסו ישירות לאוחנה, אך קבע כי "המאזין יכול להתרשם כי דבריו כוונו לשר המשפטים".

דברי מזוז נאמרו בכנס בחיפה בשנה שעברה, כשהשיב לשאלה על העימות בין אוחנה למערכת המשפט. "המצב של שר משפטים לעומתי או בכלל שר לעומתי הוא מצב בעייתי, מטריד, מציק", אמר מזוז, "זה בעייתי גם במשרדים אחרים". נגד דבריו הוגשו תלונות לנציב התלונות על השופטים על ידי עו"ד יותם אייל מהפורום המשפטי למען ישראל, ועו"ד אביעד ויסולי ושי גליק מארגון "בצלמו".

השופט מזוז הגיב לתלונות וכתב לשופט שהם כי "חוששני שהמתלוננים לא ירדו לסוף דעתי. השאלה שהופנתה אלי מהקהל התייחסה במפורש לעימות פנימי במשרד המשפטים בין שר המשפטים למערכת המשפט המקצועית במשרד ולטענות השר כלפיה. בתשובתי נמנעתי מהתייחסות ספציפית לדברי השר ולטענותיו אלא השבתי באופן כללי בנוגע לתופעה של שר לעומתי שאינה חדשה. בדברים אלה הבעתי עמדה כללית".

מנדלבליט ואוחנה בטקס חילופי השרים במשרד המשפטים, בחודש שעברצילום: שלומי אמסלם / לעמ

השופט שהם קיבל את דברי השופט מזוז, לפיהם הבין שהשאלה נוגעת לאוחנה אך בחר בתשובתו שלא להתייחס אליו ספציפית. עם זאת, כתב כי "דומני כי לא יהיה מופרך להניח שהמאזין לשאלה ולתשובת השופט יכול להתרשם כי דבריו כוונו באופן ספציפי אל שר המשפטים המכהן. מעצם האפשרות כי הדברים יתפרשו באופן זה, נגזרת המסקנה כי ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שהם נאמרו".

בתחילת החודש שעבר הקפיא מזוז את הליך הארכת כהונת ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד, זאת בעקבות עתירות שהוגשו נגד כוונת אוחנה להאריכה. אוחנה טען כי על מזוז לפסול עצמו מהכרעה בנוגע לעתירות, זאת עקב הדברים שאמר בכנס. לאחר שמזוז סירב לפסול עצמו, ערער על כך אוחנה לנשיאת העליון אסתר חיות באמצעות עו"ד שמחה רוטמן, אך ההליך נמחק בשל הודעת אלדד לפיה אינו מעוניין בתפקיד. לאחר מכן, הוגשו התלונות נגד דבריו לנציב תלונות הציבור על שופטים.

עם החלטת נציב התלונות על השופטים, אמר מנכ"ל בצלמו, שי גליק, כי "על שופטים להיזהר בדבריהם גם בכנסים אקדמיים ועליהם לכבד את הרשות המחוקקת ואת שרי הממשלה". עו"ד אביעד ויסולי מסר כי ההחלטה "תכה גלים בכל בתי המשפט. מעבר לכך, יש להצר על כך שהשופט מזוז ממשיך להכחיש את הברור מאליו, כי דבריו התייחסו לשר המשפטים אמיר אוחנה כשר לעומתי - הכחשה שנדחתה אפילו על ידי נציב התלונות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ