נעצרו מפגינים שחסמו כביש בת"א במחאה על צעדי הממשלה לבלימת הקורונה

המפגינים חסמו במשך שעה את רחוב אבן גבירול אחרי שערכו עצרת בכיכר רבין. מהמשטרה נמסר כי נעצרו 12 בני אדם לאחר שתקפו שוטרים; המפגינים התלוננו על שימוש בכוח

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים עוצרים מפגין ברחוב אבן גבירול בתל אביב, הלילה
שוטרים עוצרים מפגין ברחוב אבן גבירול בתל אביב, הלילהצילום: מוטי מילרוד

שוטרים עצרו הלילה (שישי) מפגינים שחסמו את כביש אבן גבירול בתל אביב במחאה על התקנות החדשות של הממשלה למניעת התפשטות נגיף הקורונה. מהמשטרה נמסר כי שוטרים פינו את המפגינים בתום שעה שבמהלכה חסמו את הכביש, ועצרו 12 מהם לאחר שתקפו עוברי אורח ושוטרים. המפגינים התלוננו על שימוש בכוח, ואמרו כי לפחות אשה אחת נזקקה לטיפול רפואי כתוצאה מהעימותים.

המפגינים החלו את מחאתם בכיכר רבין, בה השתתפו מאות בני אדם, ובסיומה חסמו את הכביש באמצעות מחסומים וכיסאות שהציבה העירייה בכיכר. לאחר שעה שבה המשטרה אפשרה למפגינים לחסום את הכביש הם קראו להם להתפנות מהציר, וכאשר הם לא נענו לכך החלו הפינוי בכוח והמעצרים. לפי המשטרה, עוד לפניהם המפגינים תקפו שוטרים. ההפגנה התקיימה בהובלת תנועת "Crime Minister", המנהיגה גם את ההפגנות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים.

עימותים בין שוטרים למפגינים בתל אביב, הלילהצילום: מוטי מילרוד

איש השב"כ לשעבר וחבר התנועה, עו"ד גונן בן יצחק, אמר במהלכה: "זאת לא עוד הפגנה, כי אנחנו נמצאים בימים האחרונים של הדמוקרטיה הישראלית. זה לא משום שאני פעיל מחאה שיוצא נגד הממשלה והעומד בראשה, אלה כי אני שומע מבפנים איך המערכת התקרנפה. ראש השב"כ נדב ארגמן, אני פונה אליך כי אל נתניהו אי אפשר לפנות, כי הוא עם תיקים פלילים ונלחם על חייו הפוליטיים: איך אתה נותן לשב"כ להיות כלי בידיים של ראש ממשלה מושחת? עד כאן".

אמה טוקטלי מגן, תושבת תל אביב שהגיעה להפגין, סיפרה ל"הארץ" על התארגנות ההפגנה: "קבוצה של צעירים בני פחות מ-30 פשוט קראו לכולם, עלו על מעבר החצייה והתיישבו על הכביש. ואז כולם באו. כל מה שהיה בכיכר פשוט עבר לצומת. אחד הדברים המרגשים שהייתי בהם". היא הוסיפה: "ביום שבת תהיה אם כל המחאות למען הדמוקרטיה כדי שהיא תהיה דמוקרטיה לא רק ליהודים, אלא לכלל האזרחים, וזו יריית הפתיחה בדבר העצום הזה".

חיים שדמי, אחד מחברי התנועה שנחקר בחשד לאיומים על יאיר נתניהו, אמר בהפגנה: "בג"ץ לא רלוונטי כבר, מישהו עשה עבודה כמה שנים. הוא לא רלוונטי. 11 שופטים מסתייגים ושמים סטמפה. תקשורת - חבל להרחיב את הדיבור. אבל אז קרה דבר נהדר ולא צפוי, בשלושה סבבי בחירות הוא לא משיג רוב, אין לו רוב בציבור". הוא התייחס לחבירה של יו"ר כחול לבן בני גנץ לנתניהו, ואמר: "זו הבגידה הגדולה בתולדות הפוליטיקה הישראלית, זה אומר שגם המעוז הפוליטי נפל".

שוטרים ומפגינים בת"א, הלילהצילום: מוטי מילרוד

מהמשטרה נמסר: "לאחר שהמפגינים תקפו משתמשי דרך שעברו במקום, כולל השלכת בקבוקים וצבע לעבר רכבים, החלה המשטרה בפינוי הציר וביצעה מעצרים של התוקפים. במהלך הפינוי הושלכו חפצים לעבר השוטרים וחלק מהמפגינים תקפו אותם במכות. המשטרה מאפשרת לכל אדם להביע את חופש המחאה, בכפוף לחוק ולשמירה על ביטחון הציבור והסדר הציבורי. על אף האמור, מפגינים שרומסים את החוק ומפעילים אלימות כנגד אזרחים ושוטרים יטופלו בנחישות, יעצרו וימוצה עמם הדין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ