תושב מרום גולן מואשם שהצית שורת של מוסדות דתיים כדי להפריד בין דת למדינה

ציון כהן, בן 68, מואשם שהצית בחודש שעבר שישה בתי דין רבניים ומועצות דתיות במטרה שיפסיקו לתת שירות לציבור החילוני, וגרם להם נזק של עשרות אלפי שקלים. הוא מואשם גם בהצתת בית הדין הרבני בתל אביב ב-2005

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת השריפה בבית הדין הרבני בתל אביב, ב-2005צילום: מוטי קמחי
יהושע (ג'וש) בריינר

כתב אישום הוגש הבוקר (ראשון) נגד ציון כהן, תושב קיבוץ מרום גולן בן 68, בגין הצתה והפעלת מטעני חבלה במועצות דתיות ובתי דין רבניים ברחבי הארץ. הפרקליטות ביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים.

לפי כתב האישום, שהוגש בידי עו"ד מורן אדרי טרבלסי לבית המשפט המחוזי-מרכז, כהן ביקש לשרוף את המוסדות כדי שיפסיקו לתת שירות לציבור החילוני ובכך להביא להפרדת דת ומדינה. הוא מואשם בין השאר בעבירות הצתה, ייצור והחזקת נשק וניסיון להרוס נכס בחומר נפיץ.

בית הדין הרבני בתל אביב, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

בכתב האישום מתואר כי החל מינואר 2019 החל כהן להיערך לביצוע תוכניתו - הוא ביקר במוסדות דת ברחבי הארץ כשהוא מחופש לחסר בית ואסף מידע עליהם, השתתף בקורס פריצת מנעולים, ערך ניסויים בחומרי בעירה, רכש ציוד וחומרים וייצר מטעני תבערה.

בחודש שעבר, לפי האישום, הוא התחפש שוב לדר רחוב והטמין 12 מטענים ובדים דליקים בשישה מוסדות דת ברחבי הארץ - בית הדין הרבני בפתח תקוה, המועצה הדתית באשדוד, המועצה הדתית בתל אביב, בית הדין הרבני בתל אביב, המועצה הדתית בכפר סבא ובית הדין בכפר סבא. ב-17 במאי הוא הפעיל את המטענים בשעת לילה מאוחרת ואלה גרמו לנזקים של עשרות אלפי שקלים למוסדות.

כהן מואשם גם כי הצית את בית הדין הרבני בתל אביב בשנת 2005, וכתוצאה ממעשיו נשרפה הקומה הראשונה של בית הדין, לרבות עמדות הקבלה ותיקי הארכיון בנזק שמוערך בכ-2.7 מיליון שקלים. האשה שנעצרה עמו בחודש שעבר שוחררה ללא תנאים מגבילים.

עו"ד אדרי טרבלסי כתבה בבקשת המעצר של כהן כי הוא "לא בחל באמצעים, וללא מורא מהחוק התפרץ למוסדות הדת, הטמין בהם מטענים והצית אותם. המשיב לא הסתפק במוסד אחד, אלא הצית ארבעה מוסדות דת בו-זמנית. מעשיו של המשיב מלמדים על מסוכנות זועקת לשמיים ועל תעוזה יוצאת דופן. ההכנות הרבות שערך במשך כשנתיים, ריבוי המטענים, סוגם וגודלם, שימוש בחומרי נפץ רבים ומסוכנים והנגישות אליהם, מלמדים כי המשיב הינו מסוכן. בנס הסתיים אירוע זה בנזק רכושי בלבד, ורק ביד המקרה לא נשרפו המבנים כליל ולא נפגעו חיי אדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ