שוטר תועד מכה באגרוף בפניו של מפגין במחאה נגד הסיפוח בתל אביב

התקרית התרחשה בסיום ההפגנה ולאחריה נזקק הצעיר לתפרים בפניו וסבל מזעזוע מוח קל. בכיר במשטרה: השוטר יטופל, התנהגותו היתה קיצונית. חמשת המפגינים שנעצרו אתמול שוחררו

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בר פלג
בר פלג

שוטר תועד אמש (שבת) הולם באגרוף בפניו של אחד המפגינים במחאה נגד סיפוח שטחים בתל אביב. המפגין התפנה לבית החולים איכילוב עם זעזוע מוח קל ונזקק לשישה תפרים בפניו. גורם בכיר במשטרה אמר ל"הארץ" כי מדובר בהתנהלות קיצונית ומיותרת מצד השוטר על אף ההתפרעות שהיתה בכיכר רבין באותה העת וציין כי הוא יטופל.

המפגין, גל בן 22, אמר ל"הארץ" כי בא להפגנה יחד עם כמה חברים וסיפר כי התקרית התרחשה בחלק הדרומי של הכיכר בתום ההפגנה אחרי פינוי הכביש הסמוך. "לאחר שרוב המפגינים פונו, הלכנו לכיוון הכיכר עצמה ונעמדנו על המדרכה כמה מטרים מהכביש. פתאום הגיעו שורה של שוטרים שנכנסו באגרסיביות וניסו לפנות אותנו הביתה", תיאר. "היו כמה אזרחים שקיללו את השוטרים, היתה התחממות ואז בבום כל חומת השוטרים נכנסה בנו, התחילו דחיפות ואני קיבלתי את הפצצה הזו לפנים, זה הרגיש שזה לא דחיפה. במשך חצי שעה הייתי ממש עם זעזוע מוח קל ולא הכי תפקדתי ברמת הזיכרון".

מהמשטרה נמסר: "בסיום המחאה שהתקיימה בתל אביב החלו הפרות סדר, חסימות צירים והתפרעויות אלימות, שבמסגרתן הותקפו שוטרים על ידי ההמון, ובעקבותיהן נאלצו השוטרים לפזר את המתפרעים ולבצע מעצרים תוך שימוש בכוח. ככל שבמהלך ההפגנה בוצע שימוש בכוח נקודתי החורג מהסביר על ידי מי מהשוטרים, הרי שזה ייבדק ויטופל על ידי הגורמים המוסמכים לכך. המשטרה מאפשרת ותמשיך לאפשר לכל אדם לממש את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא תאפשר ותפעל כלפי הפרות סדר והתפרעויות אלימות המבוצעות בניגוד לחוק".

בתום ההפגנה אתמול התפתחו עימותים בין כוחות משטרה למוחים, שבמהלכם נעצרו חמישה מפגינים. כל החמישה שוחררו במהלך הלילה. במהלך העימותים תקפו שוטרים את צלם "הארץ", תומר אפלבאום, שנכח במקום - והשכיבו אותו על הרצפה בזמן שעיתונאים ומפגינים קראו לשחררו. מהמשטרה נמסר שהשוטרים סברו בטעות כי אפלבאום הוא מפגין, וכי המקרה ייבדק. החומרים של תקיפות אפלבאום והמפגין הועברו על ידי המשטרה למח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים).

לאחר שהשוטרים שחררו אותו, אמר אפלבאום: "ניסיתי לצלם מעצר של אזרח, ואז הם החליטו לעצור אותי. אחד נתן לי אגרוף, אחד נתן לי ברכייה ואחד דחף לי את הראש. ניסיתי רק לצלם את המעצר בזינזאנה, והם קפצו עליי". השוטרים אף גרמו נזק לציוד הצילום.

באגודה לזכויות האזרח אמרו כי "כבר בשלבי תכנון ההפגנה היה ברור שהמשטרה לא מרוצה מעצם קיומה ועשתה ככל יכולתה לתקוע מקלות בגלגלי המארגנים. התנהלות המשטרה בהפגנה היתה משולחת רסן ומתיעוד האירועים ברור שנעשה שימוש באלימות מופרזת, בלי שום סיבה הנראית לעין גם כלפי עוברי אורח ואף כלפי צלמי עיתונות. קשה שלא להבחין בעלייה במספר האירועים האלימים בהם מעורבת המשטרה בשבועות האחרונים וקשה שלא לחשוד שזה קשור לרוח המפקד החדש".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ