14 שנה אחרי רצח אשה באשדוד, המשטרה איתרה חשוד בעזרת בדיקות דנ"א

אולג דוליה, בעל עבר פלילי, נעצר לאחר שהוצלב דנ"א של קרוב משפחתו שנעצר בעבירה אחרת עם דנ"א מזירת הרצח של קלרה רבין. במשטרה לא מצאו קשר ביניהם, סירבו לומר אם יש עוד ראיות הקושרות אותו לרצח ובודקים אם יש מעורבים נוספים

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי

כמעט 14 שנים לאחר שקלרה רבין, תושבת אשדוד, נרצחה בדירתה - המשטרה הודיעה היום (ראשון) שאיתרה חשוד ברצח באמצעות דנ"א. החשוד, אולג דוליה (54), נעצר בעבר על עבירות אחרות, אך לא נלקחה ממנו דגימת דנ"א. המשטרה הצליחה להגיע אליו דרך הצלבת דנ"א בין קרוב משפחתו - שנעצר בחודשים האחרונים ללא קשר לרצח - ובין דנ"א מזירת הרצח, וכעת בודקים אם היו עוד מעורבים. דוליה מכחיש בחקירתו כל קשר לרבין ולחשדות המיוחסים לו, ובפרקליטות טרם החליטו אם להגיש כתב אישום. 

בנה של רבין, בת 67 במותה, מצא אותה באוגוסט 2006 בדירתה ברחוב הרב מימון באשדוד כשהיא ללא רוח חיים. הבן הגיע לדירה עם רעייתו לאחר שאמו לא ענתה לו במשך שעות, אף שהיו אמורים ללכת יחד לאירוע משפחתי. כשהגיע לדירתה ראה אותה מדממת, ונתיחת גופתה העלתה כי סבלה מפציעות דקירה ומחנק. 

קלרה רביןצילום: באדיבות המשטרה

כבר בשלבי החקירה הראשונים עלה חשד שהרצח הוא שוד שהשתבש. רבין היתה נוהגת לספר שהיא ובעלה שומרים כסף רב בביתם, והמשטרה מניחה כי בעקבות זאת הגיע דוליה לביתה. עד כה לא הצליחה המשטרה למצוא קשר מוקדם בין השניים, ולכן לא נשלל החשד שאם אכן מדובר בשוד היו בו מעורבים נוספים.

בן נוסף של רבין, גנדי, סיפר ל"הארץ" כי משפחתו נסערת מהגילוי של המשטרה: "זה לקח תקופה ארוכה עד שחזרנו לעצמנו, אחי שמצא אותה בכלל עברה עליו תקופה קשה מאוד", אמר, "עכשיו אנחנו מפחדים לחזור למצב הזה, זה קצת מפחיד. פתאום לגעת בפצע הזה שוב זה קשה. אימא שלי היתה אשה מאוד טובה ופתוחה עם כולם, רצחו אותה ביום הולדת שנה של הילדה שלי". על השערת המשטרה שמדובר בשוד אמר: "בזמנו היו לאבא שלי 20 אלף דולר, והוא שמר אותם בבית. אימא שלי, שהיתה נותנת לכולם מה שיש לה, סיפרה בין החברות שיש לה כסף בבית". 

המשטרה הצליחה להגיע לדוליה בעזרת התפתחות האמצעים לאיתור חשודים בדגימות דנ"א שמתרחשת בגופי חקירה רבים ברחבי העולם, ובין השאר היא סייעה להרשיע את דניאל נחמני ברצח נועה אייל לאחר 20 שנה ולהאשים את ולרי סאקוביץ ברצח ורדית בקרקנוט, 26 שנה אחרי הרצח. לאחר שנמצא דמיון בין קרוב משפחתו של דוליה שנעצר לבין הדנ"א מזירת הרצח ביקשו החוקרים לבדוק אם לדוליה, שכאמור נעצר בעבר, יש קשר למעשה. 

בטרם מעצרו של דוליה הצליחה המשטרה לקחת ממנו דגימת דנ"א ב"תרגיל חקירה" שסירבה לפרט על אודותיו, בלי שהיה מודע לחקירה נגדו בחשד לרצח. לאחר שנמצאה התאמה בין הדנ"א שלו לבין זה שנמצא בזירה הוחלט לעצור אותו ב-24 במאי. במשטרה סירבו למסור אם יש בידיהם ראיות נוספות נגד דוליה מלבד התאמת הדנ"א, וטענו - בלי לפרט - כי המקום שעליו נמצאה הדגימה בזירת הרצח מצביע על כך שדוליה היה מעורב בעבירה. 

עוד נמסר מהמשטרה כי דוליה טרם נתן הסבר להימצאות הדנ"א שלו בדירה של רבין וכי העבירות שבגינן נעצר בעבר לא אפשרו לקחת ממנו בדיקת דנ"א. רק ב-2014, כשהיה למשטרה מאגר של כ-300 אלף דגימות, אישרה הכנסת להרחיב את טווח העבירות המאפשרות את עריכת הבדיקה. 

לאחר ההרשעה בפרשת נועה אייל סברו גורמים משפטיים כי שיטת הפענוח החדשה עלולה להביא לאימוץ דרך חקירה שנויה במחלוקת. לדבריהם, שימוש גובר בשיטה זו יוביל להחשדת מספר רב של אנשים בפשעים רק על סמך הפרופיל הגנטי שלהם. עו"ד ענת מיסד-כנען, הסנגורית הציבורית של מחוז חיפה וראש הפורום הפורנזי בסנגוריה הציבורית, אמרה אז ל"הארץ": "המלים 'התאמת דנ"א' מהלכות עלינו קסם, אך יכולות לייצג דברים שונים מאוד זה מזה. לקרובי משפחה יש דנ"א דומה, ולכן המשמעות הסטטיסטית של בדיקת דנ"א שאליו הגיעו דרך בני משפחה שונה מאוד ממצב שבו הגיעו אל החשוד באקראי. החשש הוא ששימוש לא זהיר בשיטות עבודה חדשות יגרום להטעיית בתי המשפט ויוביל להרשעת חפים מפשע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ