בג"ץ יקיים דיון בעתירות הקוראות לבטל את תפקיד ראש הממשלה החליפי

שופט העליון קרא החליט לקיים דיון לאחר שעתירות קודמות בנושא נדחו בטענה כי ביהמ"ש לא מתערב בהליכי חקיקה בטרם הושלמו. בעתירה נכתב כי תיקון החוק שאפשר הקמת ממשלת רוטציה הוא "שינוי המבנה הבסיסי של המשטר בישראל"

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ בכנסת, החודש
נתניהו וגנץ בכנסת, החודשצילום: עדינה ולמן / דוברו

שופט בית משפט העליון ג'ורג' קרא החליט היום (שלישי) לקיים דיון בעתירות הקוראות לבטל את תפקיד ראש הממשלה החליפי. עתירות קודמות שהוגשו לבג"ץ בנושא נדחו על הסף. העותרות - התנועה לאיכות השלטון, מרצ והעמותות חוזה חדש ומשמר הדמוקרטיה הישראלית - דורשות לבטל את תיקון החוק המעגן את תפקיד רה"מ החליפי, שנוסח בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן ואושר בכנסת בחודש שעבר.

לדברי התנועה לאיכות השלטון, תיקון החוק הוא "שינוי המבנה הבסיסי של המשטר בישראל שאף עולה לכדי 'החלפה חוקתית' של שיטת הממשל הקיימת בישראל". לפי התנועה, היא "דורשת לבטל את התיקון לחוק בשל השימוש לרעה שנעשה בו בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, המבקש ליצור משטר חוקתי חדש להגנה מפני אישומים פליליים, והשר בני גנץ המבקש לערוך תיקון חוקתי-משטרי זה מטעמים פוליטיים קצרי מועד, הנובעים מחוסר אמון בנתניהו".

מימין: השופטים קרא ודוד מינץ בירושלים, ב-2017צילום: אוליבייה פיטוסי

בחודש שעבר דחה בג"ץ פה אחד את העתירות נגד ההסכם הקואליציוני, שחלקו נוגע להקמת ממשלת חליפים תפקיד ראש הממשלה החלופי. השופטים כתבו כי מדובר "בהסכם קואליציוני חריג, שחלק מהוראותיו מעוררות קשיים לא מבוטלים". עם זאת, הם פסקו כי "לעת הזו אין מקום להתערב באיזה מסעיפיו". הדיון התקיים בבג"ץ לפני שתיקוני החוק עברו בכנסת, והשופטים קבעו כי בית המשפט אינו מתערב בהליכי חקיקה בטרם הושלמו, בין אם הם בעיצומם או שטרם באו לעולם. 

בג"ץ דן באותו מעמד גם בעתירות נגד הרכבת ממשלה בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, המואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. השופטים קבעו כי ככל שהדבר נוגע לתנאי הכשירות הקבועים בחוק, כתב אישום התלוי ועומד נגד חבר כנסת אינו מונע את הטלת תפקיד הרכבת הממשלה עליו, ולפיכך את מינויו לעמוד בראשה. עם זאת כתבו השופטים כי אין להסתפק בכך שחבר כנסת כשיר על פי חוק להרכיב ממשלה, וכי יש להפעיל את העיקרון שלפיו "כשירות לחוד ושיקול דעת לחוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ