"אני מרגיש חייב לנתניהו כל הזמן": הקלטות ישועה והזוג אלוביץ' פורסמו

בתוכנית "המקור" שודרו הקלטות משיחות בין מנכ"ל וואלה לבעל השליטה בבזק ורעייתו, שהמחישו כיצד לחץ הזוג אלוביץ' להטות את הסיקור ב"וואלה" לטובת נתניהו ומשפחתו, וכיצד פעל רה"מ לטובת בזק. הליכוד: בעולם מתוקן דרוקר היה נכנס לכלא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוביץ' ונתניהו
אלוביץ' ונתניהוצילום: מוטי מילרוד ואלכס קולומויסקי

"מה שנתניהו עושה... בחיים לא הייתי מאמין שהוא יכול לעשות דברים כאלה. אני מרגיש חייב (לו) כל הזמן" - מלים אלה, שאמר ביולי 2015 בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' למנכ"ל אתר "וואלה" אילן ישועה, הסתכמו בנובמבר שעבר בכתב אישום בתיק המכונה "בזק-וואלה" (4000) שבו לראשונה הואשם ראש ממשלה מכהן בשוחד, ולצידו הואשמו באותה העבירה אלוביץ' ורעייתו איריס. אתמול (רביעי) פרסם רביב דרוקר בתוכנית "המקור" בחדשות 13 הקלטות נוספות של שיחות בין הזוג אלוביץ' לישועה העוסקות בהטיית הסיקור ב"וואלה" לטובת נתניהו ומשפחתו, וכן בפעולות של רה"מ לטובת בזק. בנובמבר פרסמו חדשות 13 בתמלילים שיחות נוספות בין אלוביץ' לישועה על אופי היחסים עם נתניהו, שנחשפו ב-2015 בתחקיר של גידי וייץ ב"הארץ".

לפי כתב האישום, הפרשה החלה במאי 2015 - כשנתניהו מינה עצמו לשר התקשורת, חודשיים לאחר שנבחר לכהונה נוספת כראש הממשלה. בתצהיר למבקר המדינה הוא לא ציין כי אלוביץ' הוא חברו וכי השניים מנהלים קשר הדוק סביב הסיקור שלו באתר וואלה. ב-8 ביולי כבר פירט אלוביץ' באוזני ישועה כיצד נתניהו מסייע לו בענייני "בזק" דרך המנכ"ל שלמה פילבר (שלימים יהיה עד מדינה בפרשה), לעומת המכשולים שחווה בתקופת השר הקודם, גלעד ארדן:

שאול אלוביץ': תשמע מה שההוא (נתניהו) עושה… אתה יודע, אני בחיים לא, בחיים לא הייתי מאמין שהוא יכול לעשות דברים כאלה. הוא הולך נגד כולם.

אילן ישועה: ברור.

אלוביץ': ובכל דבר אתה יודע, מקטן ועד גדול… אני מרגיש חייב כל הזמן.

ישועה: כן, אני בשביל זה הלכתי לעבודה היום.

אלוביץ': ואני לא מספק כלום. לדעתי אנחנו לא מספקים כלום. אז סיפקנו בבחירות. היום לא מספקים כלום. 

ישועה: בסוף אנחנו גוף ידידותי. תראה, אני מסתכל באתר, אני מחפש את שרה פשוט. 

אלוביץ': תראה, אבל הפקידים עדיין, שוב, ברגע שהוא ישנו, אני מתכוון הנציג שלו (שלמה פילבר), אז הכל שונה לחלוטין והוא צועק על כולם ומחסל את כולם. ברגע שהוא… יש פגישה בלעדיו, טראח… עדיין יש לנו עבודה קשה. אבל אם הוא עושה את זה, אתה לא יודע זה... הוא כמו בולדוזר נכנס. הוא עושה הכל. אבל זה קשה, ההוא (גלעד ארדן) השאיר שם... אתה יודע מה הוא השאיר שם.

ב-29 ביולי, בשיחה בין ישועה לבין הזוג אלוביץ', מתחדד האינטרס העיקרי שלפיו עובדים שני הצדדים: "גרם מול מאה טון" (או "מול קילו"). דרוקר פירש את ה"גרם" כאינטרסים של וואלה, ואת ה"טון" כאינטרסים של בזק. כך הגיב ישועה כשהתבקש לפרסם מידע שהתקבל מנתניהו:

ישועה: תשמע שאול, אנחנו לא יכולים להיות בובה על חוט שב- 19:50, אנחנו לא יכולים לעשות את זה - דרך אגב, לא אכפת לי להיות בובה על חוט, אבל אני לא יכול לעשות את זה בעשר דקות. 

אלוביץ': אתה לא מבין שהחברה שלנו לא מ… שיש לי דברים, כמו שאמרתי לך. יש גרם מול מאה טון.

ישועה: יש מה?

אלוביץ': גרם מול מאה טון.  

ובהמשך התנהל הדיאלוג הבא:

איריס אלוביץ': עכשיו אנחנו עושים ועדת חקירה, בסדר? אנחנו עושים ועדת חקירה, היה לנו סקופ ביד. מי זה שהחליט לא לפרסם אותו?

ישועה: לא, זה לא סקופ.

איריס אלוביץ': בסדר, מי החליט, אבי (אלקלעי)?

ישועה: לא, אבי החליט שלא, שהוא לא יכול לעשות את זה. איריס, צריך להבין את הנקודה, אנחנו צריכים לעשות את זה בזהירות.

איריס אלוביץ': אני לא צריכה לעשות בשום זהירות, אני רוצה...

ישועה: בוודאי שאת צריכה, כי יהיה לך, יהיה עליך ידיעה.

איריס אלוביץ': אבל מה הוא (נתניהו) כבר ביקש… שאול קיבל הדלפה.

ישועה: איריס, יש גבול. די, אי אפשר. יש גבול. אי אפשר ב-19:40 להדליף ושב-20:00 נצא. כיוון שישרפו אתכם. אתם לא מבינים את זה, נו. את רוצה שמחר יתפטרו כל המערכת וייצאו נגדכם?

איריס אלוביץ': כן, אני מתה כבר שכולם יתפטרו!

ישועה: לא, את לא מתה, לא נכון. את לא מתה. לא נכון, לא נכון, לא נכון.

איריס אלוביץ': אילן, אתה תקשיב רגע, האתר הוא שלנו. אתה המנכ"ל והעורך הראשי, ושים לב, אנחנו לא... מילא אותנו לא סופרים, אותך לא סופרים. זה נשמע לך הגיוני?

ישועה: לא, זה לא נשמע לי הגיוני, וסופרים אותנו בעשרות מקרים בשבוע, איריס… אני לא יכול לשבור את כל המערכת ולגרום לזה שמחר.

איריס אלוביץ': אז בוא תשבור אחד מהם, תקשיב, בוא תשבור אחד ו… למען יראו וייראו.

ישועה: איריס, תקשיבי רגע אחד. ה'יראו וייראו' זה כותרת בעיתון "הארץ"… אני רוצה להזכיר לך שהם נתנו לנו גם ידיעות מפוברקות.

שאול אלוביץ': אילן, תקשיב. אתה, הם... הכל מפוברק. הוא רימה אותי, אני רימיתי אותך, כולם מרמים.

ישועה: גרם מול קילו, בסדר… מה המחיר שיש לנו שאנחנו ניפטר מחצי מערכת, תחשוב מה יהיה מחר?

שאול אלוביץ': אתה לא יורד לסוף דעתי. אני לא רוצה שאתה תקבל התקף לב, ואני לא רוצה לצאת מטומטם… הפעם זה יהיה מחר בבוקר, מה יהיה עם הידיעה הבאה ומה עם הידיעה שאחרי הבאה?

איריס אלוביץ': ועכשיו אני מתפללת שזה לא הוא על הקו.

"אני פוחד מהם, הם יאכלו אותנו"

כעבור שנה, לפי ההקלטות, נראה שהמצב רק החריף: הדרישות ממשפחת נתניהו הלכו והתרבו - ואיריס אלוביץ' תלתה זאת בבן יאיר, שטענה בפני ישועה כי הוא "בא ואומר להם (לבני הזוג נתניהו) 'את חושבת ששמו לך את התמונות בראשי? מה פתאום, תקעו לך את זה בסוף'. אתה מבין? הוא כל היום מנטר את הדברים. הוא כל היום בדיגיטל". בד בבד נתקל ישועה בהתנגדות גוברת מעיתונאי האתר, אך ניסיונותיו לשוות מראית עין של איזון בין הצדדים נתקלו באותו מענה מצד הבעלים.

ישועה: הם (העיתונאים) שבורים, תשמעי… זה לא, תביני. זה… כשאתה לא נותן להם להעלות ידיעה עוד ידיעה עוד ידיעה, שאני עורך להם כל ידיעה, שהם לא יכולים להעלות, הם למעשה כבר לא עורכים, את מבינה? 

איריס אלוביץ': ולנו יש אג'נדה משלנו והאג'נדה שלנו, אילן, היא לחזור הביתה בשלום.

ישועה: תשמעי, אני מחזיק את זה, אני מלהטט.

איריס אלוביץ': וואלה היא חלק מקבוצת בזק, היא חלק אחד. עם כל הכבוד לוואלה ולעיתונאים שעובדים שם...

ישועה: יש לי שאלה, שבי מחר במקומי בסדר? 

איריס אלוביץ': אני לא צריכה… בטח שלא קל לך.

ישועה: לא שלא קל, את חושבת ש… תשמעי, זה גוף - אני צריך לשים לב מה אני אומר, מה אני לא אומר, מה אני זה, מה אני שם, מה אני לא משחרר. תשמעי, זה גוף מסוכן, זה גוף מסוכן, אני פוחד מהם.

איריס אלוביץ': אבל אני גם חשבתי על זה. תגיד לי משהו...

ישועה: באיזשהו שלב הם יאכלו אותנו, הם יאכלו אותנו. נהיה מרוחים על העיתונים, אלוהים ישמור.

איריס אלוביץ': אוקיי, אבל אני אומרת דבר אחד. כאילו לכל עיתון יש אג'נדה, נכון? כאילו...

ישועה: כן, אבל זה אג'נדה לא לפרסם חדשות. אין דבר כזה. תקשיבי, אי אפשר.

איריס אלוביץ': אתה יכול להפחיד כל הזמן במשהו, עכשיו  כאילו לא שאני אומרת… אז אוקיי, אז יודעים שוואלה מאתרג את ביבי.

אילן ישועה: הם הרי לא יעצרו בשום דבר ב… מחר גם יגידו "תשמע, הצבע למעלה של וואלה ניוז זה כחול, כחול זה בוז'י".

איריס אלוביץ': בסדר.

אילן ישועה: אז בוא נשנה את זה, אני לא יודע מה עכשיו…

איריס אלוביץ': זה לא שאני אומרת שכל מה שאנחנו עושים זה מתוך אידיאולוגיה… זה ברור לך.

בנובמבר 2016 התנהל הדיאלוג הבא בין איריס אלוביץ' לישועה:

ישועה: השאלה כמה זמן אנחנו נצטרך להיות ככה, זה השאלה.

איריס אלוביץ': אילן, כולם. אני אומרת לך, שלא תחשוב שאתה לבד. אוקיי? ערוץ 10 יש בלגאן, ערוץ 2 עם אודי אנג'ל… תחשוב שכל, כולם, זה בדיוק מה שהיה כתוב אצל נתי טוקר וגידי וייץ (עיתונאים ב"הארץ"). בדיוק. הם לא פוסחים על אף אחד. אם היה לך רק ערוץ ואין לך עסקים, אז תשתין בקשת, אז לא מעניין אף אחד, אתה מבין?… אבל אתה מבין שאתה במצב שאתה צריך אותו (את נתניהו) שהוא יחתום לך על פיצול או ביטול, זה בעיה.

"הוא גומר אותנו ככה, הוא ממש נורא"

במהלך השיחות הביעה איריס אלוביץ' מורת רוח מעיתונאי "וואלה" שנתפסו בעיניה ביקורתיים מדי נגד נתניהו. כך אמרה בנובמבר 2016 על הכתבת הפוליטית טל שלו:

אלוביץ': יופי, עכשיו תראה את טל (שלו) צריך להרגיע, אני לא יודעת איך. 

ישועה: טוב, ברור.

אלוביץ': תראה, היא באה כשמאלנית, אבל אמרנו היא שמאלנית מחמד… 

ישועה: לא, היא נחשבת מקורבת אליו (לנתניהו).

אלוביץ': היא נהייתה דוברמן.

לעומת זאת, באותו היום התבטאה באופן שונה בתכלית כאשר דיברה עם ישועה על עיתונאים ופרשנים המזוהים כנאמנים לנתניהו:

אלוביץ': בוא נמסד פינה שקוראים לה… יש לנו כזאת, אבל בוא נעשה את זה יותר נגיד, סתם אני אומרת פעם בשבוע, פעמיים בשבוע - מאמר אורח.

ישועה: מי השמות?

אלוביץ': למשל גיא בכור. שבעיניי הוא בסדר, סבבה לא?

ישועה: האמת? מסכים לגמרי, הלאה.

אלוביץ': אהה… ארז תדמור.

ישועה: מאיפה הוא?

אלוביץ': אני לא מכירה.

אלוביץ': ומי זה שמעון ריקלין?

ישועה: שמעון ריקלין בסדר. הוא חבר טוב מאוד של ינון (מגל) והוא אחלה, הוא בן אדם חכם.

אלוביץ': יפה. יש לך שניים (בכור וריקלין) שאתה כבר מסכים עליהם.

בסוף החודש כבר החל ישועה להראות סימני דאגה בשיחותיו עם איריס אלוביץ' מכך שהמעורבות הגוברת של לשכת נתניהו החלה להיות נפוצה ברבים:

ישועה: אבירם התקשר אליי עכשיו. עכשיו הוא אומר לי שלוינסון, הכתב של הארץ...

אלוביץ': נו?

ישועה: מספר עכשיו לכולם, כנראה שזה הדלפה שהגיעה מניר, שניר מאשר עכשיו כל טקסט... כל כותרת ב"וואלה". ניר חפץ, את מבינה? מהסביבה של ניר יצאה הדלפה, ועכשיו זה הגיע לעיתון "הארץ". הבנת מה הוא עושה?

אלוביץ': מטומטם.

ישועה: הוא גומר אותנו ככה… הוא ממש נורא, הוא ממש אויב האיש הזה. גם מטומטם וגם אויב… ממש קטסטרופה, זה יום הכי רגיש בעולם, הוא (לוינסון) הולך, מסתובב בכנסת, מספר לכולם, את מבינה?... לבוס (נתניהו) אומר לו 'תקשיב אילן עכשיו עורך בפועל, הוא אמר לי כל דבר להעביר את זה אליו'".

"המקור" לא פרסמו את תגובת נתניהו מאחר שלדבריהם היא לא היתה עניינית. בהמשך פרסם הליכוד את התגובה הבאה בטוויטר: "רביב דרוקר ממשיך גם הערב לבצע משפט שדה פלילי נגד ראש הממשלה - משבש הליכי משפט, מאיים על עדי מדינה, הכל במטרה להטות את דעת השופטים. בעולם מתוקן רביב דרוקר היה נכנס היום לכלא על שידור הדלפות פליליות ושיבוש הליכי משפט, אבל כשהמטרה של התקשורת היא להפיל את מנהיג הימין נתניהו בכל מחיר - נראה שהכל מותר".

שאול אלוביץ' מסר בתגובה: "מר אלוביץ' מסרב לנהל את משפטו בתקשורת. הוא מכחיש את החשדות נגדו ואת שיש לו לומר יביא בפני בית המשפט המוסמך". איריס אלוביץ' מסרה כי היא "תנהל את משפטה בפני בית המשפט המחוזי בירושלים ולא בשום פורום אחר" וכי "תמונת הראיות בתיק מעלה שאיריס אלוביץ' לא עברה עבירה". ניר חפץ מסר: "האמת המלאה על אילן ישועה והתנהלותו יתבררו בעתיד בערכאות המשפטיות המתאימות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ