בן דודה של חנאן אלבחירי הורשע ברציחתה. שני דודיה הורשעו בסיוע לרצח

מחמד אלבחירי הורשע במסגרת הסדר טיעון ברצח שבוצע ביישוב לקיה ב-2017 ונשלח למאסר עולם. בשל קשיים ראייתיים וסירובו להעיד נגדם, דודיה שהואשמו בתחילה ברצח הורשעו במסגרת ההסדר בסיוע למעשה בלבד

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנאשמים בביהמ"ש המחוזי בבאר שבע, ב-2017
הנאשמים בביהמ"ש המחוזי בבאר שבע, ב-2017צילום: אליהו הרשקוביץ

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע הבוקר (חמישי) במסגרת הסדר טיעון שלושה בני משפחה ברצח ובסיוע לרצח של חנאן אלבחירי בת ה-19 מהיישוב לקיה ב-2017. מחמד אלבחירי בן 24, בן דודה של הנרצחת, נשלח למאסר עולם לאחר שהורשע ברצח ובהשמדת ראיה. שני דודיה, יונס אלבחירי בן ה-47 וסאגר אלבחירי בן ה-28, הורשעו בסיוע לרצח ובהשמדת ראיה. לפי האישום, הרצח בוצע על רקע "כבוד המשפחה". הסדר הטיעון נערך לאור קשיים ראייתיים שהתעוררו במהלך שמיעת ההוכחות בתיק, ולאחר הליך גישור בפני בית המשפט המחוזי.

לפי כתב האישום, לאחר שמחמד רצח את חנאן בדרך שאינה ידועה במאי 2017, השלושה שרפו את גופתה כדי "למנוע כל אפשרות לזהותה ולאתרה". שני הדודים, יונס וסאגר אלבחירי, נידונו לעשר שנות מאסר ותשלום פיצוי של 300 אלף שקלים לאם הנרצחת, אך עונשם יאושר אחרי שיבוצע תסקיר נפגעי עבירה אודות בני משפחתה. השניים הורשעו בעבירת סיוע לרצח לאחר שבן הדוד מחמד סירב להעיד נגד אביו יונס.  

הנרצחת חנאן אלבחירי

בפרקליטות התרשמו כי הדמות הדומיננטית ביחסים בין השלושה הוא הדוד יונס, אך בעדותו בבית המשפט הוא הפליל את סאגר ומחמד והרחיק את עצמו מהרצח. כתב האישום המקורי האשים את השלושה ברצח בכוונה תחילה, חטיפה, השמדת ראיה ואיומים. לפי המסמך, השלושה חטפו את חנאן לאחר שהתגרשה מחשש שתצא עם גברים ורצחו אותה. 

אב בית הדין, השופט נתן זלוצובר, אמר בגזר הדין כי "מדובר ברצח מזעזע ואכזרי, שהרקע לו הוא מה שמכונה, משום מה, "כבוד המשפחה". לא בכבוד מדובר, אלא בבושה ובביזיון, שכך נוהגים בני אנוש במאה ה-21. הנוהגים כך מכריזים על עצמם שאיבדו צלם אנוש. בחורה צעירה איבדה את חייה על מזבח מנהג עתיק, אכזרי, מיותר ולא אנושי, רק משום שהיה לה אולי את האומץ לנהוג אחרת ממה שמכתיב המשטר הפטריארכלי, דהיינו  מה שמכתיבים לה בני המשפחה הגברים". 

עוד ציין בית המשפט כי "אין להשלים עם תופעה זו. יש להילחם בה בכל האמצעים העומדים לרשות מערכת אכיפת החוק. מדובר במלחמה עיקשת, קשה, שההצלחה בה לא מובטחת, אך חברה מתוקנת לא יכולה להרשות לעצמה להרים ידיים ולוותר. 
ברור שלמלחמה זו חייבים להירתם כל הגורמים ולא רק מערכת אכיפת החוק ומערכת החינוך הן אלה שצריכות לעמוד בראש המאבק. מדובר בצורך חיוני לגרום להפנמת נורמות מוסריות שיוקיעו את הנורמה החברתית הפסולה, שמובילה לאותו רצח המכונה "רצח על רקע כבוד המשפחה"". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ