בכיר במח"ש דאג שהמשטרה תבטל לו דו"ח תנועה, ראשת המחלקה סירבה לפעול

מקורות במערכת אכיפת החוק אמרו ל"הארץ" כי החוקר - קצין משטרה שהושאל למח"ש - פנה ליחידה שהוא מופקד על חקירתה, ואנשיה ביטלו את הדו"ח בניגוד לנהלים

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בר מנחם בכנס של לשכת עורכי הדין, אשתקד
בר מנחם בכנס של לשכת עורכי הדין, אשתקדצילום: מוטי מילרוד

המשטרה ביטלה דו"ח תנועה לחוקר בכיר במח"ש, שפנה אליה בניגוד לנהלים -  כך אמרו ל"הארץ" מקורות במערכת אכיפת החוק. ל"הארץ" נודע כי החוקר פנה על דעת עצמו למשטרת מחוז תל אביב, שאנשיה הביאו לביטול הדו"ח. כשהדבר נודע לראשת מח"ש, עו"ד קרן בר מנחם, היא סירבה לפעול בעניין.

עבירת התנועה התבצעה בדצמבר 2019, כאשר רב-פקד רותם גיל, קצין משטרה שהושאל למח"ש ומאז נחשב לחוקר הבכיר במחלקה, נסע בנתיב תחבורה ציבורית בתל אביב. הוא קיבל דו"ח על סך אלפיים שקלים, וכשביקש לבטלו, הבהיר לו מנהלו במח"ש שלא ניתן לעשות זאת משום שלא היה בפעילות מבצעית בעת ביצוע העבירה, ולכן עליו לשלם את הקנס. עם זאת, כעבור כמה חודשים התברר כי הדו"ח בוטל בעקבות התערבות המשטרה.

משרדי מח"ש, ארכיוןצילום: אמיל סלמן

לפי נוהלי אגף התנועה של המשטרה ומשרד התחבורה, רכבים משטרתיים רשאים לנסוע בנתיבי תחבורה ציבורית רק לצורך אכיפת איסור הנסיעה של כלי רכב פרטיים בנתיבים אלה. נהלים אלה נקבעו בעקבות דו"ח חריף של מבקר המדינה שפורסם ב-2016, שגילה כי דו"חות תנועה שניתנו לקציני משטרה בוטלו על ידי בכירים מהם בנימוק שהעבירות בוצעו בעת שהיו בפעילות מבצעית, טיעון שלא נמצא לו ביסוס. כך או כך, אנשי מח"ש אינם מוסמכים לאכוף את החוק כלפי אזרחים או לטפל בעבירות תנועה של שוטרים, ולכן לא היתה כל הצדקה לקצין לנסוע בנתיב זה.

לאחר שנודע למח"ש על ביטול הדו"ח, הדבר הובא לפתחה של ראשת מח"ש בר מנחם, אולם זו סירבה לטפל בעניין. בר מנחם וגיל מכירים מהתקופה שבה היא היתה פרקליטה בכירה בפרקליטות מחוז מרכז והוא עבד ביחידה המרכזית של המחוז במשטרה, והיא זו שהביאה אותו למח"ש. 

גורם במערכת אכיפת החוק אמר ל"הארץ" כי מח"ש חוקרת בעצמה שוטרים שביטלו דו"חות תנועה ללא הצדקה, וכי עצם הפנייה של בכיר בארגון ליחידת משטרה שעל חקירתה הוא מופקד מהווה ניגוד עניינים. "חוקר בכיר במח"ש לא אמור לפנות למשטרה כדי שיבטלו לו דו"ח תנועה, זה מעמיד את קצין המשטרה שמקבל את הבקשה במצב בלתי אפשרי", הסביר.

גיל היה קצין חוקר ביחידה המרכזית של משטרת מחוז מרכז, ולפני כשנה וחצי הועבר בהשאלה למח"ש, שם הוא מכהן כראש זרוע חשיפה, האחראית על חקירות בכירים במשטרה. נוהג זה של השאלת שוטרים מהמשטרה למח"ש היה נפוץ בעבר, אולם בשל חשש לניגוד עניינים הוא צומצם באופן ניכר, וכיום יש רק שלושה אנשי משטרה במערך החקירות של מח"ש, שגיל הוא אחד מהם.

ממח"ש נמסר: "מדובר בדו"ח של עיריית תל אביב, שהועבר לידיעת מח"ש לאחרונה. בירור שנערך במח"ש העלה, כי ראש הצוות נהג ברכבו המשטרתי במסגרת תפקידו, והגיש בקשה לגורם המוסמך בהתאם לנוהלי המשטרה".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מבירור שנערך עולה כי מדובר בקצין משטרה המושאל למח"ש, שנהג ברכב משטרתי במסגרת עבודתו והגיש בקשה לגורם המוסמך לבחינה, זאת בהתאם להנחיות ולנוהלי המשטרה. הצגת הדברים באופן אחר פסולה וחוטאת לאמת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ