העליון אישר באופן חריג לערוך משפט חוזר לאדם שהורשע בשל תרגיל של מדובבים

השופט מלצר קבע כי חוקר רשות המסים ליאור מירז, שהורשע בקבלת שוחד ממקורבו, מסר את הודאתו לאחר שמדובבים איימו עליו. ההחלטה נבעה מהכרעות סותרות של בתי המשפט המחוזיים ירושלים ומרכז בעניין קבילות ההודאה

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונת אילוסטרציה. שוטרים הוכנסו לתאו של מירז כאשר היה במעצר, התחזו לעצורים והטיחו בו שהוא שוטר סמוי המבקש להפלילם
תמונת אילוסטרציה. שוטרים הוכנסו לתאו של מירז כאשר היה במעצר, התחזו לעצורים והטיחו בו שהוא שוטר סמוי המבקש להפלילםצילום: אוליבייה פיטוסי

בית המשפט העליון אישר היום (ראשון) באופן חריג לקיים משפט חוזר בעניינו של חוקר רשות המסים ליאור מירז, שהורשע בקבלת שוחד ממקורבו, לאחר שהודה כי מסר לו מידע מחקירות שעסקו בו בעבור תמורה כספית. המשנה לנשיאת העליון, חנן מלצר, קבע כי מירז הודה לאחר שמדובבים הפעילו עליו לחץ, והטיחו בו "אמירות אשר יכולות להתפרש כאיומים". מלצר אישר לקיים משפט חוזר בשל סתירה בין הכרעות בתי המשפט המחוזיים בשני משפטים שדנו בהודאה – בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי ההודאה ניתנה ברצון חופשי, ואילו בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי ההודאה ניתנה תחת איומי המדובבים. מדובר בפעם ה-33 בלבד שבה מאושר משפט חוזר בישראל.

שני חוקרי רשות המסים, ליאור מירז ואילן יוסף, הואשמו ב-2011 במסגרת פרשת השחיתות בקופת חולים מאוחדת כי מסרו מידע מן החקירות לאחד המעורבים בפרשה ומקורב למירז, אברהם סיבוני, וקיבלו בתמורה שוחד של 30 אלף שקלים. על מירז נגזרו עשרה חודשי מאסר בפועל. 

ב-2015 הרשיעה השופטת רבקה פרידמן-פלדמן את מירז בבית המשפט המחוזי בירושלים, כאשר הודאתו היתה הראיה המרכזית במשפט. מירז מסר הודאה לאחר שהוכנסו שוטרים לתאו כאשר היה במעצר, התחזו לעצורים והטיחו בו שהוא שוטר סמוי המבקש להפלילם. השיחה התלהטה עד כדי איומים מצד המדובבים, ואחריה הועבר מירז לתא אחר, שם הודה באשמה בפני מדובב נוסף.

השופט מלצר בבית המשפט העליון, בשנה שעברה. טען כי קיים "פער משמעותי" בהכרעות בתי המשפט ביחס להודאתו של מירזצילום: אוהד צויגנברג

השופטת פרידמן-פלדמן דחתה את טענתו של מירז כי ההודאה נמסרה בשל לחץ ואיומים מצד המדובבים, שניצלו את מצבו הנפשי הרעוע. המדובבים זומנו לעדות, שאחריה קבעה השופטת כי ההודאה ניתנה מרצונו החופשי של מירז. "התחבולה שבה נקטו השוטרים כנגד הנאשם לא עולה כדי 'תחבולה בלתי הוגנת' אשר מביאה לפסילת הודאתו", כתבה השופטת.

מירז ערער לעליון על ההכרעה, אך הערעור נדחה. השופטים סלים ג'ובראן וצבי זילברטל סברו כי ההחלטה הוגנת, בעוד השופט ניל הנדל היה בדעת מיעוט וקבע כי יש לזכותו. עם זאת, השופטים קבעו כי המדובבים אכן התבטאו כלפי מירז באופן שניתן לראות בו איום, וכי חלק מהאמצעים שננקטו כלפי מירז במסגרת תרגיל החקירה שנערך לו היו בלתי ראויים ולעתים אף עלו לכדי איום באלימות פיזית. עם זאת, קבעו השופטים, מכלול הראיות בתיק מצביע על כך שהודאתו ניתנו מרצונו החופשי.

במקביל למשפטו של מירז, הגישה הפרקליטות גם כתב אישום נגד יוסף וסיבוני לבית המשפט המחוזי מרכז, שבו הודאתו של מירז שימשה ראיה מרכזית. במהלך המשפט זומן מירז להעיד, וטען כי הודאתו ניתנה תחת איומים. המחוזי מרכז קיבל את טענתו של מירז, וזיכה את יוסף וסיבוני. הפרקליטות סירבה לאפשר למדובבים להעיד בשנית, ועל כן קבע המחוזי מרכז כי "לא ניתן לסתור את טענותיו אלה (של מירז, נ"ב), אשר אינן מקבלות ביטוי בתמלולים", ועל כן יש לקבל את טענותיו של מירז. הפרקליטות ערערה לעליון על ההכרעה, אך ב-2018 נדחה הערעור פה אחד.

ההחלטות הסותרות של בתי המשפט המחוזיים הביאה את מירז להגיש בקשה למשפט חוזר, באמצעות עורכי דינו ציון אמיר וענבר רוזנבאום. מלצר קיבל את טענותיו, וטען כי קיים "פער משמעותי" בהכרעות בתי המשפט ביחס להודאתו. "משמעות הדבר היא כי אנו ניצבים בפני סתירה מהותית בין ההכרעות שנפלו בתיקיו של המבקש בנוגע לקבילות הודאתו, לבין הקביעות שבאו בנושא זה במשפטם של יוסף וסיבוני – סוגיה, אשר אין חולק שהכרעה שונה בה היתה יכולה להביא לזיכויו של המבקש", כתב מלצר.

על תרגיל המדובבים כתב מלצר כי "השיחות שניהלו המדובבים עם המבקש אכן היו שיחות קשות. קריאת תמליל הדיבוב מעלה כי שיחות אלו היו משובצות בקללות שהוטחו בפניו של המבקש וכן במספר אמירות, אשר יכולות להתפרש כאיומים. התמונה הכללית העולה מהן היא של אווירה מפחידה ומאיימת ששררה בתא המעצר שבו שהו המבקש והמדובבים". מלצר קבע כי המשפט החוזר ייערך בבית המשפט המחוזי בירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ