העליון קבע שהנאשם ברצח מאיה ווישניאק מסוכן לסביבתו, והורה להשאירו כפות במעצר

השופט דוד מינץ דחה את ערעורו של עמית אלמוג נגד תנאי מעצרו החריגים, משום שהוא מראה "מסוכנות משמעותית". בית החולים אברבנאל, שבו אלמוג מאושפז, התנגד והתריע כי הכבילה פוגעת בו ובהליך הבדיקה

נטעאל בנדל
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית אלמוג בדיון בהגשת כתב האישום נגדו, החודש
עמית אלמוג בדיון בהגשת כתב האישום נגדו, החודשצילום: מגד גוזני
נטעאל בנדל
בר פלג

עמית אלמוג, המואשם ברצח בת זוגו מאיה ווישניאק בחודש שעבר, יהיה כפות בידיו וברגליו במהלך אשפוזו הכפוי בבית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל - כך קבע היום (שני) בית המשפט העליון. השופט דוד מינץ דחה את ערעורו של אלמוג על החלטת בית המשפט המחוזי בנושא וקבע כי נשקפת ממנו "מסוכנות משמעותית". מנגד טענה ד"ר קלרה שילד, מנהלת היחידה לפסיכיאטריה משפטית באברבנאל, כי תנאי המעצר החריגים פוגעים באלמוג וביכולת לאבחנו.

אלמוג, שמעצרו הוארך עד החלטה אחרת, שרצח את ווישניאק בנסיבות מחמירות ופצע את אמו בנסיבות מחמירות. הוא נשלח להסתכלות פסיכיאטרית בנוגע לכשירותו לעמוד לדין ובנוגע לאחריותו לעבירות המיוחסות לו. המשטרה התעקשה שהוא ייכבל בידיו וברגליו בכל שעות היממה עקב מסוכנותו ובשל החשש שיימלט מבית החולים. שופט המחוזי בתל אביב ציון קאפח קיבל את עמדת המשטרה, הגם שד"ר שילד טענה כי הכבילה הקבועה פגעה ביכולת לערוך הסתכלות פסיכיאטרית וגרמה חבלות בגופו של אלמוג.

הוריה של מאיה ווישניאק בדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב, החודשצילום: מגד גוזני

בערעור טען אלמוג כי כבילתו פוגעת בכבודו ובזכויות האדם שלו, מובילה לתוצאות קשות ומחמירה את מצבו, מקשה את הערכת מצבו ואינה נחוצה. לדבריו, במקום לכפות אותו יכלו לנעול את חדרו, להציב עוד שומרים או להגביל את הכבילה. בתשובה טענה המשטרה כי על אלמוג להיות כבול לנוכח העבירות החמורות שמיוחסות לו, התנהגותו הפרועה וניסיונו להתאבד בזמן המעצר. עוד נטען כי בית החולים עדיין אינו מסוגל להעריך את מסוכנותו, חדרו אינו ניתן לנעילה ובהשוואה למעצרו המלא מצבו טוב יותר.

השופט מינץ, שקיבל את דברי המשטרה, הסביר כי המחוזי ערך את האיזון הנדרש בין שמירה על כבוד העצור לבין שלום הציבור, בפרט בהתחשב ב"מסוכנות המשמעותית הנשקפת מהעורר". פרקליטתו של אלמוג, אורית חיון, שטענה במחוזי כי המחלקה הסגורה יכולה לטפל בחולים המסוכנים לעצמם ולאחרים, שוקלת כעת לבקש דיון נוסף בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ