השופט במשפטו של השוטר שירה בסולומון טקה סייר בזירה; עשרות הפגינו במקום

תומכי השוטר היורה התעמתו עם מפגינים שהביעו תמיכה במשפחת טקה, בעת סיור של השופט בזירה בקרית חיים. השופט שאל את השוטר מדוע לא ירה לקרקע, וביקש מחוקרי מח"ש להסביר אם ירי לקרקע או לאוויר היה מסכן עוברי אורח

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיור השופט בזירה, היום
סיור השופט בזירה, היוםצילום: רמי שלוש
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

השופט במשפטו של השוטר שירה למוות בסולומון טקה סייר היום (שלישי) בזירת הירי בקריית חיים. את הסיור, שהשתתף בו גם השוטר הנאשם בעצמו, ליוו עשרות מפגינים שקוראים לעברו של השוטר: "רוצח", "שקרן" ו"רצחת ילד". חלק מתומכי השוטר, שהגיעו גם הם לזירה, התעמתו עם המפגינים. המשטרה הפרידה בין הצדדים. 

לאורך הסיור קיבל שופט בית משפט השלום בחיפה, זאיד פלאח, הסברים הן מהשוטר היורה והן מחוקרי מח"ש. השוטר היורה הדגים לשופט כיצד יידו לעברו אבנים, לטענתו, וכיצד ביצע את הירי. בתגובה, שאל אותו פלאח מדוע לא ירה באוויר, לעבר הקרקע או לכיוון החורשה הסמוכה, והשוטר השיב שחש בסכנת חיים. "הם היו עם רצח בעיניים", אמר השוטר.

מפגינים בעד השוטר היורה ונגדו, היוםצילום: רמי שלוש

ביקור שופט בזירת ירי במסגרת משפט שמתנהל נחשב חריג, וכבר עם פתיחת המשפט הודיע פלאח על כוונתו לבקר בזירת הירי, בשל מורכבות האירוע. השופט ביקש מחוקרי מח"ש להסביר, בין השאר, אם ירי לקרקע או לאוויר היה מסכן עוברי אורח או את הבניינים המקיפים את האזור. 

אביו של טקה, וורקה, הגיע עם בני משפחה נוספים לסיור בזירה. "אנחנו מכבדים את החוק ובאנו להראות את זה גם בסיור הזה", אמר האב, "כל מי שהיה כאן חיכה שנפרוץ את הגדרות ונפגע בסיור. הם משתמשים בכוחניות שלהם כדי לפגוע בנו, אבל אנחנו באנו רק כדי להשמיע את הקול שלנו, ולהראות שאנחנו מכבדים את החוק". טקה הוסיף: "95% מהלבנים אוהבים אותנו, אנחנו ביחד ננצח. סלומון הוא הקורבן האחרון, שלא יהיה עוד נפגעים בצבע שחור".

מפגינים בזירת הירי, היוםצילום: רמי שלוש

שוטרי מרחב זבולון נערכו בכוחות מתוגברים באזור זירת הירי, בשל חשש מהפגנות, שיבוש הביקור ואף פגיעה בשוטר היורה. הם שהפרידו בין המפגינים שהתעמתו במקום. עשרות שוטרים התפרסו הבוקר בשטח שבין הגן הציבורי שבקריית חיים - שבה החל העימות בין טקה לשוטר - ועד לרחוב השיירה, שבו על פי כתב האישום החל יידוי האבנים לעבר השוטר ושבו גם התבצע הירי שהביא למותו של טקה.

עד כה העידו במשפט חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים. בהמשך, צפויים להעיד הנערים שהיו עם טקה בזמן האירוע, מדריך הנוער שהיה עד לירי וגם השוטר היורה עצמו. עד היום נחשב השוטר כמי שנתון לאיומים ברמת סיכון גבוהה ביותר, והוא לא שב לביתו, הממוקם סמוך לזירת הירי. שוטרים מאבטחים אותו כשהוא מסתובב בציבור וגם לדיונים בבית המשפט הוא מגיע בליווי שוטרים.

השופט פלאח סייר גם באזור המקלט שבו פועלת עמותת "בית יציב", ממנו הגיע טקה ביום מותו, לפני שנה. בבית יציב, מרכז הנוער שבו היה פעיל, החליטו לקרוא לאחד החדרים על שמו. הטקס נערף בנוכחות ראש עיריית חיפה, עינת קליש-רותם, וכן השרה פנינה תמנו שטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ