מ"מ המפכ"ל: נפיק לקחים ממעצר המפגינים בירושלים, תפקידנו לאפשר את חופש המחאה

מוטי כהן אמר כי המשטרה צריכה לבצע את תפקידה ללא קשר לנושא ההפגנה או לעמדות המפגינים. לדברי גנץ, חופש ההפגנה הוא זכות קדושה. נתניהו: הגינוי למפרי חוק צריך להיות שוויוני בכל המפה הפוליטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, אתמול
הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

ממלא מקום המפכ"ל, מוטי כהן, אמר הבוקר (ראשון) כי המשטרה תפיק לקחים מהמעצר שלשום של המפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בית משפט השלום בירושלים הורה הלילה לשחרר את שלושת המפגינים, בהם אחד ממובילי המחאה, אמיר השכל. "יחד עם זאת", אמר כהן, "אין תחליף לשיקול דעת מפקדים".

כהן הוסיף כי "תפקידה של המשטרה לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכל אדם ולשמור על שלום הציבור וביטחונו, זאת ללא קשר לנושא ההפגנה, לזהות המפגינים או לעמדותיהם". עוד אמר כהן: "צריך לזכור שהמשטרה מאפשרת מדי יום קיומן של הפגנות ומחאות רבות בכפוף לחוק וכך תמשיך לעשות גם בהמשך".

השכל בבית משפט השלום בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

שר המשפטים אבי ניסנקורן הוסיף היום כי "חופש הביטוי והזכות להפגין הם אבני יסוד בדמוקרטיה שאין להגבילם אלא במקרי קיצון". ניסנקורן ציין כי ההחלטה לשחרר את המפגינים היתה "מתבקשת", וכי "על המשטרה להפיק ממנה לקחים בנוגע לכל הפגנה עתידית".

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, אמר בישיבת הממשלה כי חופש ההפגנה הוא "זכות קדושה". "צר לי שחלק מהאנשים מצאו לתקוף את המשטרה כי זה לא נוח להם משם או מכאן", אמר, "אנחנו צריכים לאפשר את חופש ההפגנה באשר הוא. המפגינים האלה מפגינים לעתים בעדי, לעתים נגדי, זה אותם אנשים". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר מכן כי אין תכנון לפגוע בחופש ההפגנה וכי הוא לא מתערב בהחלטות המשטרה. לדברי נתניהו, "הגינוי למפרי חוק צריך להיות שוויוני בכל צדי המפה הפוליטית". הוא הוסיף כי "זו לא פררוגטיבה של צד אחד להחליט שהוא בעד שלטון החוק ולהפר אותו ברגל גסה בזמנים אחרים".

השופטת אורנה סנדלר-איתן דחתה הלילה את בקשת המשטרה להרחיק למשך 15 ימים מירושלים את השכל, גיל דניאלי וסדי בן שטרית. השופטת ביקרה את המשטרה ואמרה כי הבקשה לצו הרחקה היא בגדר "סתימת פיות". השלושה נעצרו ביום שישי יחד עם ארבעה משתתפים נוספים במחאה נגד נתניהו ליד מעון ראש הממשלה בירושלים. ארבעת העצורים האחרים הסכימו להרחקתם מירושלים ושוחררו ממעצר, בעוד השכל, דניאלי ובן שטרית סירבו לכך. המשטרה מסרה כי בכוונתה להגיש ערר על ההחלטה.

הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

מי שהחליטו לדרוש להרחיק את המפגינים מירושלים הם מפקד מחוז ירושלים במשטרה, דורון ידיד, ומפקד מרחב ציון, עופר שומר. ידיד מועמד להתמנות למפכ"ל, והוא מתמודד על התפקיד עם מ"מ המפכ"ל כהן, הסמפכ"ל אלון אסור ומפקד מחוז צפון שמעון לביא. השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה אמור להחליט בחודשים הקרובים את מי למנות לתפקיד.

במהלך הדיון בבית משפט השלום שהחל בשבת בערב ונמשך לתוך הלילה, הודה נציג המשטרה כי השכל לא חסם כביש, אך טען כי השלושה היוו מטרד והתקהלו בניגוד לחוק. עוד אמר כי להשכל מיוחסת הובלת הקבוצה לחסימת הכביש באופן מכוון, "לאור ייאוש מכך שההפגנות לא צוברות תאוצה". הוא טען כי במשטרה ניסו להגיע להבנות עם השכל במטרה לגרום למפגינים לשוב למדרכה. תיעוד הנאום של השכל ומעצרו:

במתן החלטתה, אמרה השופטת סנדלר-איתן כי "גם אם אניח שהיתה הצדקה לעיכוב המשיבים בשל יציאת האירוע משליטה, אינני סבורה כי יש מקום להציב תנאי כלשהו לשחרורם של המשיבים. הזכות להפגין היא זכות יסוד במשטר דמוקרטי".

לאחר שחרורו אמר השכל כי "איש לא ימנע מאתנו להפגין בכל מקום". לדבריו, "המדינה רוויה באדי דלק ואם המעצר שלנו יצית אותה, זה היה שווה". עוד אמר השכל כי "אנחנו חיים במציאות מטורפת שבה נאשם בפלילים יושב במעון עם אבטחה ואנחנו נעצרים כי לא עמדנו בתנאי הפגנה".

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה כתב אתמול בפוסט בפייסבוק כי לא יגלה סובלנות לחסימות כבישים, בין אם נעצר "רב אלוף, תא"ל או טוראי", בהתייחסו לכך שהשכל הוא תת-אלוף במילואים. אוחנה הוסיף כי "לא תהיה סובלנות לחסימות כבישים. זה נכון ללהט"בים, יוצאי אתיופיה, נכים, עצמאים, אומנים, בעד רה"מ או נגד רה"מ". 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ