מח"ש תבדוק מעצר קטין מירושלים שטוען כי נאזק במשך שעות בניגוד לחוק

תיעוד של ידידיה אפשטיין הופץ ברשתות החברתיות וגרר ביקורת. המשטרה: אפשטיין וחבריו קיללו תושבים ברובע המוסלמי וסירבו להתפנות, הוא לא היה אזוק כמעט בכלל בעת ששהה בתחנה

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנויות סגורות בעיר העתיקה בירושלים, באפריל
חנויות סגורות בעיר העתיקה בירושלים, באפרילצילום: אמיל סלמן

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) פתחה בחקירת מעצרו של ידידיה אפשטיין, תושב ירושלים בן 14 שנעצר ביום חמישי בעיר העתיקה ולטענתו נותר אזוק בידיו וברגליו במשך שעות בתחנת המשטרה, בניגוד לחוק. תיעוד של אפשטיין אזוק הופץ ברשתות החברתיות וגרר ביקורת על המשטרה. מהמשטרה נמסר כי "בניגוד לפרסומים, הקטין לא היה אזוק כמעט בכלל בכל משך שהייתו בתחנה, לא בידיו ולא ברגליו". 

אפשטיין חבר בארגון חרדי-ציוני המנסה להחדיר את הציונות על פי ההלכה לחברה החרדית. ביום חמישי בערב הסתובב עם חבריו סביב שערי הר הבית וקרא עמם פרקי תהילים, כולל ברובע המוסלמי. לטענתו, כשהקריאו פרקי תהילים ברובע זה, נערים ערבים החלו לקלל אותם ולהתגרות בהם, אך שוטרים שהגיעו למקום החליטו לפנות דווקא אותו ואת חבריו.

פלסטינים בכניסה להר הביתצילום: אוהד צויגנברג

מנגד, המשטרה מסרה כי סביב השעה 23:00 התקבלו דיווחים על קבוצת צעירים שדופקים על דלתות, מקללים ומתגרים באוכלוסייה המקומית בעיר העתיקה. השוטרים שהגיעו למקום ביקשו מהם להתפנות מהמקום, ובשלב מסוים אפשטיין וחבריו התיישבו על הרצפה וסירבו להישמע להוראות. "למרות שניתן להם זמן סביר להתפנות, חלקם המשיכו בביצוע פרובוקציה והפרת הסדר במקום", נמסר מהמשטרה.

אפשטיין סירב להתפנות מהמקום ואחד השוטרים הרים אותו והוליך אותו לאזור מרוחק. "לקחו אותי לתחנה ושם נשארתי כל הלילה", אמר. "לא עדכנו את ההורים שלי שנעצרתי. לאחר שהחליטו שאני עצור אזקו אותי בידיים וברגלים במשך כמה שעות". לדבריו, השוטרים במקום צחקו עליו כשביקש שיעטו מסכות ולא יעשנו לידו. "ישבתי שם לילה שלם על הספסל. צחקו עליי וביזו אותי. אמרתי את זה למפקד אבל הוא לא התייחס". תיעוד המעצר שהפיצה המשטרה:

לאחר שהתיעוד של אפשטיין אזוק הופץ, המשטרה פרסמה הודעה חריגה שבה תיארה את השתלשלות הדברים. במשטרה אמרו כי אפשטיין דחף שוטרים וסירב להישמע להוראותיהם, ולכן הוחלט לעכב אותו וכן שניים מחבריו. לדברי המשטרה, אפשטיין החל לצלוע והוצע לו טיפול רפואי, אולם הוא סירב בתחילה לקבלו. עוד נמסר כי בחצות המשטרה יצרה קשר עם אביו ועדכנה אותו על שאירע, אולם האב בחר לא להגיע לתחנה.

"בניגוד מוחלט לטענות מופרכות שהושמעו, בתחנת המשטרה לא בוצע שימוש בכוח כלפי הקטין, אלא להיפך", מסרה המשטרה. "השוטרים שמרו עליו כשהוא ללא אזיקים, נתנו לו אוכל ושתייה ודאגו לצרכיו. בטרם חקירתו התייעץ עם עורך הדין ונשמרו כל זכויותיו כדין. במהלך הלילה זיהה אחד השוטרים את החשוד בתחנה כשהוא הולך לפתע באופן רגיל ללא צליעה, וכשהבין החשוד שראו אותו - הוא חזר ללכת בצליעה". 

הרובע המוסלמי בירושלים, ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי

פרקליטו של אפשטיין, עו"ד איתמר בן גביר, הודיע כי יגיש תביעה נגד המשטרה. לדבריו, "טוב עושה מח"ש שפתחה בחקירה, אך במקביל נגיש תביעה אזרחית נגד המשטרה. גורמים במשטרה בלחץ ולכן מנסים להטיל רפש על הקטין, אך ההכפשות לא יעזרו. אין שום הצדקה לכליאתו של נער ללא מיטה, ללא מזרון, מבלי להיכלא בבית מעצר לנוער ותוך שהנער ישן על הספסל. אין שום הצדקה לכבילתו של נער וגם אם מדובר בכבילה לחמש שעות הרי חוק הוא חוק. המשטרה חושבת שאפשר לצפצף על חוק הנוער או על חוקי היסוד אך היה ראוי שהגורמים שאחראים למעצר הנער יתנצלו וינסו לתקן את הנזק הגדול שגרמו לנער".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ