עצור ששהה בתא מצולם בשל נטיות אובדניות התאבד באבו כביר

קרוב משפחתו של העצור, בן 54 מפתח תקוה, סיפר שהוא תלה את עצמו בשירותים- האזור היחיד בתא שאינו מצולם. לדבריו, הוא התריע שהוא עלול להתאבד. שב"ס: "האירוע בחקירה"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית המעצר אבו כביר בתל אביב, בפברואר
בית המעצר אבו כביר בתל אביב, בפברוארצילום: מוטי מילרוד

עצור ששהה בתא מפוקח ומצולם משום שנקבע שיש לו נטיות אובדניות התאבד בלילה שבין יום ראשון ליום שני בבית המעצר אבו כביר בתל אביב. העצור, יוסי אביב, בן 54 מפתח תקוה, נעצר שלושה ימים לפני כן בחשד לכמה מעשי שוד. בית משפט השלום בתל אביב האריך את מעצרו בארבעה ימים ושלח אותו לבדיקה פסיכיאטרית.

בבדיקה הפסיכיאטרית אמר אביב כי ניסה להתאבד יום לפני מעצרו. לדבריו, הוא בלע "900 כדורים כדי לזעוק לעזרה", והוסיף: "ידעתי שזה לא ישפיע עליי". אביב הסביר בבדיקה כי יש לו בעיות במשפחה, סיפר שהיו לו עוד ניסיונות התאבדות בעבר, ושהוא עלול לפגוע בעצמו בעתיד. בעקבות הבדיקה המליצה פסיכיאטרית מבית החולים אברבנאל כי ישהה בתא מפוקח שנמצא קרוב יותר לסוהרים, מחשש שינסה לפגוע בעצמו. בתא המפוקח יש מצלמות שמתעדות את כל המתרחש בו, למעט השירותים.

בית המעצר אבו כביר בתל אביבצילום: ניר כפרי

עופר, בן דודו של אביב, סיפר שהוא תלה את עצמו בשירותים. הוא אמר שהתריע שאביב עלול להתאבד, אך "הם נפנפו אותי". לדבריו, "הם עשו פה מחדל מטורף. איך יכול להיות שאדם בהשגחה מתאבד? הוא נכנס עם סדין לשירותים, אתם לא רואים את זה במצלמות? הזלזול של שב"ס זועק לשמים". עופר הוסיף כי בן דודו "היה אדם עשיר בחייו אבל נפל למקום הכי נמוך. מגיע לו מכות על מה שעשה אבל למה לא אשפזו אותו בגהה? כולם ידעו שהוא עומד להתאבד. למה יש מצלמות בתא אם לא אכפת לכם מחיי אדם? אם היו קוראים לו דודו טופז אז היה על זה הרבה פרסום ובשב"ס היו עושים בלגן, אבל לא אכפת להם".

עו"ד שי אורן, שייצג את אביב מטעם הסנגוריה הציבורית, אמר: כי "הכתובת היתה על הקיר". לדבריו, "זו סיטואציה הזויה לחלוטין שאדם שסובל מבעיה, ואנחנו מתריעים על כך, ובסופו של דבר קורה מה שקורה. אנחנו עדיין רוצים להבין איך הוא היה לבד ולא היה תחת השגחה". עו"ד הוסיף כי "המשפחה המומה ומאוד כועסת. היא תמצה את כל ההליכים כלפי שב"ס, וגם היא כרגע מחכה לקבל תשובות".

משב"ס נמסר בתגובה: "בשלב זה האירוע נמצא בחקירה ולא נוכל להוסיף פרטים לגביו". עוד נמסר משב"ס: "מבלי לפגוע בפרטיותו ובחסיונו הרפואי של העצור, נוכל לומר כי ביומיים בהם שהה בחזקת שב"ס נפגש מספר פעמים עם גורמי הטיפול, בהם רופא פסיכיאטר, עובדות סוציאליות וגורמי רפואה נוספים ואף הוחזק בתא מפוקח. סגל בית המעצר פעל בהתאם לחוות דעתם המקצועית. מדובר באירוע מצער, אך חשוב להדגיש  ששירות בתי הסוהר משקיע את מרב המאמצים האפשריים למניעת מקרי אובדנות בבתי הסוהר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ