היועמ"ש מתנגד לבקשת נתניהו לקבל עשרה מיליון שקל מפרטרידג' למימון הגנתו

מנדלבליט כתב לוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה כי אין לחרוג מהכלל שלפיו כל טובת הנאה לראש הממשלה היא אסורה. גורמים בוועדה מסרו כי "חייבים לאמץ את עמדת היועמ"ש" ונתניהו טען שמדובר ב"רדיפה שערורייתית"

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במשרד ראש הממשלה, היום
נתניהו במשרד ראש הממשלה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (שלישי) כי הוא מתנגד לבקשת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקבל מימון להגנתו המשפטית בסך עשרה מיליון שקל ממקורבו ספנסר פרטרידג'.

מנדלבליט נדרש לנושא לבקשת ועדת ההיתרים שבמשרד מבקר המדינה, שדנה בנושא בחודש שעבר. מנדלבליט כתב לוועדה כי באופן עקרוני, כל טובת הנאה שניתנת לראש הממשלה ניתנת לו מפני שהוא עובד ציבור ולכן היא אסורה. הוא ציין כי כלל זה עשוי להשתנות בהתחשב במערכת היחסים של עובד הציבור עם נותן המתנה או בטיב המתנה, אולם הבהיר כי זה אינו המקרה. "לא ניתן לקבוע כי קבלת סכום זה על ידי ראש הממשלה מצד מר פרטרידג' אינה משום מתנה הניתנת לו באשר הוא עובד ציבור", כתב מנדלבליט.

מנדלבליט בכנסת, בפברוארצילום: אמיל סלמן

גורמים בוועדת ההיתרים אמרו כי הוועדה חייבת כעת לאמץ את עמדת מנדלבליט ולדחות את בקשת נתניהו. העמדה המשפטית של משרד מבקר המדינה היא שהוועדה יכולה להתיר לעובדי ציבור לקבל מתנות במישור האתי, אולם מרגע שהיועץ המשפטי לממשלה קבע כי הבקשה אינה חוקית, הם אינם יכולים להחליט אחרת.

נתניהו מסר בתגובה על הודעת מנדלבליט כי "ככל שנחשפים מעשיו הפסולים של היועמ"ש בקלטות שהוא מסתיר מהציבור, כך הוא מעצים את הרדיפה השערורייתית שלו נגד רה"מ והימין. ניגוד העניינים של היועמ"ש זועק לשמיים. ביד אחת הוא מגיש כתב אישום מופרך נגד רה"מ, וביד שנייה הוא עושה הכל כדי לחבל ביכולתו של ראש הממשלה להתגונן מפניו". הוא הוסיף כי "מנדלבליט מעמיד את ראש הממשלה לדין בהאשמות מופרכות ותפורות שעלו כ-250 מיליון שקלים למשלם המיסים, תוך שימוש באמצעים פליליים כגון סחיטה באיומים של עדים. מנגד, מנדלבליט מנסה למנוע בכל דרך מראש הממשלה את זכות היסוד להגן על עצמו בסיוע פרטי שלא עולה למשלם המיסים פרוטה. שוב מתגלה שיש חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לכל האחרים".

בתגובה על דברי נתניהו כתב שר המשפטים, אבי ניסנקורן: "‏מנדלבליט לא רודף אף אחד, הוא מבצע את תפקידו. מתקפה על שומרי הסף פוגעת בדמוקרטיה, והחלשת הדמוקרטיה תפגע בזכויות של כל אזרח במדינת ישראל". שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, כתב לאחר מכן בטוויטר: "אני נותן גיבוי מלא להחלטת היועמ"ש ולכל מערכת אכיפת החוק בישראל. הם ימשיכו למלא את תפקידם ללא מורא, במקצועיות ובנחישות. הקמנו את הממשלה לאור משבר הקורונה ובזה יש לעסוק".

פרטרידג' בלונדון, ב-2006צילום: Gareth Cattermole / Getty Images

ראש הממשלה פנה לוועדת ההיתרים כדי לקבל מימון להגנתו המשפטית מפרטרידג'. הוועדה ביקשה בתום הדיון ממנדלבליט למסור חוות דעת על שאלת ניגוד העניינים בין נתניהו לפרטרידג', מאחר שהאחרון נמצא ברשימת עדי התביעה נגד ראש הממשלה. מהוועדה נמסר אז כי היא תדון שוב בנושא לאחר שתינתן חוות דעתו של מנדלבליט.

הוועדה דנה בנושא בפעם הרביעית, לאחר שדחתה את שלוש הבקשות הקודמות של ראש הממשלה. בנובמבר 2018 דחתה הוועדה את הבקשה הראשונה של נתניהו בשני נימוקים: ראשית, לא ראוי שבעלי הון יממנו הוצאות משפטיות הנובעות מחקירה פלילית על קשר עם בעלי הון. שנית, נתניהו סירב למסור הצהרת הון ומידע על טיב הקשר בינו לבין פרטרידג'. בינואר 2019 הגיש ראש הממשלה בקשה מחודשת, וגם היא נדחתה. נתניהו עתר נגד ההחלטה, ולאחר שניתן היתר לדיון נוסף - הוועדה דחתה ביוני 2019 "באופן סופי" את בקשתו המחודשת.

נתניהו רצה לקבל מימון להגנתו המשפטית גם מבן דודו, איש העסקים האמריקאי נתן מיליקובסקי, אולם הרעיון ירד מהפרק לאחר שהתגלו הקשרים העסקיים בין השניים. נתניהו כבר קיבל 300 אלף דולר ממיליקובסקי מבלי לקבל לכך אישור. ועדת ההיתרים החליטה בינואר 2019 שנתניהו צריך להחזיר לבן דודו את הכסף, יחד עם חליפות שקיבל ממנו, אך הוא טרם עשה זאת. נתניהו זקוק למימון מפרטרידג' בין היתר כדי להשיב למיליקובסקי את הכסף. התנועה לאיכות השלטון והתנועה לטוהר המידות עתרו לבג"ץ בדרישה שראש הממשלה ישלם את חובו.

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, שמונה זמן קצר לאחר מכן, נזף בחברי ועדת ההיתרים על שדרשו מנתניהו להחזיר את הכסף שקיבל ממיליקובסקי ואמר כי חרגו מסמכותם. שלושה מחברי הוועדה התפטרו במחאה על התערבותו, והוא מינה במקומם שמונה חברים חדשים לוועדה - בהם, לצד משפטנים, גם מנכ"לי משרדי ממשלה לשעבר, שכמה מהם היו פעילים בעבר במפלגות ימין. בינואר הגיש נתניהו בקשה רביעית שנומקה ב"שינוי נסיבות מהותי" - הגשת כתב אישום בעל שלושה סעיפים - המצדיק לעמדתו מתן היתר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ