הפרקליטות דחתה את הצעת הגישור להקלת כתב האישום באסון נחל צפית

בפרקליטות החליטו לדבוק בסעיף האישום המקורי, המתה בקלות דעת - שהעונש עליו מגיע ל-12 שנות מאסר - מאחר שהם סבורים כי הראיות שבידיהם מספיקות להרשעה בכך. קדמה להחלטה בקשה מהורי ההרוגים באסון שלא להיעתר להצעה

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל מכינת בני ציון בזמן האסון, יובל כאהן, במשפטו בדצמבר 2019
מנהל מכינת בני ציון בזמן האסון, יובל כאהן, במשפטו בדצמבר 2019צילום: אליהו הרשקוביץ

פרקליטות מחוז הדרום הודיעה היום (שלישי) לנשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, רויטל יפה-כ"ץ, כי החליטה לדחות את הסדר הטיעון שהציעה בנוגע לנאשמים בשיטפון בנחל צפית. השופטת הציעה לתקן את כתב האישום כך שראש מכינת בני ציון, יובל כאהן, והמדריך אביב ברדיצ'ב יודו ויורשעו בגרימת מוות ברשלנות (שעונשה עד שלוש שנות מאסר), במקום העבירה המיוחסת להם כעת - המתה בקלות דעת (שעונשה עד 12 שנה). 

בפרקליטות דחו את ההצעה מאחר שהם סבורים כי חומר הראיות בידיהם מאפשר להרשיע את השניים בהמתה בקלות דעת. להחלטה, שהתקבלה על דעת המשנה לפרקליט המדינה מומי למברגר, קדמה גם בקשה של הורי עשרת הנערים שנספו באסון כי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה ידחו את הצעת השופטת. קודם לכן אמרו נציגי הפרקליטות כי הם שוקלים את ההקלה. 

בשבוע שעבר, לאחר שהפרקליטות הסכימה להיכנס להליך גישור פלילי בדלתיים סגורות וללא מעורבות ההורים, נפגשו הצדדים בבית המשפט המחוזי. הליך הגישור הפלילי הוא נפוץ, ומטרתו להגיע להסכם בין הפרקליטות לנאשמים מבלי לנהל את המשפט עד תומו. ההליך חסוי ומתנהל לרוב בלשכות השופטים, כך שנפגעי העבירה או האפוטרופוסים שלהם אינם נחשפים לתוכן השיחות.

לאחר שפורסם כי נשקלת ההקלה, הורי החניכים ציינו במכתבם כי "אין להעלות על הדעת כי האסון החמור אשר קיפח את חייהם של תשע נערות ונער יסתכם בסעיף האישום הקל ביותר האפשרי בחוק העונשין". במכתב, ששלחו פרקליטיהם אפרת רייטן ואהרון מיכאלי, הוסיפו כי "הליך הגישור אינו מתאים לאסון נורא זה, לנסיבותיו של התיק ולאינטרס הציבורי".

הרוגי השיטפון בנחל צפית

אמה של יעל כהן, אחת ההרוגות, אמרה לבית המשפט כי היא מעוניינת להקשיב לנאשמים שוטחים את הסבריהם באופן פומבי ולא מגיעים לעסקות טיעון בהליך חסוי. "לא יכול להיות שהם ישבו בשושו, שני עורכי דין, עם הנשיאה", הוסיפה כהן, "שנתיים וחצי עברו, החבר'ה האלה יושבים חופשי והילדה שלי בקבר. זו פשוט בושה של המערכת". הורי ההרוגים אף צפויים להיפגש בקרוב עם הנשיאה יפה-כ"ץ, שתחילה הודיעה כי לא תוכל להיפגש איתם בשל השלב שבו נמצא הגישור, אולם בשבוע שעבר אמרה להם כי תעשה זאת. 

עורכי הדין אורי קורב וסיון רוסו, המייצגים את כאהן, אמרו כי "אם הפרקליטות החליטה לסיים את הליך הגישור בעיצומו, חרף דברי המגשרת בדיון האחרון, יש להצטער על כך. בניגוד לפרסומים בנושא, הסכמנו שההורים השכולים ישמיעו את עמדתם בפני המגשרת". עו"ד רייטן ומיכאלי מסרו: "החלטת הפרקליטות מחזקת את אמון המשפחות במדינה ובמוסדות החוק והמשפט, ומצפים עתה שייערך משפט צדק". 

באסון השיטפון בנחל צפית שאירע באפריל 2018 נהרגו שמונה מהמועמדים למכינה ושתי חניכות בה: אגם לוי, אילן בר שלום, אלה אור, גלי בללי, מעיין ברהום, צור אלפי, רומי כהן, שני שמיר, יעל סדן ועדי רענן. יתר החניכים והמועמדים לגיוס שהשתתפו בטיול הצליחו לתפוס מחסה בטרם פגיעת השיטפון וחולצו על ידי כוחות ההצלה.

בכתב האישום נכתב כי כאהן וברדיצ'ב לא ביטלו את הטיול בנחל ולא מנעו מהחניכים להיכנס לתוכו אף שידעו כי קיימת סכנה ברורה ומיידית לשיטפון. עוד נכתב כי לידיעת השניים הגיעו התרעות חוזרות ונשנות לפני הטיול ובמהלכו, כולל התרעות מגורמים בקיאים וממומחים בענייני סכנת הגשמים והשיטפונות באזור הטיול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ