מאות הפגינו ברחבי הארץ לזכרו של סלומון טקה: "אלימות המשטרה הסלימה"

המפגינים קיימו אירועי מחאה מול תחנות משטרה במלאות שנה למותו של טקה, צעיר ממוצא אתיופי שנורה למוות בידי שוטר. "הקהילה מרגישה לבד במערכה הזו, אבל אנחנו לא נוותר", אמרה מפגינה

בר פלג
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מול תחנת המשטרה ברחובות, היום. . "לא יכול להיות שהאזרחים בסכנה ממי שמגן עליהם", אמר ח"כ כסיף
מפגינים מול תחנת המשטרה ברחובות, היום. "לא יכול להיות שהאזרחים בסכנה ממי שמגן עליהם", אמר ח"כ כסיףצילום: תומר אפלבאום

מאות מפגינים קיימו היום (שלישי) אירועי מחאה ברחבי הארץ, חלקם מול תחנות משטרה, לזכרו של סלומון טקה, בן 18 ממוצא אתיופי שנורה למוות בידי שוטר בקרית חיים, במלאות שנה למותו. "זו היתה שנה לא פשוטה. בשבוע שעבר הציון של יום השנה העברי העלה הכל מחדש", אמרה ל"הארץ" מלסץ' גלה, שהפגינה בנתניה.

בפברואר האחרון נפתח משפטו של השוטר שירה בטקה, המואשם בגרימת מוות ברשלנות. לפי כתב האישום, הוא ירה לעברם של טקה וחבריו בפארק ציבורי בעיר לאחר שזרקו לעברו אבנים כשהיה עם בני משפחתו. הוא מואשם שהתרשל ופעל בניגוד לנהלים כשירה לעבר רצפת האספלט, שממנה ניתז הכדור אל טקה והביא למותו. אף שהחקירה גיבשה ראיות להעמדתו לדין על המתה בקלות דעת, עבירה שעונשה המרבי הוא 12 שנות מאסר, מח"ש קיבלה את גרסתו כי חש סכנה לחייו, והעמידה אותו לדין על גרימת מוות ברשלנות.

מפגינים ליד תחנת המשטרה ברחובות, היוםצילום: תומר אפלבאום

"חלקנו די עייפים ומיואשים מהתמשכות ההליך המשפטי", הוסיפה גלה, המשתייכת אף היא לקהילה האתיופית. "חשבנו שגלגלי הצדק יפעלו מהר יותר. אנחנו מאוכזבים שהאוכלוסייה הישראלית כולה לא באה ועמדה מאחורי המקרה. הקהילה מרגישה לבד במערכה הזו, אבל אנחנו לא נוותר. נקווה שהשוטר יקבל את העונש שמגיע לו".

בקרית חיים, שבה התגורר טקה, כ-200 איש צעדו מהחורשה שבה נורה למוות ועד לתחנת זבולון. בראש התהלוכה צעדו הוריו של טקה ואחיותיו. המפגינים צעקו "דורשים צדק" ו"שוטר רוצח, חייב להיות בכלא". "אנחנו כאן כדי להגיד, אין דבר כזה 'נרצח ילד', לא משנה הצבע שלו, לא משנה מאיפה הוא", אמר אחד המפגינים בתחילת העצרת מול תחנת המשטרה, שהתחילה בדקת דומייה לזכר טקה וקורבנות של אלימות משטרתית.

הפגנה בקרית חיים לזכרו של טקה, היוםצילום: רמי שלוש

וורקה טקה, אביו של הצעיר, נשא דברים באמהרית ואחד המפגינים תרגם אותו לעברית. "זה יום קשה במיוחד, יום זיכרון לבני סלומון היקר", אמר האב. "אנחנו מאוד מעריכים שהגעתם לפה. תודה לאמהות, האבות, בני הנוער והילדים שהגיעו לכאן". מוקדם יותר נערכו בחורשה ובגן הסמוך לה מעגלי שיח של תנועות השומר הצעיר, הנוער העובד והלומד ואיג"י.

בהפגנה מול תחנת המשטרה ברחובות הזכירו המוחים גם את שיראל חבורה, גבר הלוקה בנפשו שנורה למוות בידי שוטר בראש העין לאחר שדקר אותו; ואת איאד אל-חלאק, צעיר פלסטיני אוטיסט שנורה למוות בידי שוטרים במזרח ירושלים.כ-50 מפגינים היו במקום והדליקו נרות לזכר קורבנות ירי מידי המשטרה. הם החזיקו שלטים שעליהם נכתב "פרופיילינג=רצח" ו"דם ילדינו אינו הפקר".

הוריו של טקה מובילים את הצעדה בקרית חיים, היוםצילום: רמי שלוש

ירושה זויה אברהם מהארגון "אמהות על המשמר", שפעילותיו מפגינות מדי שבוע בשנה האחרונה מול תחנות המשטרה ברחובות ובקרית מלאכי, אמרה: "עברה שנה מטלטלת. האלימות המשטרתית הסלימה, וסלומון טקה אינו הקורבן האחרון. אנחנו כאן כדי לספר את המציאות של הילדים והנערים שהשוטרים לא שומרים עליהם, שחווים אפליה וגזענות מגיל כל כך צעיר".

זהר דמסה בלאו, פעילה חברתית מהקהילה האתיופית, היתה עסוקה במוצאי שבת בניסיון לשחרר שני נערים ממוצא אתיופי בני 14 שנעצרו ונאזקו ברחוב, אחרי שטיפסו על גדר כדי להיכנס למגרש כדורגל. שכן שהבחין בהם חשד שהם פרצו למבנה ושוטרים הוזעקו למקום ועצרו אותם לאחר מרדף. לאחר חמש שעות הם שוחררו מהתחנה. "אחד הנערים אמר לי, 'בפעם הבאה שאראה שוטר אני אפחד'", אמרה הפעילה. "הנפש שלו כבר נפצעה. המשטרה צריכה להבין למה הם בורחים. היא צריכה להבין שהם בורחים מהשוטרים כי הם מפחדים מהם ולא כי הם עשו משהו. המשטרה צריכה לשנות גישה".

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת), תושב רחובות, הוסיף: "זה דבר הכרחי למחות נגד האלימות המשטרתית, שהורגת לא פעם. לצד הכבוד הרב שאני רוחש לכל מי שנמצא פה, אני מתבייש שאין יותר. אנחנו רואים שבארה"ב, בעקבות הרצח של (ג'ורג') פלויד, אלפים יוצאים לרחובות. הייתי מצפה שזה יהיה פה. לא יכול להיות שהאזרחים נמצאים בסכנה ממי שמגן עליהם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ