המחוזי קיבל את ערעור המדינה והרשיע תושב יצהר שכתב שמותר הלכתית להרוג חייל

המדינה ערערה על זיכויו של נחום אריאל בבית משפט השלום בשנה שעברה. השופטים קיבלו את הערעור באופן חלקי, וקבעו כי רק חלק מדבריו של אריאל מהווה הסתה לאלימות

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכניסה להתנחלות יצהר, באוקטובר
הכניסה להתנחלות יצהר, באוקטוברצילום: תומר אפלבאום

בית המשפט המחוזי מרכז הרשיע היום (רביעי) גבר בן 26 מההתנחלות יצהר בעבירות של הסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור, בעקבות דברים שפרסם ברשתות החברתיות. בכך קיבל בית המשפט ערעור שהגישה המדינה על זיכויו של האיש, נחום שלום אריאל, בבית משפט השלום בפתח תקוה בשנה שעברה.

אריאל הואשם שכתב כי "אין שום בעיה הלכתית להרוג חייל בפינוי לילי", בתגובה על פינוי מבנים לא חוקיים ביצהר ב-2014. הדברים נכתבו בקבוצת רשת בשם "יצהרניקים", שבה היו חברים 200 מתושבי ההתנחלות, והיא שימשה אותם לדיונים פנימיים. בהזדמנות אחרת כתב אריאל על שוטר: "לנבל הזה קוראים נ.ש, מדובר בכלב דתי שהשתתף עכשיו במעצר של מישהי מהיישוב שלנו".

בכתב האישום נגדו צוין עוד כי אריאל הגיב על דבריה של תושבת יצהר, שכתבה כי היא בעד זריקת אבנים על יהודים, גם אם האבן תביא למותו של חייל. "אין שום בעיה הלכתית להרוג חייל בפינוי לילי", כתב אריאל. "אני ממש לא מצאתי מישהו שיכול להסביר למה אין דין של גנב הבא במחתרת". אשר לעבירת העלבת עובד ציבור הסתמכו בפרקליטות על פוסט בפייסבוק של אריאל, שכלל גם צילום של השוטר.

שוטרי מג"ב במאחז בהתנחלות יצהר, באוקטוברצילום: תומר אפלבאום

בהחלטתם קיבלו השופטים את ערעור המדינה באופן חלקי, וקבעו כי רק התייחסותו של אריאל לצידוק ההלכתי בתמיכתו בדבריה של תושבת יצהר מהווה הסתה לאלימות. "אין מדובר בהבעת דעה גרידא אלא בהוספת נימוק המתיר להרוג חייל", נכתב בפסק הדין. "דברים אלה... לא יכולים להתפרש אלא כקריאה לאלימות ו'האפשרות הממשית' שהקריאה תביא לאלימות, מובהקת".

באשר לאישום על העלבת עובד ציבור, קבע הרכב השופטים כי "ביטויים כמו 'נבל', 'כלב דתי' ובפרט 'התעללות ביהודים' המופנים כלפי שוטר בכלל  ושוטר דתי בפרט, במסגרת מילוי תפקידו, בצרוף תמונתו וקריאה להמשיך ולהפיץ את הפוסט נוגעים לליבת כבודו של השוטר". הרכב השופטים קבע גם בניגוד לעמדת השלום כי לא התקיימה אכיפה בררנית כלפיו.

בשנה שעברה קיבל שופט השלום עודד מורנו את טענות ההגנה, לפיהן דבריו של אריאל לא היוו הסתה לאלימות או העלבה של עובד ציבור. השופט ציין כי הנאשם לא הוביל בעצמו קריאה יזומה למעשי אלימות וציין כי לנאשם אין כל מעמד הלכתי או חברתי מיוחד בקרב חברי הקבוצה בה פורסמו דבריו וגם קיבל את טענת ההגנה לאכיפה בררנית. על כך ערערה הפרקליטות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ