צעיר שלא עטה מסכה התבקש להזדהות, והתמהמה. השוטרים היכו וחשמלו אותו

בסרטון שתיעד את המקרה שאירע שלשום בחולון נראים שני שוטרים עוצרים באלימות את הצעיר, שהחזיק בידו את תעודת הזהות שלו. מהמשטרה נמסר כי "תיעוד המקרה ופרטיו יועברו מיוזמתנו לבדיקת מח"ש"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בר פלג
בר פלג

שני שוטרי מרחב איילון עצרו שלשום (שבת) בחולון בן 24 שלא עטה מסכה, חשמלו אותו עם אקדח טייזר והיכו אותו בפניו. בסרטון שתיעד את המקרה נראה הצעיר, דוד אוראל ביטון, משתף פעולה עם השוטרים, מגיש להם את תעודת הזהות שלו ולא מתנגד למעצר. עם זאת, במשטרה טוענים שמדובר בתיעוד חלקי, ושביטון התנגד למעצר והיה אלים כלפי השוטרים. לפי המשטרה, התקרית החלה כאשר השוטרים פנו אליו משום שלא עטה מסכה, והוא סירב להזדהות. מהמשטרה נמסר כי "תיעוד המקרה ופרטיו יועברו מיוזמתנו לבדיקת מח"ש, ונפעל בהתאם לתוצאותיה".

בתיעוד המקרה שאירע בלילה בין שישי לשבת והופץ ברשתות החברתיות, נראים שני שוטרים מתעמתים עם ביטון ברחוב, בזמן שהחזיק בידו את תעודת הזהות שלו. ביטון לא נראה מתנגד למעצר, וחברו שצילם את הסרטון צועק לעבר השוטרים: "למה אתם מרימים ידיים? קח את התעודת זהות, הוא הביא לך את התעודת זהות". בתיעוד נראים השוטרים כשהם מרתקים את החשוד למכונית, ואז אחד מהם שולף אקדח טייזר ומחשמל אותו. תוך שניות בודדות, נראים השוטרים כשהם מרתקים את הצעיר לקרקע. שוטר אחד תועד מכה אותו בפניו והשני מחשמל אותו, בעוד ביטון קורא להם להפסיק ונאנק מכאבים. חברו נשמע קורא אל אחד השוטרים: "הרגת אותו מכות, תראה, כולו דם".

ביטון נעצר והובא להארכת מעצרו בבית משפט השלום בתל אביב במוצאי שבת. במשטרה טענו כי הוא פצע שוטר ומתנדב בפניהם, והציגו לבית המשפט תמונות של החבלות. נציג המשטרה אמר בדיון כי ביטון לא ברח מהמקום, אך לא שיתף פעולה עם השוטרים, שוחח בטלפון והלך הצידה. הוא ציין כי הוא המשיך בהתנגדות אלימה למעצר גם כשהיה אזוק.

מעצרו הוארך ללילה אחד, ובדיון שהתקיים אתמול בבוקר אמר פרקליטו כי הוא פונה לבית חולים עם חשד לזעזוע מוח וסבל מהקאות. המשטרה טענה כי השוטרים ניסו לנהל את האירוע תחילה "בטוב", אך ביטון התנגד באלימות.

השופטת עינת יהב אמרה בדיון כי מדובר בתקרית חמורה, שהלכה והסלימה מבקשה פשוטה של המשטרה מהצעיר ומחבריו שיעטו מסכות על פניהם. "עדיין אינני יכולה להתעלם מהעובדה כי החשוד נחבל חבלות של ממש ונזקק לטיפול בבית החולים, ובנוסף אינני יכולה להתעלם מכך שמדובר בבחור צעיר ללא עבר פלילי", ציינה. השופטת שחררה את ביטון ממעצר, אך המשטרה ביקשה לעכב את שחרורו לשם הגשת ערר על ההחלטה. בשעות הצהריים היא חזרה בה מבקשתה והוא שוחרר. "החלטנו לאחר חשיבה מחודשת ולאחר שהסרטון הופץ, לשחרר באותם תנאים שהורה בית המשפט", אמרה נציגת המשטרה בדיון נוסף שהתקיים היום בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

ביטון הראה היום לשופטת סימני חריכה מהטייזר שבו השתמשו השוטרים נגדו, וכן שברים וחתכים שנגרמו לו בעת המעצר. "עשו ממני שעיר לעזאזל, זה אבסורד", אמר בדיון. חברו של ביטון שצילם את המעצר אמר: "זה בנאדם שאין לו תיק, הוא לא יודע מה זה מעצר". לדברי החבר, ביטון "אמר לשוטר 'קח את תעודת הזהות'. אמר את זה וישר חשמל לראש? הוא לא הגיב. מילא היה נותן בוקס. האירוע קרה ממש מהר, הוא התחיל עשר שניות לפני שצילמתי".

סנגורו של אחד השוטרים, יוני ג'ורנו, אמר כי ביטון סירב להזדהות, ולאחר מכן השוטר שהוא מייצג הודיע לו כי הוא מעוכב. "הוא הלך לצד, המתנדב קרא לו, והשוטר אמר לו שהוא מתחיל בנוהל מעצר", אמר ג'ורנו, "השוטר אמר לו שאם לא יוציא תעודת זהות הוא יוציא שוקר ויצטרך להשתמש בלית ברירה באלימות. לאחר דין ודברים השוטר הוציא את הטייזר ובא לשים על הבחור אזיקים. ברגע שהוא שם עליו אזיק בצד ימין, הוא הוריד לו אגרוף לפנים, פתח לו את הגבה, הדם בסרטון זה דם של השוטר ולא של האזרח".

לדברי ג'ורנו, "השוטר נפל ומצלמת הגוף שלו גם כן. כשהיה על הרצפה, הבחור בעט בו. בסוף את המעצר ביצעו שוטרי יס"מ והוא פונה לבית חולים שם נתפר בגבה. מח"ש בודקת כל אירוע של שימוש בכוח, אחות של העצור הגיע לבית החולים ואיימה עליו שיגיעו אליו הביתה. לא מדובר במשפחה תמימה. כל האירוע היה יכול להחסך אם האזרח היה מוציא תעודת זהות".

עו"ד דן באומן, שמייצג את הצעיר מטעם הסנגוריה הציבורית, אמר בדיון כי "המשטרה פנתה אליו בשל היעדר מסכה, מה שמצדיק רישום קנס. האופן שבו הסלים האירוע לאלימות קשה כלפיו הוא חסר היגיון. אין סיבה שאזרח - אפילו אם מסרב ברגע הראשון להוציא תעודת זהות מכיסו - שתוך פרק זמן קצר של שניות או דקות מוצא עצמו מחושמל באמצעות אקדח טייזר שוב ושוב במספר פעימות, מספר פולסים של גלי חשמל וסופג אגרופים לפנים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ