יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

הפרקליטות דורשת לגזור שבע שנות מאסר על איתמר שמעוני, ראש העיר אשקלון לשעבר, שהורשע בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן בעבירות מס. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב בני שגיא צפוי לגזור את עונשו של שמעוני בספטמבר.

בית המשפט המחוזי הרשיע בנובמבר האחרון את שמעוני בקידום שני פרויקטים של איש העסקים והקבלן המקומי יואל דוידי, תמורת שוחד בסך 150 אלף שקל שהתקבלו במסווה של דמי תיווך לאחיו של ראש העיר לשעבר. בהכרעת הדין נקבע שהכסף שקיבל שמעוני שימש לתשלום דמי שתיקה לשתי נשים שסיפרו כי פגע בהן מינית. הוא לא הועמד לדין בגין עבירות מין.

דוידי בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בנובמברצילום: מוטי מילרוד

הפרקליטות דורשת ארבע שנות מאסר בגין עבירת שוחד, מרמה והפרת אמונים, בנוסף לשנה ועשרה חודשי מאסר על עבירות הפרת אמונים נוספות. כמו כן, דורשת התביעה שנת מאסר בגין עבירות המס, זאת לאחר ששמעוני הורשע בכך שקיבל באמצעות חברו מאות אלפי שקלים לצורך תשלומי דמי השתקה, מבלי שידע לומר מה מקורם. המדינה מבקשת לגזור על שמעוני קנס כספי בגובה שלושה מיליון שקלים. 

לצד הרשעתו, שמעוני זוכה מכמה אישומי שוחד מחמת הספק. הוא הואשם כי פעל לקידום אינטרסים של דוידי תמורת סיקור אוהד באתר אינטרנט שבבעלותו. לפי כתב האישום, דוידי רכש במאה אלף שקל את אתר האינטרנט אשקלון 10, שהיה ביקורתי כלפי שמעוני, וסגר אותו באותו יום. השופטת לימור מרגולין-יחידי קבעה כי מאחר שדבר החקירה נודע כחודש לאחר הרכישה, לא חלף מספיק זמן כדי להכריע כי דוידי לא התכוון לפתוח מחדש את האתר, כפי שטען. עם זאת, היא קבעה כי סיקור תקשורתי יכול להוות שוחד.

כמו כן, שמעוני זוכה מאשמת קבלת שוחד בסך מאה אלף שקלים מאיש עסקים נוסף, גבי מגנזי. בית המשפט קבע כי אכן קיבל את הכסף, אך לא הוכח ששמעוני ביצע פעולה לטובת מגנזי. 

"לא זו בלבד שראש העיר לא הרחיק עצמו מקשר פסול ומושחת עם יזם בעל אינטרסים רבים בעיר, ההיפך הוא הנכון, הוא ניצל כוחו ומעמדו והתקרב ליזם...", אמרו בפרקליטות. "מדובר בפגיעה רבתי באמון הציבור, בעובדי הציבור, בטוהר המידות של עובדי הציבור והכל בשימת לב לרום מעמדו ותפקידו של הנאשם". לדברי הפרקליטות, "אותו מעמד רם הוא עילה להחמיר בעונש".

מלבד שמעוני, דורשת הפרקליטות עונשי מאסר על שאר המעורבים בתיק, ובהם דוידי, מי שהורשע במתן שוחד לראש העיר לשעבר. הדיונים בתיק התעכבו עד היום בין היתר בעקבות טענות שהעלה שמעוני לפיהן השופטת שהכריעה את דינו, מרגולין-יחידי, לא היתה מוסמכת לעשות זאת וכי כהונתה הסתיימה בטרם קיבלה את החלטותיה בעניין הנאשמים. בג"ץ דחה את העתירה והחזיר את התיק לשופט שגיא.

החקירה נגד שמעוני הפכה פומבית בינואר 2016, כשנעצר מי שכיהן אז כראש העיר אשקלון בחשד לביצוע אונס, עבירות מין, קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. החשדות שנגעו לביצוע עבירות מין בוטלו בהמשך מחוסר ראיות, ושנה לאחר מכן הואשם שמעוני בקבלת שוחד, בהפרת אמונים ובעבירות מס.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ