פרשת "המימד החמישי": החקירה תועבר מהמשטרה בשל מעורבות אנשיה

החקירה, שבמרכזה חשד לקבלת ארבעה מיליון שקלים באופן פסול בשל פטור ממכרז, הועברה לידי הרשות להגבלים עסקיים. גנץ, ששימש יו"ר החברה, אינו חשוד בפרשה

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ ואלשיך באירוע הפרידה מהמפכ"ל לשעבר בבית שמש, בנובמבר 2018
גנץ ואלשיך באירוע הפרידה מהמפכ"ל לשעבר בבית שמש, בנובמבר 2018צילום: אוליבייה פיטוסי
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

חקירת פרשת "המימד החמישי", חברת הסטארט-אפ שיו"ר כחול לבן בני גנץ שימש יו"ר שלה, הועברה מהמשטרה ליחידת החקירות של הרשות להגבלים עסקיים. זאת לאחר שבמשטרה טענו כי קיים קושי בכך שתוביל את החקירה בשל מעורבות אנשיה בפרשה. לפי הפרקליטות, אף שבשלב זה אין שוטרים החשודים בביצוע העבירות, קיים צורך לבדוק את מעורבותם של אנשי משטרה, לצד אפשרות לגבות את עדותם.

בעקבות זאת החליטה הפרקליטות להעביר את התיק לרשות להגבלים עסקיים, דבר שעיכב עד כה את החקירה. על פי החשד, החברה קיבלה באופן פסול ארבעה מיליון שקלים בשל קבלת פטור ממכרז. גנץ עצמו אינו חשוד בפרשה. ההחלטה התקבלה על ידי המשנה לפרקליט המדינה מומי למברגר.

"המימד החמישי" עסקה בפיתוח מערכת לעיבוד מידע מודיעיני באמצעות בינה מלאכותית שנועדה לשמש גופי אכיפה. בשנה שעברה חשף "הארץ" כי המשטרה התקשרה עם החברה לצורך ניסוי בעלות ארבעה מיליון שקלים, והעניקה לה "פטור מבצעי" ממכרז. בהמשך התכוונה המשטרה להשקיע במערכת 50 מיליון שקלים, אך המיזם לא יצא לפועל משום שהחברה נסגרה. התיק הועבר למשטרה בעקבות החלטת פרקליט המדינה דאז דן אלדד. זאת בעקבות חשד לקבלת דבר במרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

דו"ח מבקר המדינה שפורסם במארס 2019 קבע כי המשטרה פעלה בניגוד לנהלים ובחוסר שוויון כשקידמה את ההתקשרות עם המימד החמישי באופן זה. לפי דו"ח המבקר, מי שדחף לקידום ההתקשרות עם החברה הוא מפכ"ל המשטרה דאז, רוני אלשיך, שהנחה להתחיל פיילוט ללא מכרז במסגרת "פטור מבצעי".

בדו"ח המבקר נכתב גם כי "המימד החמישי" טענה בפני המשטרה כי היא קיימת במשך ארבע שנים, אף שבפועל נוסדה רק שנתיים קודם לכן. עוד טענה החברה בפני מינהל הטכנולוגיות במשטרה כי יש בידה מוצר מדף מוכן, אף שהדבר לא היה נכון. בנוסף נטען כי לחברה חמישה לקוחות שכולם גופים ביטחוניים - אף שלמעשה לא היה לה שום לקוח באותה עת. החברה הוקמה ב-2014 ונשיאה היה המשנה לראש המוסד לשעבר, רם בן ברק. החברה נסגרה ב-2018 וכל עובדיה פוטרו.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "נענתה לבקשת משטרת ישראל להעביר את תיק החקירה לידי גוף חקירה אחר, וזאת נוכח מעורבותם של גורמי משטרה בפרשה, גם אם אינם חשודים בשלב זה. יודגש כי תיק החקירה לא נסגר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ