המדינה על בקשת זדורוב למשפט חוזר: הקלטת הרצאה אינה ראיה קבילה

בתשובה לעליון התייחסה הפרקליטות להקלטה שבה נשמע מנהל המכון לרפואה משפטית אומר לכאורה כי אופן זליגת הדם של תאיר זאדה אינו תואם לכתוב בפסק הדין: "הקלטת הרצאה אקדמית אינה יכולה להיות ראיה קבילה במשפט פלילי"

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זדורוב בבית המשפט, ב-2015צילום: דודי ועקנין
נטעאל בנדל

פרקליטות המדינה הגיבה היום (רביעי) לבקשת רומן זדורוב לקיים משפט חוזר, ואמרה כי ההקלטה שבה נשמע לכאורה מנהל המכון לרפואה משפטית, חן קוגל, סותר את ממצאי ההרשעה אינה קבילה ואינה נחשבת לראיה בבית המשפט.

זדורוב הגיש לבית המשפט העליון בקשה למשפט חוזר בעקבות ההקלטה של קוגל בהרצאה לסטודנטים מחודש מאי, שבה השתמע מדבריו כי זליגת הדם של תאיר ראדה אינה תואמת את הרצח כפי שעולה מפסק הדין. בתגובה שהגישה המדינה באמצעות עו"ד איתמר גלבפיש נכתב כי "הקלטת הרצאה אקדמית אינה יכולה להוות ראיה קבילה במשפט פלילי, וזאת בלי קשר לשאלה מי העביר את ההרצאה, ומה מומחיותו ומעמדו". לפי הפרקליטות, הקלטה שכזו איננה חוות דעת של מומחה, ועל כן אין בית המשפט רשאי לקבלה.

בא כוחו של זדורוב, עו"ד ירום הלוי, טען בבקשה להוסיף את ההקלטה כראיה משום שהפרקליטות הכירה את עמדת המכון המשפטי, אולם בחרה להתעלם ממנה. על כך הגיבה הפרקליטות כי "לא ברור מאין שואב בא כוח המבקש את השערותיו המופרכות, אשר כמותן נמצאו למרבה הצער אף בבקשה למשפט חוזר". הפרקליטות מסרה כי פנתה למכון בבקשה לקבל חוות דעת של מומחה, "וכדי לבחון באמת ובתמים אם יש או אין ממש בטענות בא כוח המבקש בבקשה למשפט חוזר".

בתגובה על בקשת זדורוב לשחררו ממאסר לנוכח ההקלטה החדשה, ענתה הפרקליטות כי "הלכה למעשה אין מדובר בבקשה לשחרור, אלא בבקשה שביהמ"ש לא רק שיכריע בבקשה למשפט חוזר עצמה, אלא אף יקבע כי יש לזכות את זדורוב, ומשכך יש גם לשחררו כבר עתה, ולכך כמובן שלא ניתן להסכים".

באוקטובר הגיש זדורוב בקשה למשפט חוזר, בטענה שיש בידיו ראיות חדשות שלא הוצגו במשפט. לדבריו, בין הראיות החדשות מצויה חוות דעת של מומחה לזיהוי פלילי מחו"ל, שקבע כי כתמי הדם בזירה לא מתאימים לגרסת ההודאה של זדורוב ברצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ