היועמ"ש אסר על נתניהו לעסוק בנושאים הקשורים במערכת אכיפת החוק

בתשובה לעתירה לבג"ץ, פרסם היועץ מנדלבליט טיוטת חוות דעת למניעת ניגוד עניינים של נתניהו בעקבות המשפט המתנהל נגדו. הטיוטה, הכוללת איסור על מינוי בעלי תפקידים בכירים ושופטים ושינוי מעמדם, נחשבת הנחיה משפטית מחייבת

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט, בפברואר
מנדלבליט, בפברוארצילום: אמיל סלמן

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אסר על ראש הממשלה בנימין נתניהו לעסוק בנושאים הקשורים במערכת אכיפת החוק, ובהם מינוי בכירים ושופטים ובחינת מעמדם של היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ואגף החקירות. מנדלבליט העביר ביום חמישי לנתניהו טיוטה מחייבת של חוות דעת למניעת ניגוד עניינים, בעקבות עתירה לבג"ץ שביקשה למנוע מנתניהו לעסוק במינויים כאלה בשל העמדתו לדין.

חוות הדעת היא בעלת מעמד של הנחיה משפטית, ופרסומה מחייב את נתניהו לפעול לפיה. לפי נוהל טיפול בניגוד עניינים של שרים וסגני שרים, גם הטיוטה היא נוסח מחייב בתקופת הביניים עד להשלמת חוות הדעת הסופית. בתשובה שהגיש מנדלבליט לעתירה של התנועה לאיכות השלטון, נכתב כי עורכי דינו של נתניהו התבקשו להגיב לתוכן הטיוטה בתוך עשרה ימים. הוא ביקש להגיש תשובה משלימה בתוך 45 יום, לאחר קבלת ההערות וההסתייגויות לחוות הדעת מטעמו של ראש הממשלה, או לחלופין לקבוע דיון בעתירה שבו תימסר תשובתו.

הטיוטה לא פורסמה, אך היועמ"ש כתב כי היא "מתייחסת לניגוד העניינים המתעורר בהיבטים הנוגעים למינויים במשטרת ישראל ובתפקידי מערכת אכיפת החוק במשרד המשפטים; בהיבטים הנוגעים למעמדם, למילוי תפקידם ולתקציבם של היועץ המשפטי לממשלה, פרקליטות המדינה, ואגף החקירות והמודיעין במשטרה, וכן גורמים אחרים במשרד המשפטים בהקשר של מניעת שחיתות וטוהר המידות; בעניינים הנוגעים לוועדה לבחירת שופטים; בהחלטות הנוגעות לעדים ונאשמים במשפט; בחקיקה הנוגעת לעבירות טוהר המידות או למשפט; ובהחלטות בתחום התקשורת שיש להן זיקה למשפט".

ההסכם הקואליציוני שנחתם באפריל ופרטיו הועברו בחקיקה במאי מעניק לנתניהו זכות וטו על מינוי היועץ המשפטי לממשלה ועל פרקליט המדינה, המצויים בתחום סמכותו של משרד המשפטים שבשליטת כחול לבן. מינוי המפכ"ל נמצא בתחום סמכותו של המשרד לביטחון הפנים, שבראשו עומד השר אמיר אוחנה מהליכוד. בהסכם מופיעים גם זהות החברים בוועדה לבחירת שופטים, ובהם אוסנת מארק, שאמרה בחודש שעבר כי תבקש למנות שופטים בעלי "השקפה שמתאימה לליכוד".

שתי המפלגות הסכימו שלא לעסוק במינויי בכירים במאה הימים הראשונים לכהונת הממשלה, ולאחר מכן יעמדו לפתחה של הממשלה בחירת מפכ"ל ופרקליט מדינה. מאז דצמבר 2018 עומד בראש המשטרה ממלא מקום מפכ"ל, ומאז דצמבר 2019 תפקיד פרקליט המדינה נמצא במילוי מקום, וכעת משמש בתפקיד מנדלבליט עצמו. כהונתו של מנדלבליט צפויה להסתיים בפברואר 2022, ועל פי הנוהג מחליפו ייבחר חודשים אחדים קודם לכן.

נתניהו נאשם בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, בתיקים 1000, 2000 ו-4000. בתיק 1000 מואשם נתניהו כי קיבל מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר טובות הנאה בשווי מאות אלפי שקלים, וקידם במקביל את ענייניו של מילצ'ן; בתיק 2000 מואשם נתניהו במרמה והפרת אמונים, בשל ניצול הצעת שוחד שקיבל ממו"ל ידיעות אחרונות, ארנון מוזס. בתיק 4000, שנחשף בתחקיר "הארץ", מואשם נתניהו בקבלת שוחד מבעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בדמות הטיית הסיקור באתר וואלה, בתמורה לקידום מהלכים שהניבו לאלוביץ' כמיליארד שקלים. המשפט נפתח במאי האחרון, וסנגורו עמית חדד ביקש לדחות את שלב ההוכחות עד מארס 2021.

מתשובת היועמ"ש עולה כי נתניהו לא השיב עד היום על שאלון לאיתור חשש לניגוד עניינים שהועבר לפני כחודשיים אליו וליתר השרים בממשלה החדשה. במהלך יוני נפגשו עורכי דינו של נתניהו עם המשנה ליועמ"ש דינה זילבר ודנו עמה בשאלון. נתניהו ועורכי דינו טרם מסרו את תגובתם לחוות הדעת.

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר כי "מבחינה חוקית היה על היועץ המשפטי לממשלה להביא את הסכם ניגוד העניינים לידיעת הכנסת עוד לפני שאישרה את השבעת הממשלה. אנחנו מתנגדים לבקשת הארכה ודורשים כי עיקרי הטיוטה יפורסמו לציבור לאלתר". העתירה הוגשה לפני הקמת הממשלה, אך השופט עוזי פוגלמן סירב לתת צו ביניים לפני מתן הכרעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ