מח"ש: אין תיעוד מצולם לירי באיאד אל-חלאק, החקירה לקראת סיום

המחלקה הודיעה לבני משפחתו של הצעיר כי כל המצלמות באזור נבדקו, לרבות אלה מחדר האשפה שבו נהרג, אך לא היה בהן תיעוד של הירי. השוטר החשוד בירי נחקר בפעם השנייה ושב על טענתו כי נאמר לו שמדובר במחבל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המצלמה בחדר האשפות שבו נורה איאד אל-חלאק
המצלמה בחדר האשפות שבו נורה איאד אל-חלאקצילום: אוהד צויגנברג

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הודיעה הערב (שני) כי אין תיעוד מצולם לירי באיאד אל-חלאק, שנורה למוות בידי שוטרי מג"ב בסוף חודש מאי בעיר העתיקה בירושלים. במח"ש אמרו למשפחתו של אל-חלאק כי החקירה לקראת סיום וכי במסגרתה אותרו עדי ראייה לירי ונגבו מהם עדויות. מעבר לכך, כל השוטרים שהיו מעורבים בתקרית לפני חודש וחצי נחקרו. 

הודעת מח"ש מאששת את הדברים שאמר ל"הארץ" לפני שבועיים גורם המעורה בפרטי החקירה, ולפיהם אין תיעוד של הירי במצלמות האבטחה. זאת אף שבקטע הרחוב שבו רדפו השוטרים אחרי אל-חלאק יש לפחות שבע מצלמות, ושתיים מהן נמצאות בחדר האשפה שבו הסתתר אל-חלאק. במח"ש אמרו היום כי "כל המצלמות נתפסו על ידי חוקרי מח"ש מיד לאחר האירוע, וכולן נבדקו" וכי המצלמות בחדר האשפה "לא היו מחוברות בזמן הרלוונטי ולא תיעדו את הירי". 

"הארץ" מיפה את מצלמות האבטחה במאה המטרים שבין שער האריות, שם החל המרדף אחר אל-חלאק, לבין חדר האשפה שבו נורה למוות. מול חדר האשפה יש מצלמה משטרתית המכוונת לרחוב, וכ-20 מטרים ממנה מצלמה נוספת המכוונת לכניסה אל חדר האשפה. בחדר האשפה עצמו יש שתי מצלמות אבטחה ששייכות לחברת "פורד שירותי ניקיון", המעסיקה את עובדי הניקיון בעיר העתיקה למען העירייה והחברה לפיתוח מזרח ירושלים. עובד ומנהל בחברה אמרו כי המצלמות נלקחו ביום האירוע, אך לא ידעו לומר אם פעלו באותו יום ואם מי שאספו אותן היו שוטרים או חוקרי מח"ש.

אל-חלאק, בן 32 במותו, היה אוטיסט ברמת תפקוד נמוכה שככל הנראה נבהל מהשוטרים וברח מהם - מה שהוביל למרדף אחריו ולמותו. אביו, ח'ירי, אמר היום ל"הארץ": "הלכנו לפגישה וחזרנו ולא הבנתי כלום. אמרו לנו שהיו מצלמות, אבל הן לא עבדו. כל יום שעובר אנחנו מרגישים יותר קשה מהיום הקודם. 40 ימים לא יצאנו מהבית. אתה לא יכול לתאר לעצמך כמה שזה קשה".  

אתמול נחקר השוטר שחשוד בירי בפעם השנייה מאז התקרית, במסגרת השלמות חקירה שדרשה פרקליטות מח"ש. בחקירה הראו החוקרים לשוטר עדויות של שוטרים שסתרו את גרסתו, ולפיה אל חלאק "זז באופן חשוד" לפני הירי. השוטר שב וטען כי נאמר לו שמדובר במרדף אחר מחבל חמוש, וכי העובדה שאל-חלאק לבש כפפות הגבירה את חשדו. 

מחקירת נסיבות התקרית התברר כי השוטר הבכיר שהיה לצד החשוד ירה לעבר אל-חלאק בעת המרדף אחריו, אך לא פגע בו. לפי החשד, כשהסתתר בחדר האשפה ירה לעברו השוטר הזוטר שני קליעים מרובה M-16, ונתיחת הגופה הראתה כי הם גרמו למותו. בנקודה זו ישנו פער בין גרסאותיהם של השניים - השוטר הבכיר טוען כי הורה לזוטר לחדול מהירי, והזוטר טוען כי לא שמע קריאה כזאת.

עו"ד ג'אד קדמאני, המייצג את משפחת אל-חלאק, אמר: "מאוד הופתענו שאין תיעוד מחדר האשפה. הבקשה שלנו היא לפתוח בחקירה מעמיקה על השאלה אם הועלמו ראיות. כי לא ייתכן שהוצבו שם מצלמות ואין תיעוד. יש לנו חשד מאוד כבד להעלמת ראיות במקרה הזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ