המחוזי דחה את הערעור של ניצב בדימוס ניסו שחם והותיר את עונשו על עשרה חודשי מאסר

מפקד מחוז ירושלים במשטרה לשעבר ניסו שחם הורשע בפברואר בעבירות מין, מרמה והפרת אמונים. הוא יוכל לבקש לערער על העונש עד 6 בספטמבר. ביהמ"ש: העונש הולם את התנהלותו של שחם כלפי שמונה שוטרות צעירות וזוטרות מבלי לקחת אחריות

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניסו שחם בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, הבוקר
ניסו שחם בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, הבוקרצילום: תומר אפלבאום
בר פלג
בר פלג

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (שלישי) פה אחד את ערעורו של ניסו שחם, מפקד מחוז ירושלים במשטרה לשעבר, על עונש המאסר בן עשרת החודשים שנגזר עליו בגין הרשעתו בעבירות מין ובמרמה והפרת אמונים. שחם אמור היה להתחיל בריצוי עונשו ב-16 באוגוסט, אך בית המשפט אישר את בקשת עורך דינו לעיכוב ביצוע ואפשר לו לבקש מבית המשפט העליון לערער שוב עד 6 בספטמבר.

"בגזר דינו של בית משפט השלום לא היו שגיאות מהותיות והוא תואם את פסק דיננו הקודם", כתבו שופטי המחוזי בפסק הדין, המשתרע על פני 20 עמודים. "העונש שהושת עליו אינו קל, אך הוא הולם את מתחם העונש ואת התנהלותו הכוללת של המערער כלפי שמונה שוטרות צעירות וזוטרות מבלי לקחת אחריות. אין בעונש שהוטל עליו כדי לגרום להתערבותנו", פסקו השופטים מרים דיסקין, מרדכי לוי וגיליה רביד. השופטים ציינו כי היה ניתן להקל על עונשו של שחם "אילו הודה ונטל אחריות על מעשי העבירות שביצע".

בית המשפט הוסיף כי "יש מקום לגנות את התקפותיו הבלתי מוצדקות של המערער, נאשם שהורשע בפלילים, על רשויות החקירה ואכיפת החוק, ואת ניסיונו הבלתי ראוי להפוך מנאשם-מורשע למאשים ואף קורבן כביכול, וזאת במיוחד לאחר שנדחו בפסק דיננו הקודם טענתו בדבר חפותו וכן טענתו להגנה מן הצדק בגין אכיפה בררנית".

עורך הדין בועז בן צור, סנגורו של שחם, אמר בתום הדיון: "ניהלנו הליך ארוך שנים בבית משפט השלום שהסתיים בזיכוי, והליך קצר יותר שהסתיים בהרשעה. יש שאלות עקרוניות בעניין הזה שהעליון יידרש להן. לאחר בירור, ככל שיתקיים, הדברים יחזרו למסלולם".

שחם, הבוקר בבית המשפטצילום: תומר אפלבאום

עו"ד רונן יצחק ועו"ד ליאת יונניאן מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה אמרו: "בדחותו את הערעור על עונש המאסר, העביר בית המשפט המחוזי מסר חד וברור לפיו יידע כל מפקד שניצול רום הדרגה והמעמד לצורך קשירת יחסים מיניים במקום העבודה גורם לפגיעה חמורה בכבוד האדם של העובדות בארגון ובשוויון הזדמנויות שלהן במקום עבודתן, כמו גם למעילה באמון הציבור בטוהר המידות של המשטרה - ודינו מאסר מאחורי סורג ובריח". עורכי הדין הוסיפו כי הם מקווים "כי פסק הדין יהווה תמרור אזהרה ואבן דרך משמעותית במאבק ליצירת סביבת עבודה בטוחה, שוויונית ומוגנת לשוטרות בפרט ולנשים בכלל".

שחם הורשע בכך שקיים קשר עם חמש שוטרות וקיבל החלטות בעניינן, ובכך שביצע עבירות מין בשלוש שוטרות נוספות. בנוסף לעונש המאסר שגזר עליו בפברואר, קנס בית משפט השלום בתל אביב את שחם ב-7,500 שקל והורה לו לפצות שתיים מהמתלוננות ב-1,500 שקל כל אחת ומתלוננת נוספת ב-500 שקל. בשל עניין טכני קבעו הבוקר השופטים כי הפיצוי שנקבע לאחת השוטרות היה שגוי וביטלו אותו.

השופט שמואל מלמד אמר בדיון בפברואר כי "הפרשיות השונות, כפי שכינתה אותן המדינה, מתארות מעשים שונים בהן היה הנאשם בניגוד עניינים. לאור ריבוי המעשים אני קובע כי יש פגיעה קשה בערך החברתי המוגן". מלמד ציין בנוגע לסעיף הפרת האמונים כי "להסכמת הנשים שהיו בקשר עם הנאשם אין קשר לערך המוגן שנפגע. הפגיעה בערך המוגן היא באמון הציבור".

בית משפט השלום הרשיע את שחם לפני כשנה וחצי במעשה מגונה על כך שנישק שוטרת ברכבו ללא הסכמתה, והטיל עליו עונש של 240 שעות לתועלת הציבור. בספטמבר הפך בית משפט המחוזי בתל אביב את ההחלטה, והרשיע את שחם במרמה והפרת אמונים ובהטרדה מינית. הרשעתו במעשה מגונה נותרה בעינה. השופט מרדכי לוי קרא להעניש את שחם "הענשה שתרתיע" והשיב את התיק לצורך כך לבית משפט השלום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ