מפגינים נגד נתניהו שנעצרו הלילה הובלו לבית המשפט כשהם אזוקים בידיים וברגליים

בית המשפט שחרר חמישה מהעצורים וקבע כי שלושה נוספים יישלחו למעצר בית עד יום ראשון. עו"ד גונן בן יצחק ויגאל רמבם, ממובילי המחאה ופעילים מוכרים, שוחררו ללא תנאים מגבילים

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן יצחק מובל אזוק לדיון בהארכת מעצרו, היום
בן יצחק מובל אזוק לדיון בהארכת מעצרו, היוםצילום: אמיל סלמן

ארבעה מפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שנעצרו הלילה (רביעי) בירושלים הובלו לדיון בבית משפט השלום בעיר כשהם אזוקים בידיים וברגליים - בניגוד לנהלים ולפסיקת בג"ץ. שניים מהם הם ממובילי המחאה ופעילים מוכרים - עו"ד גונן בן יצחק ויגאל רמבם. בית המשפט שחרר את השניים בתוך זמן קצר, ללא תנאים מגבילים. שלושה עצורים נוספים שוחררו בתנאי שיתרחקו ממעון ראש הממשלה בשבועיים הקרובים, ושלושה מפגינים נוספים שוחררו למעצר בית עד יום ראשון. 

בסך הכל דן בית המשפט היום בעניינם של שמונה מ-50 המפגינים שנעצרו, לאחר שיתר העצורים שוחררו בשעות הלילה. עורכת הדין לאה צמל, שהיתה אמורה לייצג את העצורים, עוכבה בכניסה לבית המשפט והמשטרה טענה כי היא אמורה להיות בבידוד בשל התפשטות נגיף הקורונה. בשל העיכוב, עורך הדין בן יצחק ייצג חלק מהמפגינים. צמל שוחררה כעבור כשעה.

בן יצחק אמר בדיון בהארכת מעצרו כי המשטרה "עושה דבר לא ראוי - מנסה לספר סיפור שלא קרה. על סמך מה אומרים תקיפת שוטר במילוי תפקידו? לא היה ולא נברא. לא הסכמנו להשתחרר בתנאים מגבילים כי אנשים שלא עברו על החוק לא צריכים לחתום על תנאים. יש פה עניין עקרוני - אם אתם חושבים שעשיתי משהו זה בסדר, אבל אם זה רק ניסיון להרחיק אותנו כדי למנוע הפגנות בהמשך - לא חושב שזה ראוי".

בן יצחק הוסיף כי קודם למעצר "נתקעתי בין שוטרים לבין רכב שמתיז מים - נשכבתי על הרצפה, הנחתי ידיים על הראש וניסיתי להימנע מהזרם. בשום שלב לא שמעתי את מפקד מחוז מוריה מכריז על הפגנה בלתי חוקית - זה לא קרה. אנשים עפו למרחקים ונפצעו מהזרם ומהשוטרים. ראיתי במו עיניי". בדיון בעניינו, לפני שבית המשפט החליט לשחררו, אמר המפגין יגאל רמבם כי הוא פעיל פוליטי והרחקה שלו מירושלים ל-15 ימים "כשלא עשיתי שום דבר שמצדיק את זה זו פגיעה יסודית בהוויה שלי כבן אנוש בחברה הישראלית".

נציג המשטרה ביקש בדיון להאריך את מעצרם של שניים מהמפגינים בשלושה ימים בטענה כי אחד מהם הפריע למעצר חשוד אחר, תקף שוטר, הפיל אותו ארצה וניסה לחנוק אותו. עוד טען הנציג כי המפגין השני השליך חפץ לכיוון השוטר ולכן נעצר. לדבריו, בית המשפט צריך להבחין "בין החשודים הקודמים, לבין שני אלו שבאופן אקטיבי תקפו שוטרים, התנגדו למעצר והכשילו מעצרים של אחרים". נציג המשטרה הוסיף כי הארגון "נאלץ לבצע מעצרים, השוטרים הבליגו והבליגו אבל ברגע שנגרם נזק לרכוש הציבור ויש סכנה לאזרחים מבוצעים מעצרים. חופש הביטוי קיים וימשיך להיות אבל ברגע שהוא מופר באמצעות אלימות צריך להפסיק אותו".

50 מפגינים נגד ראש הממשלה נעצרו הלילה בעימותים עם שוטרים בירושלים. העימותים החלו בתום הפגנה שנערכה מול מעון ראש הממשלה, שבה השתתפו אלפי בני אדם בדרישה שנתניהו יתפטר בעקבות כתבי האישום נגדו בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. בתום ההפגנה המשתתפים החלו לצעוד לעבר מרכז העיר ומאות חסמו כבישים ואת ציר הרכבת הקלה, באמצעות כיסאות ושולחנות מבתי קפה במקום. לדברי המשטרה, 50 המפגינים נעצרו בחשד להפרת הסדר הציבורי, גרימת נזק לרכוש ותקיפה של שוטרים ואנשי תקשורת.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ