ביהמ"ש המחוזי דחה את ערעורו של ראאד סלאח; ירצה 17 חודשי מאסר בגין הסתה לטרור

בית המשפט דחה את הערעור על גזר דינו של סלאח והרשעתו, בטענה כי לא מדובר בהגבלה של חופש הביטוי. "במיוחד כמנהיג בקהילתו, אין לו את הזכות להסית ולתמוך בפעולות טרור", נכתב בפסק הדין

נעה שפיגל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלאח בבית משפט השלום בחיפה, בפברואר
סלאח בבית משפט השלום בחיפה, בפברוארצילום: רמי שלוש

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה היום (חמישי) את ערעורו של שייח ראאד סלאח, שהורשע בנובמבר בעבירות של הסתה לטרור ותמיכה בהתאחדות בלתי חוקית. סלאח, לשעבר יו"ר הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, ערער על הרשעתו ועל גזר דינו, העומד על 28 חודשי מאסר, מהם ירצה בפועל 17 חודשים. הוא יחל לרצות את עונשו ב-16 באוגוסט.

סלאח הורשע עקב דברי שבח שנשא בהלוויה של שלושת המחבלים מאום אל-פחם שביצעו פיגוע בהר הבית ב-2017, וכן עקב פרסום פוסטים בפייסבוק שבהם קרא לאלימות ולטרור. בפברואר הטיל בית משפט השלום על סלאח 28 חודשי מאסר בפועל, לאחר שהופעל עליו חלק מעונש מאסר על תנאי שנשא מהרשעה קודמת. מעונש המאסר יקוזזו 11 חודשים שבמהלכם שהה במעצר, אך יותווספו 12 חודשי מאסר על תנאי.

הפגנה למען סלאח מחוץ לבית משפט השלום בחיפה, בפברוארצילום: רמי שלוש

השופטים שדחו את ערעורו - אב בית הדין רון שפירא, בטינה טאובר ותמר נאות פרי, קבעו כי "אין מדובר במקרה זה בכל הגבלה של חופש הביטוי, אלא במניעת ואיסור הסתה ותמיכה בארגון טרור". הם הוסיפו כי "אין לו כאדם, ובמיוחד כמנהיג בקהילתו, את הזכות להסית ולתמוך בפעולות טרור המנוגדות לחוק".

עוד כתבו השופטים כי "הפיגוע בהר הבית היה פיגוע טרור. טענת המערער לפיה האירוע לא היה 'מעשה טרור' או שלא היה בכלל, היא טענה מיתממת ומקוממת". הם הוסיפו כי "המערער הוא מנהיג שנשא נאום משלהב הכולל דברים המהווים עידוד וקריאה לציבור הפלסטיני להתעמת אל מול כוחות הביטחון". השופטים ציינו עוד כי מדובר ב"חציית גבולות חופש הביטוי הלגיטימי", מאחר שהוא עודד מעשה אלים.

השופטים התייחסו לכך שבמסגרת ההליך הנוכחי אין לקבוע אם סיווגה של התנועה האיסלאמית כארגון טרור נעשה כדין או שלא כדין, ועניין זה הוא בסמכותו של בג"ץ. "לעיתים ארגון טרור הוא ארגון טרור מובהק שמטרות חבריו ביצוע פעולות טרור", נכתב בפסק הדין. "במקרים רבים אחרים מדובר בארגונים שיש להם מטרות מעורבות, חלקן חוקיות וחלקן בלתי חוקיות, וכן בארגוני מעטפת המרכזים פעילות חוקית".

בתום הדיון אמר סלאח כי פסיקת בית המשפט לא תשנה את עמדותיו וכי הוא מאמין בצדקת דרכו. סנגוריו מסרו כי הם אינם צפויים לערער על ההחלטה, ואחד מהם, עו"ד עומר חמאיסי, הוסיף: "אמירת בית המשפט, שלפיה שתיקה ואי גינוי התנגדות לכיבוש עשויות להיחשב הסתה, היא אמירה אומללה ומסוכנת לא פחות מזו המפלילה את עקרונות האיסלאם שבהם דגלה התנועה האיסלאמית".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ