חיות על היוזמה להקים ועדת חקירה לשופטים: "גל עכור שהגיע לשפל המדרגה"

נשיאת העליון כתבה לעובדי מערכת המשפט כי מדובר ב"הצעה לא עניינית שנועדה לנגח את הרשות השופטת ולפגוע בעצמאות השיפוטית". בשבוע שעבר דחתה מליאת הכנסת את ההצעה להקמת הוועדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר חיות, במאי
אסתר חיות, במאיצילום: אוהד צויגנברג

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, התייחסה היום ליוזמה להקים ועדת חקירה לניגודי עניינים של שופטים: "לצד גל הקורונה נדרשת הרשות השופטת להתמודד גם עם גל עכור נוסף, שהגיע לשפל המדרגה בהצעה בדבר הקמת ועדה לבדיקת 'ניגודי העניינים של בכירי המערכת המשפטית'", כתבה חיות לעובדי מערכת המשפט והוסיפה: "מדובר בהצעה הנובעת ממניעים לא ענייניים, שנועדה לנגח את הרשות השופטת בניסיון להלך עלינו אימים ולפגוע בעצמאות השיפוטית ובאמון הציבור בבתי המשפט".

לדברי חיות, "הרשות שלנו אינה מבקשת לטאטא דבר מתחת לשטיח. היא נתונה לביקורת, קשובה לביקורת ופועלת לתיקון הטעון תיקון ולהגברת השקיפות של פעילותה". עוד כתבה: "אני סמוכה ובטוחה כי למרות גלי הקורונה והגלים העכורים האחרים נמשיך לעמוד איתן ולמלא את תפקידנו נאמנה". 

בשבוע שעבר דחתה הכנסת את ההצעה להקמת ועדת החקירה, ברוב של 54 מתנגדים מול 43 שהצביעו בעד. ההצבעה התקיימה לאחר שיו"ר הקואליציה מיקי זוהר הודיע כי הליכוד תתמוך בהצעה של בצלאל סמוטריץ' וסיעת ימינה. עם זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלטענת כחול לבן פעל מאחורי הקלעים כדי לקדם את ההצבעה, לא נכח בה - וכך גם בכירים נוספים בליכוד. 

גורם בקואליציה אמר אז כי "הליכוד זיהה כאן הזדמנות ליהנות מכל העולמות: גם הצביע בעד מהלך נוסף לפגיעה בבית המשפט העליון, גם דאג לכך שהמהלך לא יעבור ובכך הציל את הקואליציה, וגם מנע מסמוטריץ' את ההישג הדרמטי. לקינוח, הוא שוב גרם לליברמן ולרשימה המשותפת להצביע במשותף ולהביך את ישראל ביתנו".

נתניהו במליאת הכנסת, אתמולצילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת

לפני ההצבעה תקף ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ את החלטת הליכוד לתמוך בהקמת הוועדה. "במקום לטפל במובטלים ובעצמאים - הליכוד מבקש לחקור את השופטים", מסר, "במקום לעסוק במחדל הכלכלי, מייצרים מחדל מוסרי. מי שמעדיף לחבל בדמוקרטיה במקום לעסוק בהצלת חיי אדם פוגע באזרחי ישראל. לא אאפשר זאת". במפלגתו הוסיפו כי ההצבעה היא "הכרזת מלחמה על הדמוקרטיה הישראלית".

גם שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן) האשים את נתניהו בתמיכה במהלך: "אני מתבייש בליכוד שנכנעים לימינה", אמר, "מה שהליכוד עושה זה הפרה טוטאלית ובוטה של ההסכם הקואליציוני. מה שמעניין את הליכוד זה רק מיטוט הדמוקרטיה, רק מלחמה בשופטים".

בבקשה להקמת הוועדה נכתב כי "בשבועות האחרונים התפרסמו רצף תחקירים עיתונאיים המגלים מציאות שאינה מתקבלת על הדעת של ניגודי עניינים קשים אצל שופטי בית המשפט העליון, היושבים בדין בתיקים של בעלי דין או עורכי דין שיש להם זיקה אליהם". עוד נכתב כי הוועדה תבדוק "אם ניגודי העניינים קיימים בבית המשפט העליון לבדו, או שמא פשה הנגע בערכאות הנמוכות יותר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ