ביהמ"ש גזר על משה איבגי שישה חודשי עבודות שירות ומאסר על תנאי

בית משפט השלום גזר על השחקן גם תשלום פיצויים בסך 10,000 שקל. השופט: "במעשי הנאשם גלומים כיעור ואטימות". הפרקליטות ביקשה לגזור על משה איבגי 15 חודשי מאסר בפועל, לאחר שהורשע בינואר בביצוע מעשה מגונה בגין מקרים שאירעו ב-2012. סנגורו של איבגי: נשקול לערער על שליחתו לעבודות שירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איבגי בבית המשפט, היום
איבגי בבית המשפט, היוםצילום: אמיר לוי

בית משפט השלום בחיפה גזר הבוקר (חמישי) על משה איבגי שישה חודשי עבודות שירות, שישה חודשי מאסר על תנאי ותשלום פיצויים בסך 10,000 שקל. איבגי הורשע בינואר בביצוע מעשה מגונה, והפרקליטות ביקשה לגזור עליו 15 חודשי מאסר בפועל.

בהחלטה כתב השופט זיו אריאלי כי מעשיו של איבגי פגעו בביטחונה של המתלוננת, באוטונומיה שלה על גופה, ובזכות שלה להסתובב במקום עבודתה כשהיא חופשייה ממגע שאינו בהסכמתה ומהערות מיניות מבזות. "זכותו של כל אדם – גבר או אישה להתהלך במרחב הציבורי ובמקום העבודה ולהתלבש כרצונו ועל פי ראות עיניו", אמר השופט. "לבוש הנראה בעיני אחרים כ"חושפני" או "פרובוקטיבי" אינו בגדר הזמנה למגע, ואינו מצדיק הערות פוגעניות, ואין בו כדי "לסמן" את המתלבש כ"אובייקט מיני"".

בהערכת מסוכנות שמצוטטת בגזר הדין, נכתב כי איבגי נוטל אחריות מלאה על מעשיו, אך עם זאת טען כי אינו זוכר את המתלוננת או את האירועים בהם הורשע. הוא צוטט באמירה ביחס למעשה בו הורשע כי "פעם מה שהיה נדמה לנו שהוא בסדר, הוא לא בסדר. מסכים לזה. מסכים שגוף האשה הוא שלה, וגם החפצה היא לא לעניין, גם אם לא הייתה לי כוונה כזו". נכתב עוד כי כיום הוא נזהר גם ממגע תמים.

השופט אריאלי ציין עוד כי בין הנזקים שנגרמו למתלוננת הוא הצורך שלה להעיד ולשחזר את המקרים, והניסיון להטיל ספק במהימנותה. "נטען על ידי הנאשם כי א' אימצה לה 'אג'נדה פמיניסטית' אותה ביקשה לקדם, בין היתר באמצעות טפילת אשמת שווא על הנאשם. בהכרעת הדין דחיתי בשתי ידיים את הטענות". השופט הבהיר כי נאשם רשאי להתגונן בכל טענה שעולה על דעתו, "ואולם, לקו ההגנה שנבחר – יש מחיר, וישנה השלכה. אחת ההשלכות היא הפגיעה העודפת במתלוננת א'".

איבגי בבית המשפט, היום צילום: אמיר לוי

"במעשי הנאשם גלומים כיעור ואטימות", נכתב בגזר הדין, "כבכל עבירת מין, אף המעשים שבהם הורשע הנאשם כרוכים בביטול רצונו של הקורבן, ביטול האוטונומיה של נפגע העבירה על גופו - וראייתו ככלי וחפץ למימוש רצונותיו של הפוגע". עם זאת, אריאלי קבע כי נוכח גילו של איבגי ועברו הנקי, הוא מורה על שליחתו לעונש מאסר בדרך של עבודות שירות.

אריאלי התייחס גם לסיקור התקשורתי של הפרשה ואמר כי ראוי היה שיבוצע "בזהירות, באחריות וברגישות" כלפי איבגי. השופט ציטט מדברי הרכב השופטים במשפטו של הנשיא לשעבר משה קצב, בו הורשע באונס, בהם נמתחה ביקורת על התקשורת.

סנגורו של איבגי, עו"ד מיכאל כרמל, אמר בתגובה לגזר הדין: "אני לא מסכים עם התוצאה הסופית שלו של שליחתו לעבודות שירות. נצטרך לשקול אם לערער". הוא הוסיף כי יש לאפשר לאיבגי לחזור לעבודתו אחרי תקופה ארוכה שבה לא עבד מבחירה. 

יו"ר נעמת, חגית פאר, מסרה בתגובה: "מדובר בעונש קל מדי - אך המבחן אינו רק במישור הפלילי אלא גם במישור הערכי והציבורי. מן הראוי שכל מי שנוהג באופן שכזה כלפי נשים יחוש בושה גדולה ויבין שישנם מחירים להתנהגותו ולא רק במישור הפלילי".

משה איבגי בבית משפט השלום בחיפה, בינוארצילום: רמי שלוש

לדברי מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו: "העונש העלוב של איבגי הוא פשוט ביזיון ומדגים כיצד פעם אחר פעם, מערכת המשפט אינה מצליחה להתמודד עם פוגעים סדרתיים. עשרים נשים העידו בארבע השנים האחרונות בכלי התקשורת שאיבגי פגע בהן, וגם היום ממשיכות לצאת נשים נוספות, אבל הוא ייענש על פגיעה באשה אחת בלבד. תג המחיר הזה פחות מסמלי. הוא פשוט מביש". 

בדיון הטיעונים לעונש בחודש שעבר ביקש סנגורו של איבגי שיוטל עליו עונש מאסר על תנאי. בית משפט השלום בחיפה זיכה בינואר את איבגי משני סעיפי אישום נוספים מחמת הספק, בעוד שהפרקליטות חזרה בה מסעיף רביעי לאחר שאחת המתלוננות נגדו סירבה לשתף פעולה.

איבגי הורשע בגין מקרים שאירעו ב-2012. בסט צילומים של סרט שבו השתתף, ניגש השחקן לשחקנית המכונה א', ליטף את גבה החשוף והחדיר את ידו תחת גופייתה. כאשר הביעה מחאה על התנהגותו, איבגי השיב: "פרצה קוראת לגנב". במקרה אחר, בעת צילומי הסדרה "הבורר", הוא נצמד לגופה ולחש לה שהוא רוצה "לזיין" אותה.

בית המשפט דחה את טענתו של איבגי כי אמר את הדברים לא' בהומור וכי התנהגותו היתה בגדר "ניסיון חיזור לגיטימי". בהכרעת הדין נכתב כי עדותו של איבגי "פתלתלה ומתחמקת", ואינה ראויה לאמון.

איבגי בבית משפט השלום בחיפה, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

אחד האישומים שמהם זוכה איבגי מתייחס למקרה שאירע ב-2013, אז לפי כתב האישום דחף איבגי בכוח את ראשו לעבר החזה של המתלוננת ג', שעבדה עמו בהפקת הצגה, ומישש את גופה מעל חולצתה. בהכרעת הדין נכתב כי למרות שעדותו של איבגי "לא הותירה רושם מהימן" גם במקרה זה, נותר ספק סביר לגבי מה שאירע. זאת, בין היתר, כי הגרסאות שסיפרה ג' לקרוביה לגבי האירועים אינן אחידות, וכי בחרה שלא להביא בפני בית המשפט שתי עדות ששמעו מפיה על ההתרחשות זמן קצר אחרי שקרתה. עם זאת, הודגש, "גרסתה של ג' נמצאה מהימנה יותר מזו של הנאשם".

האישום השני שממנו זוכה השחקן נוגע לתקרית בדצמבר 2013. לפי האישום, איבגי ניגש לאשה המכונה ד' בדוכן פלאפל ושאל אותה שאלות מיניות מפורטות, בהן אם היא "מזדיינת". כתב האישום ייחס לו בסעיפים אלו מעשה מגונה והטרדה מינית. בית המשפט קבע כי איבגי אכן אמר את האמירות וגרסתה של ד' אמינה. אולם, נקבע כי איבגי אמנם שאל "שאלות חודרניות, פולשניות, בוטות חסרות רגישות וגסות רוח", אך "אין לראות בשאלות אלו משום הטרדה מינית".

איבגי הכחיש את הטענות נגדו לאחר שפורסמו בוואלה ב-2016, ולאחר פרסום התלונות הודיע כי הוא משהה את כל עיסוקיו בתיאטרון. משפטו החל ביוני 2018, לאחר שב-2017 פורסם ב"הארץ" כי פרקליטות מחוז חיפה שקלה לסגור את התיק נגד השחקן.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ