הסתיים הגישור באסון נחל צפית לאחר שהפרקליטות סירבה להקל בסעיפי האישום

נשיאת ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע הפסיקה את הליך הגישור לאחר שבפרקליטות סירבו להצעתה לחתום על הסדר טיעון שבמסגרתו לשני הנאשמים תיוחס עבירת גרימת מוות ברשלנות, במקום המתה בקלות דעת

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל מכינת בני ציון בזמן האסון, יובל כאהן, במשפטו בדצמבר 2019
מנהל מכינת בני ציון בזמן האסון, יובל כאהן, במשפטו בדצמבר 2019צילום: אליהו הרשקוביץ

נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע הודיעה היום (ראשון) כי החליטה לסיים את הליך הגישור בפרשת אסון נחל צפית. זאת לאחר שהפרקליטות סירבה לקבל את הצעתה לחתום על הסדר טיעון שבמסגרתו מנהל מכינת בני ציון יובל כאהן והמדריך אביב ברדיצ'ב יואשמו בגרימת מוות ברשלנות במקום בהמתה בקלות דעת. דיון בעניינם ייערך מחר בבית המשפט המחוזי בפני השופט אליהו ביתן. בשיטפון ב-2018 נהרגו תשע נערות ונער שיצאו לטיול בנחל במסגרת המכינה.

בחודש שעבר, במהלך פגישה בהליך גישור שערכה בין הנאשמים לבין הפרקליטות, העלתה נשיאת בית המשפט המחוזי, השופטת רויטל יפה-כ"ץ, הצעה לפיה הצדדים יחתמו על הסדר טיעון לפיו השניים יואשמו ויודו בגרימת מוות ברשלנות, שהעונש הקבוע לו בחוק הוא עד שלוש שנות מאסר, במקום הסעיף המיוחס להם כעת המתה בקלות דעת, שהעונש עליו הוא עד 12 שנות מאסר. הפרקליטות הודיעה כי היא שוקלת את ההצעה, אולם לבסוף דחתה אותה מפני שסברה כי חומר הראיות שבידיה מאפשר להרשיע את השניים בהמתה בקלות דעת.

בעקבות פרסום ההצעה, הורי הקורבנות, שהתנגדו מלכתחילה להליך הגישור, שלחו מכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שבו דרשו ממנו להפסיק את ההליך. "אין להעלות על הדעת כי האסון החמור אשר קיפח את חייהם של תשעה נערות ונער יסתכם בסעיף האישום הקל ביותר האפשרי בחוק העונשין", כתבו. במכתב, ששלחו פרקליטיהם אפרת רייטן ואהרון מיכאלי, הוסיפו כי "הליך הגישור אינו מתאים לאסון נורא זה, לנסיבותיו של התיק ולאינטרס הציבורי".

המדריך ברדיצ'ב בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בשנה שעברהצילום: אליהו הרשקוביץ

עורכי הדין אורי קורב וסיון רוסו, המייצגים את כאהן, אמרו בחודש שעבר כי "אם הפרקליטות החליטה לסיים את הליך הגישור בעיצומו, חרף דברי המגשרת בדיון האחרון, יש להצטער על כך. בניגוד לפרסומים בנושא, הסכמנו שההורים השכולים ישמיעו את עמדתם בפני המגשרת". עו"ד רייטן ומיכאלי מסרו: "החלטת הפרקליטות מחזקת את אמון המשפחות במדינה ובמוסדות החוק והמשפט, ומצפים עתה שייערך משפט צדק". 

באסון השיטפון בנחל צפית שאירע באפריל 2018 נהרגו שמונה מהמועמדים למכינה ושתי חניכות בה: אגם לוי, אילן בר שלום, אלה אור, גלי בללי, מעיין ברהום, צור אלפי, רומי כהן, שני שמיר, יעל סדן ועדי רענן. יתר החניכים והמועמדים לגיוס שהשתתפו בטיול הצליחו לתפוס מחסה בטרם פגיעת השיטפון וחולצו על ידי כוחות ההצלה.

הרוגי השיטפון בנחל צפית

בכתב האישום נכתב כי כאהן וברדיצ'ב לא ביטלו את הטיול בנחל ולא מנעו מהחניכים להיכנס לתוכו אף שידעו כי קיימת סכנה ברורה ומיידית לשיטפון. עוד נכתב כי לידיעת השניים הגיעו התרעות חוזרות ונשנות לפני הטיול ובמהלכו, כולל התרעות מגורמים בקיאים וממומחים בענייני סכנת הגשמים והשיטפונות באזור הטיול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ