ריבלין: אלו המרימים יד על המוחים חייבים להיות מטופלים בכל חומרת הדין

שר המשפטים ניסנקורן כתב כי כל כל ניסיון למנוע הפגנות בתקופת הקורונה "הוא ניסיון לעקם את זכויות האזרח". זאת על רקע פרסומים כי אוחנה לוחץ על המשטרה למנוע הפגנות מול מעון רה"מ

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין
ריבליןצילום: אלכס קולומויסקי

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס היום (שני) להפגנות שנערכות בשבועות האחרונים ברחבי הארץ ואמר כי "אלו הקוראים לאלימות, אלו המרימים יד על המוחים, חייבים להיות מטופלים על ידי רשויות אכיפת החוק בכל חומרת הדין". הוא אמר עוד כי "חופש המחאה הוא ערך עליון בתרבות הדמוקרטית שלנו, אסור לפגוע בו". זאת על רקע פרסומים על מאמציו של השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה (הליכוד), ללחוץ על המשטרה למנוע את ההפגנות מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים.

ריבלין פנה למפגינים וקרא: "אם בחרתם לצאת להפגנה, כל הפגנה, בשם כל רעיון – אני קורא לכם, אנא, הקפידו לעשות זאת תוך שמירת מרחק בטוח, שמירה על הסדר הציבורי, תיאום עם משטרת ישראל, וכבוד לסמלי מדינת ישראל".

הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים, בשבתצילום: אוהד צויגנברג

גם שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן) התייחס לסוגיה וכתב כי כל ניסיון לעקם את ההחלטה לאפשר הפגנות גם בתקופת משבר הקורונה "הוא ניסיון לעקם את זכויות האזרח. יש לוודא שלא מופעלים אמצעים אסורים, שיטור יתר או קנסות חריגים כלפי מפגינים". הוא ציין עוד כי "בחוק הקורונה עמדנו על כך שזכות ההפגנה לא תיפגע. כך פועלת דמוקרטיה חזקה בשעת חירום". הוא קרא למפגינים: "שמרו על מרחק חברתי ועל עטיית מסכה כל הזמן. אנחנו נדאג לשמור על זכותכם להפגין".

לדברי בכירים במשטרה, אוחנה מנסה לנצל את מינוי המפכ"ל כדי למנוע את ההפגנות ומפעיל לחץ בעניין בעיקר על שני המועמדים הבולטים להתמנות לתפקיד, מ"מ המפכ"ל מוטי כהן ומפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד. הבכירים אמרו כי עיסוקו של השר בנושא "אינטנסיבי ואגרסיבי מאוד", ומקור במשטרה ציין כי הוא הציע למנוע את המחאות בכמה עילות, בהן הפרת תקנות הקורונה והפרעה לשכנים באזור ההפגנות. אוחנה אמר לפני כשבועיים שהוא יפעל למנות מפכ"ל בתוך 30 ימים.

לפי מקור במערכת אכיפת החוק, אוחנה הציע למשטרה לבחון את האפשרות לחלק למשתתפים בהפגנות דו"חות על רעש בשל הפרעה לשכנים באזור מעון ראש הממשלה. לדברי המקור, ההצעה לא קודמה לאחר שנקבע כי הצעד אינו אפשרי מבחינה משפטית, מפני שהוא פוגע בחופש הביטוי. בכמה מהדיונים, שכללו גם שיחות עם עיריית ירושלים, אוחנה עמד על כך שהמשטרה צריכה לאסור חסימות של כבישים מרכזיים במהלך ההפגנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ