בן 16 נעצר בחשד שתקף הומואים ביפו; צעיר שהותקף: "אף אחד לא עזר לי"

המשטרה מייחסת לחשוד עבירות של תקיפה חמורה ממניעים גזעניים ומחפשת אחר חשודים נוספים. בעל הסירה שלידה התרחשה התקיפה: קפצו עליהם, ירקו עליהם ונתנו להם מכות. א', שהותקף: "הם אמרו 'אנחנו לא מאשרים הומואים ערבים'"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זירת התקיפה ביפו, הבוקר
בר פלג
בר פלג

המשטרה עצרה אמש (שני) צעיר בן 16 מלוד בחשד שתקף שני צעירים הומואים בנמל יפו. המשטרה מייחסת לו חשד ל"עבירות של תקיפה חמורה ועבירות ממניעים גזעניים". התקיפה אירעה ביום שבת האחרון, ולפי המשטרה הגיעו לידיה "חומרים קשים המצולמים מהקטטה, שאף הופצו ברחבי הרשת". בית המשפט לנוער בבת ים האריך את מעצרו של הצעיר עד ליום חמישי ונערך לו מסדר זיהוי. המשטרה מנסה לאתר חשודים נוספים.

בסרטון שהופץ מהתקיפה נראים צעירים מכים שני צעירים אחרים בנמל, ואדם מנסה להפריד ביניהם ומשליך את אחד התוקפים למים. תיעוד התקיפה:

א׳, שהותקף בנמל לאחר ששב משיט בסירה, סיפר: "ירדנו מהסירה ושניים התחילו לעשות לי פרצופים. הם נראו אלימים ובעל הסירה לא רצה להעלות אותם. הם נראו לא כמו בני אדם אלא כמו חיות. הם התחילו לריב אתנו, אז אני וחבר שלי הלכנו לאכול בכיכר השעון. בזמן שהלכנו לאכול הם אמרו לבעל הסירה 'אנחנו לא מאשרים הומואים ערבים, הם עושים לנו פאדיחה'. הם אמרו שהם מתכננים לתת לי מכות. הם אמרו לו שהם מחפשים אותי".

בהמשך חזר א' למקום והותקף על ידי צעירים. "קפצו עליי 20 אנשים", סיפר. "כולם נתנו מכות. הוצאתי גז מדמיע, פיזרתי את כל הגז ואז הם ברחו. אחר כך הגיע הבעלים של הסירה והתחיל להרחיק אותם, עד שנשארו השניים שרואים בסרטון. הם רצו לזרוק אותי למים. הם רצו להרוג אותי. חשבתי שאני אמות. הוא התחיל לתת לי מכות. כל הנמל היה מלא אנשים. אף אחד לא עזר לי".

זירת התקיפה ביפוצילום: מוטי מילרוד

איציק אבנרי, בעל הסירה  שלידה התרחשה התקרית, אמר ל"הארץ" שהיה עד לתקיפה וניסה להפריד בין הצדדים. לדבריו, "השניים הלכו בטיילת, הלכו וחזרו ואז ראיתי חמישה-שישה אנשים פשוט קופצים ונותנים להם בעיטות ומכות והרבה אנשים עומדים בצד ומסתכלים. מאות. אף אחד לא עשה כלום".

בתחילה הרקע לתקרית לא היה ברור, ובמשטרה סברו שמדובר בסכסוך על רקע עסקי. ואולם, אז הגיעה עדות אבנרי במשטרה. לדבריו, אין לו ספק שמדובר בתקיפה על רקע להט"בופובי.

"יש לי ספינת טיולים בנמל, ובימים האחרונים יש חג והמון מוסלמים מגיעים לבלות ולעשות הפלגות", סיפר אבנרי. "הגיעו שני חבר'ה שעלו לסירה לשיט, וכשנגמר הם ירדו וישבו על הרציף זה ליד זה. אנשים אחרים ראו אותם וירקו עליהם". לדבריו, הוא העיר לאותם אנשים, שאל את אחד מהם מדוע הוא ירק וזה ענה לו: "כי אנחנו ערבים והם הומואים ולא יהיה אצל הערבים הומואים, זה מוציא שם רע לערבים". לאחר דין ודברים, אבנרי העלה את החבורה לסירה והם יצאו להפלגה.

כשחזרו, פגשו שוב את אותם שני צעירים והחלו לתקוף אותם. לדברי מקורבים של השניים, הם קיללו את התוקפים טרם התקיפה. "אני קפצתי כדי להפריד", אמר אבינרי. "ראיתי שקשה מאוד להפריד אז משכתי את המותקפים והכנסתי אותם לחלק הפרטי של הנמל היכן שהסירה עוגנת, כי יש שם גדר אז אוכל להגן עליהם. שניים מאותה חבורה קפצו מעבר לגדר והם התחילו להכות עם בעיטות, לא יכולתי להרשות לעצמי שדבר כזה יקרה אז התערבתי".

הוא ציין כי היה לו קשה לעצור את אחד הצעירים שתקפו, "אז זרקתי אותו למים. האלימות הזאת היתה סתם לשם שנאה. לא היה שום דיבור ביניהם, הם בסך הכל נראו טיפה שונה, זה הכל".

לדבריו, "הייתי לידם שלב אחרי שלב. מה שראיתי החזיר אותי לשנות ה-80 החשוכות בתל אביב. לא היה שם שום סכסוך קודם, לא היה ביניהם כלום. לא רק שהמותקפים לא קיללו אותם, הם לא הבינו מה קורה - זו היתה הפתעה גמורה". לדבריו, "מה שלא רואים בסרטון זה 500 איש שאף אחד מהם לא נקף אצבע".

חבר הכנסת עופר כסיף (הרשימה המשותפת) אמר כי "התקיפה ההומופובית בנמל יפו היא אירוע מחריד שאסור לעבור עליו בשתיקה ואני מצפה שהתוקפים יטופלו כמבצעי פשע שנאה לכל דבר... שנאה הומופובית היא מכוערת ומסוכנת כמו כל גזענות אחרת". כסיף הוא הח"כ הראשון מהרשימה המשותפת שמתבטא ביחס לאירוע. בריאיון לרשת ב' בשבוע שעבר אמר ח"כ אחר ברשימה, ווליד טאהא, כי הומואים אינם תופעה לגיטימית והוסיף: "אם הנושא הזה קיים אצלנו אז זה בממדים קטנים".

מארגון הנוער הגאה איגי אמרו בתגובה: "המכות הקשות שנראות בסרטון הן הסיוט של כל נער להט"ב בישראל. אנחנו מברכים את המשטרה על טיפול מהיר ומעצר של הפושעים. צריך להיות ברור - האלימות כלפי להט"ב ממשיכה להשתולל ואנחנו חייבים להילחם בה בכל הכוח ובכל חלקי החברה הישראלית".

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר כי "האגודה מלווה את קורבנות התקיפה ומספקת להם סיוע, כדי לשמור על ביטחונם ושלומם האישי ובהתאם לרגישות המקרה. 
התקיפה הזו צריכה להדליק נורה אדומה לכולנו. אם לא ייעשו צעדים קונקרטיים לשיפור מעמד הלהט"ב בחברה הערבית זה עשוי להיגמר הרבה יותר גרוע. 
האלימות כלפי להט"ב בחברה הערבית איננה גזירת גורל, היא תוצאה של הזנחה, הכחשה והתעלמות המנהיגים הערבים והממשלה מציבור שלם שזקוק למענה ואינו מקבל אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ