המשטרה תחקור את רוצחו של אמיל גרינצוויג בחשד להסתה לפגיעה במפגינים נגד נתניהו

יונה אברושמי אמר בריאיון לחדשות 12 כי המפגינים הם "חיידקים" ושצריך "להרחיק אותם מהחברה". הוא הוסיף כי הוא לא הולך לבלפור, אבל "יש בחורים צעירים, הם ילכו לשם, והם יודעים מה לעשות"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אברושמי לאחר שחרורו מהכלא, ב-2011
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה הודיעה הערב (ראשון) כי תפתח בחקירה נגד הרוצח של אמיל גרינצוויג, יונה אברושמי, בחשד להסתה לאלימות נגד המפגינים מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו. החקירה נפתחה בעקבות הריאיון ששודר עם אברושמי ביום שישי בחדשות 12, והמשטרה מסרה כי היא קיבלה אישור לכך מהמשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, נורית ליטמן.

אברושמי כינה בריאיון את המפגינים מול מעון ראש הממשלה "חיידקים" ואמר: "אין ויכוח שהם מפיצים מחלות, צריכים להרחיק אותם מהחברה". בחקירתו לאחר רצח גרינצוויג אמר אברושמי כי המפגינים שלעברם זרק את רימון הרסס הם "כמו חיידקים שצריך להשמיד אותם". על ההפגנות המתקיימות בשבועות האחרונים בירושלים, אמר: "אני לא הולך היום לבלפור. יש בחורים צעירים, הם ילכו לשם, והם יודעים מה לעשות".

טקס לזכר אמיל גרינצוויג, ב-2013צילום: אוליבייה פיטוסי

אברושמי ריצה 27 שנות מאסר בגין רצח גרינצוויג והשתחרר לפני כעשור. בריאיון הוא לא הביע חרטה על מעשיו. "לא קניתי את הרימון כדי להשאיר אותו בבית", שחזר את ליל הרצח, "זרקתי אותו והלכתי הביתה לישון". על המפגינים מול ביתו של בנימין נתניהו אמר: "אני שונא אותם גם היום, וגם הם שונאים אותי. הם אנשים רעים, עוכרי ישראל". על המניע לרצח סיפר: "כשאתה אוהב בן אדם אתה מוכן למות בשבילו. אהבתי את בגין אז כמו שהיום הם מעריצים את נתניהו, ואת נתניהו אני אוהב יותר מאת בגין".

עורך דינו של אברושמי, אבי עמירם, אמר כי "ההחלטה לחקור את יונה אברושמי בשל הבעת דעה הינה סדק משמעותי בנשמת אפה הדמוקרטית של מדינת ישראל ופגיעה בחופש הביטוי". עמירם הוסיף כי "לאמירת הדעה לא התלוותה כל פעולה, להיפך, יונה נמנע בכוונת מכוון מליטול חלק בהפגנות ומשכך אין מדובר בעבירה. ההסטוריה של מדינת ישראל רצופה אמירות קשות שנאמרו על ידי פוליטיקאים ואישי ציבור ומעולם לא נחקרו".

תנועת קריים מיניסטר, הנמנית על המפגינים נגד נתניהו, הגישה אתמול תלונה במשטרה בעקבות הריאיון. "הרוצח המתועב אברושמי התיר את דמם של אזרחים שמקיימים מחאה לגיטימית ולא אלימה נגד השלטון", אמרו בקריים מיניסטר, "אנו דורשים מהמשטרה לעצור אותו בבהילות ולהעביר מסר ברור של הרתעה ואפס סובלנות לצעירים שאותם עודד. אברושמי מעריץ את נתניהו וניכר שאמירותיו החמורות של נתניהו בקעו מגרונו". התנועה גינתה את חדשות 12 על שידור דבריו של אברושמי.

אברושמי זרק רימון רסס לעבר הפגנה של "שלום עכשיו" שהתקיימה מול משרד ראש הממשלה בפברואר 1983, לאחר מלחמת לבנון. תשעה מפגינים נפצעו, בהם אברהם בורג ויובל שטייניץ. המפגינים קראו לממשלתו של מנחם בגין לקבל את מסקנות ועדת כהן שהוקמה בעקבות טבח סברה ושתילה. כשנה לאחר הרצח נעצר אברושמי, והודה במעשה. הוא נידון למאסר עולם, ובשנת 1995 קצב נשיא המדינה עזר ויצמן את עונשו ל-27 שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ