בג"ץ ביטל את צו ההריסה לביתו של הפלסטיני הנאשם ברצח החייל עמית בן יגאל

השופטים מזוז וקרא קיבלו את עתירת משפחתו של ניזמי אבו בכר נגד צו ההריסה. מזוז: הריסת הבית "כרוכה בפגיעה קשה בשורה של זכויות יסוד". נתניהו מסר כי מדובר ב"החלטה אומללה" ודרש לקיים דיון נוסף בנושא בהרכב מורחב

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעצרו של אבו בכר בכפר הפלסטיני יעבד, ביוני
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בג"ץ ביטל היום (שני) את צו ההריסה לבית משפחתו של הפלסטיני הנאשם ברצח החייל עמית בן יגאל בגדה המערבית, במאי האחרון. השופטים מני מזוז וג'ורג' קרא קיבלו את עתירת משפחתו של ניזמי אבו בכר, ומזוז כתב כי הריסת הבית "כרוכה בפגיעה קשה בשורה של זכויות יסוד, לרבות פגיעה בקנין ופגיעה בכבוד האדם ובשורה של זכויות הנגזרות מכבוד האדם". השופטת יעל וילנר סברה בדעת מיעוט כי יש לקיים את הצו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר כי מדובר ב"החלטה אומללה" וכי הוא דורש לקיים דיון נוסף בנושא בהרכב מורחב. "אסור לתת רוח גבית לטרור", הוסיף.

עוד כתב מזוז כי לעותרים, אשתו ושמונת ילדיו של אבו בכר, "לא מיוחסת על ידי המשיבים מעורבות כלשהיא במעשיו הנפשעים של אבי המשפחה - לא בסיוע, לא בידיעה על כוונתו לנקוט בפעולה, ואף לא תמיכה בדיעבד במעשיו. המפגע עצמו נלכד ועומד לדין, וצפוי לרצות עונשי מאסר ממושכים, אם יורשע. מכאן שהפגיעה בבית מהווה בראש ובראשונה פגיעה באשתו ובילדיו שנותרו להתגורר בבית,  ואשר הריסתו תותיר אותם חסרי קורת גג".

אבו בכר לאחר מעצרו בגדה, במאיצילום: דובר צהל

השופט קרא התייחס למדיניות הריסת הבתים וכתב: "המשך קיום מדיניות זו תוך השענות על הערכת גורמי הביטחון כי מדובר באמצעי הרתעתי והימנעות מדיון ענייני ומעמיק בסוגיות העקרוניות ששימוש בתקנה זו מעלה, מוקשית היא בעיניי. המשך השימוש בכלי זה הטומן בחובו פגיעה קשה בחפים מפשע מהווה ענישה קולקטיבית".

מנגד, השופטת וילנר כתבה כי "גלי הטרור הפוקדים את מדינת ישראל בשנים האחרונות מחייבים הרתעה יעילה מפני ביצועם של פיגועים נוספים בעתיד. על רקע זה, הפעלת הסמכות הנתונה למפקד הצבאי בתקנה 119 (המאפשרת הריסת בתים, נ"ב) לשם הרתעה כאמור, היא משום הכרח בל יגונה. וזאת חרף הקושי הטמון כמובן בפגיעה ברכושם של בני משפחה אשר לא היו מעורבים במעשיו הנפשעים של בן משפחתם-המפגע".

עמית בן יגאלצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של עמית בן יגאל

צו ההריסה יועד לדירה בקומה השלישית של המבנה שנמצא בבעלות המשפחה, בה התגורר אבו בכר. רעייתו של אבו בכר, ילדיו ואחיו ובני משפחותיהם מתגוררים כולם במבנה. בחוות דעת הנדסית של צה"ל צוין כי "קיימת סבירות נמוכה לכך שההריסה תסב למבנה נזק קונסטרוקטיבי, וכי אם ייגרם נזק מעין זה הרי שהוא יהיה ברמה נמוכה". עוד נכתב כי "קיים סיכון נמוך לגרימת נזק לא קונסטרוקטיבי למבנים הסמוכים למבנה" וכי "קיימת סבירות נמוכה לכך שתשתיות חשמל סמוכות תינזקנה באופן מקומי".

יו"ר הכנסת, יריב לוין, כתב: "בית משפט גבוה לצדק או היכל של מוסר מעוות? רבים מאוד מאזרחי ישראל ישראל דורשים מערכת משפט מתוקנת. נמשיך להאבק עד שנשיב לבית המשפט את המוסר והצדק". ח"כ בצלאל סמוטריץ' כתב בטוויטר בעקבות ההחלטה כי "מזוז וקרא מסכנים את חיי כל אחד ואחת מכם. זכויות הקניין של המחבלים ומשפחותיהם חשובים להם יותר מהחיים של כולנו. זה הזוי ומקומם ברמות על ובעיקר מחייב טיפול שורש יסודי בניתוק והמוסר המעוות שחבורה קטנה ובלתי נבחרת כופה על כולנו בכח. פשוט גנבו לנו את המדינה".

מנגד, ג'סיקה מונטל, מנכ"לית המוקד להגנת הפרט, שעתר נגד הריסת הבית יחד עם משפחתו של אבו בכר, בירכה על ההחלטה "שהציל אמא ושמונה ילדים חפים מפשע מזריקה לרחוב", כלשונה. היא הוסיפה כי "יחד עם זאת, היה מקום לפסוק שמדיניות הריסת הבתים היא ענישה קולקטיבית פסולה, מה גם שהאפקטיביות שלה כאמצעי הרתעה מוטלת בספק אפילו אליבא דהצבא. הגיע הזמן לשים סוף לפרקטיקה פסולה זו המנוגדת לחוק ולכללי המוסר והצדק הבסיסיים".

אבו בכר הואשם ביוני בגין רצח בן יגאל בכפר יעבד, הסמוך לג'נין. על פי האישום, אבו בכר שהה בדירתו בקומה העליונה בבניין בעל שלוש קומות שבו התגורר עם משפחתו. לקראת 4:30 שמע צעקות מבית שכנו ועלה לגג. תחילה הוא נעמד בחלק המזרחי של הגג, האזין לצעקות מכיוון ביתו של שכנו והבין כי כוחות הביטחון עורכים מעצרים.‎ בשלב זה, כתבה הפרקליטות, הוא הבחין בחיילים בשני טורים והחליט לקחת לבנה ולהשליכה מהגג לעברם.

כתב האישום גם מייחס לאבו בכר שיבוש הליכי משפט, בנימוק שהעמיד פני ישן לאחר המעשה והחביא את שברי הלבנה שזרק בצמחייה. התביעה ביקשה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים ואמרה כי כתב האישום מבוסס בעיקר על הודאות הנאשם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ