נתניהו ליועמ"ש: האיסור עליי לעסוק במערכת אכיפת החוק ניתן בחוסר סמכות

פרקליטו של רה"מ כתב למנדלבליט כי חוות הדעת הקובעת כי הוא בניגוד עניינים פסולה, משום שהגיש נגדו כתב אישום. מנדלבליט הודיע אתמול כי ללא תגובה עניינית של נתניהו עד יום ראשון, המסמך יהפוך מטיוטה להוראה קבועה

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט ונתניהו. להחלטת היועץ יש תוקף משפטי מחייב, אך רה"מ לא מקבל אותה
נטעאל בנדל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השיב היום (שישי) על טיוטת חוות הדעת למניעת ניגוד העניינים שהגיש לו היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט - וטען כי ליועץ אין שום סמכות לקבוע את ההסכם, היות שהוא הגיש כתב אישום נגד נתניהו ולכן נמצא בניגוד עניינים. במכתב ששלח עו"ד יוסי כהן למנדלבליט בשם נתניהו נכתב כי הטיוטה בלתי סבירה, חסרת סמכות ונגועה בניגוד עניינים. אתמול הודיע היועמ"ש כי אם לא יגיב נתניהו באופן ענייני על הטיוטה עד יום ראשון, הטיוטה שחיברה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר תיעשה למסמך קבוע.

"טיעוניי נגדך אינם 'האשמות שווא חסרות ביסוס', אלא טיעוני עובדה המבוססים בראיות ובדין. דווקא טענותיך המתחמקות מעידות כי בהיעדר תשובות ענייניות אתה ממשיך להתבצר בעמדותיך, לטעות ולהטעות, תוך התעלמות מכוונת מלשונם המפורשת של הכללים", כתב כהן וביקש להיפגש עם זילבר כדי לדון בסוגיות העולות מהמסמך.

טיוטת חוות הדעת שפורסמה בחודש שעבר אוסרת על נתניהו לעסוק בנושאים הקשורים במערכת אכיפת החוק, ובהם מינוי בכירים ושופטים ובחינת מעמדם של היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ואגף החקירות. לטיוטה יש מעמד משפטי מחייב, והיא נכתבה בעקבות עתירה לבג"ץ שביקשה למנוע מנתניהו לעסוק במינויים כאלה בשל העמדתו לדין.

עו"ד יוסי כהן בדיון בעתירה הדורשת מנתניהו להחזיר כספים שקיבל, במאיצילום: אוהד צויגנברג

בתשובה שהגיש מנדלבליט לעתירה של התנועה לאיכות השלטון, נכתב כי עורכי דינו של נתניהו התבקשו להגיב לתוכן הטיוטה בתוך עשרה ימים. הוא ביקש להגיש תשובה משלימה בתוך 45 יום, לאחר קבלת ההערות וההסתייגויות לחוות הדעת מטעמו של ראש הממשלה, או לחלופין לקבוע דיון בעתירה שבו תימסר תשובתו.

הטיוטה לא פורסמה, אך היועמ"ש כתב כי היא "מתייחסת לניגוד העניינים המתעורר בהיבטים הנוגעים למינויים במשטרת ישראל ובתפקידי מערכת אכיפת החוק במשרד המשפטים; בהיבטים הנוגעים למעמדם, למילוי תפקידם ולתקציבם של היועץ המשפטי לממשלה, פרקליטות המדינה, ואגף החקירות והמודיעין במשטרה, וכן גורמים אחרים במשרד המשפטים בהקשר של מניעת שחיתות וטוהר המידות; בעניינים הנוגעים לוועדה לבחירת שופטים; בהחלטות הנוגעות לעדים ונאשמים במשפט; בחקיקה הנוגעת לעבירות טוהר המידות או למשפט; ובהחלטות בתחום התקשורת שיש להן זיקה למשפט".

נתניהו נאשם בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, בתיקים 1000, 2000 ו-4000. בתיק 1000 מואשם נתניהו כי קיבל מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר טובות הנאה בשווי מאות אלפי שקלים, וקידם במקביל את ענייניו של מילצ'ן; בתיק 2000 מואשם נתניהו במרמה והפרת אמונים, בשל ניצול הצעת שוחד שקיבל ממו"ל ידיעות אחרונות, ארנון מוזס. בתיק 4000, שנחשף בתחקיר "הארץ", מואשם נתניהו בקבלת שוחד מבעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בדמות הטיית הסיקור באתר וואלה, בתמורה לקידום מהלכים שהניבו לאלוביץ' כמיליארד שקלים. המשפט נפתח במאי האחרון, וסנגורו עמית חדד ביקש לדחות את שלב ההוכחות עד מארס 2021.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ