בג"ץ דחה את העתירות נגד היעדר נציגות לאופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים

השופטים כתבו כי "הכרה במנהג חוקתי" של מינוי חברי אופוזיציה לוועדה "אינה מיתרגמת לאפשרות לאכוף אותו בצו שיפוטי". בחודש שעבר בחרה הכנסת באוסנת מארק ובצבי האוזר לנציגיה בוועדה, בהתאם להסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסנת הילה מארק וצבי האוזר בכנסת לאחר בחירתם לוועדה, בחודש שעבר
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

שופטי בג"ץ דחו הבוקר (חמישי) את העתירות שהוגשו על הרכב הוועדה לבחירת שופטים, שאינו כולל נציגים מהאופוזיציה. השופטים מסרו כי "מבט על התנהלותן של כנסות העבר מעורר קושי להצביע על פרקטיקה עקבית שהפכה למנהג מחייב" וכי "הכרה במנהג חוקתי אינה מיתרגמת לאפשרות לאוכפו באמצעות צו שיפוטי". 

השופטים הוסיפו: "במישור המשפט הרצוי נודעת חשיבות לבחירתו של נציג מאופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים, אך אין עילה להורות על כך במישור המשפט המצוי. קיים קושי באכיפת מנהג חוקתי כלפי הכנסת: הן במישור העקרוני, נוכח האיפוק והריסון של בית המשפט בהתערבות בהחלטות הכנסת, והן במישור המעשי". את העתירות הגישו התנועה לאיכות השלטון, עו"ד משה שפירא ו"משמר הדמוקרטיה הישראלית". התנועה לאיכות השלטון מסרה עם פרסום ההחלטה: "אנו מצרים על פסיקת בית המשפט, אך מרכינים ראש ומכבדים אותה".

בחודש שעבר נבחרו אוסנת מארק (הליכוד) וצבי האוזר (דרך ארץ) לנציגי הכנסת בוועדה, בהתאם להסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן. לפני ההצבעה חששו בליכוד כי המתיחות עם כחול לבן תוביל את האחרונים לבחור באיילת שקד, שהציעה את מועמדותה לתפקיד. לבסוף בחרו 67 ח"כים בהאוזר, 57 במארק, 47 בקארין אלהרר מיש עתיד ו-43 בשקד. 

הוועדה לבחירת שופטים מורכבת מתשעה חברים: נשיאת בית המשפט העליון ושני שופטים נוספים מהעליון, שני שרים (שר המשפטים אבי ניסנקורן, המשמש יו"ר הוועדה, ומירי רגב), שני חברי כנסת ושני נציגים של לשכת עורכי הדין. בעבר היה נהוג כי אחד מחברי הכנסת מגיע מהאופוזיציה, אך בהסכם הקואליציוני נקבע כי השניים יהיו האוזר ומארק. החוק מחייב את הכנסת לבחור לפחות באשה אחת לוועדה, כמו גם לוועדה לבחירת דיינים. ההצבעה האנונימית לוועדה הובילה בעבר לתוצאות מפתיעות: ב-2013, למשל, נבחרו שני נציגי אופוזיציה

לפני בחירתה אמרה מארק כי היא "מחפשת שופטים עם השקפה שקרובה לליכוד". גם הבחירה בהאוזר נועדה לאפשר לליכוד להמשיך לקדם את הקו השמרני בהחלטות הוועדה. לדברי גורם בדרך ארץ, מועמדותו של האוזר משקפת את הקו השמרני ששולט ממילא בכנסת. "בסוף יש רוב שמרני בכנסת", אמר, "בוועדה יהיה ייצוג ליברלי - יהיה בה שר של כחול לבן ושלושה שופטים, וייצוג שמרני של נציגי הליכוד והאוזר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ