הפגנות ברחבי הארץ בעקבות החשד לאונס הקבוצתי: כאלף מחו בתל אביב

מאות מפגינות ומפגינים מחו במקומות נוספים ברחבי הארץ. המארגנות מתחו ביקורת על מדיניות הממשלה בטיפול באלימות מינית. להפגנה הצטרפו 16 ארגונים של הקהילה הגאה ומפגינים נגד נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בתל אביב, הערב

כאלף מפגינים ומפגינות מחו אמש (חמישי) בתל אביב בעקבות החשד לאונס קבוצתי של בת 16 בשבוע שעבר באילת. מאות מפגינים נוספים מחו בירושלים, בבאר שבע, בחיפה ובמוקדים נוספים ברחבי הארץ. לפי מארגנות ההפגנה, המחאה התרחשה ביותר מ-30 מקומות. המפגינים דרשו בין היתר להוציא לפועל את התוכנית למניעת אלימות נגד נשים, שאושרה לפני שלוש שנים אך מעוכבת בשל היעדר תקציב.

המפגינות בתל אביב החלו את המחאה בכיכר הבימה בעיר, וצעדו במרכז העיר. שוטרים שהיו במקום ניסו לחסום את דרכן, אולם המשתתפות שינו כיוון ועברו מרחוב לרחוב בהתאם, וחסמו את רחוב אלנבי ואת צומת שוק הכרמל. מאות מפגינות חסמו את הכביש ליד דיזנגוף סנטר וליד כיכר הבימה בעיר, ופונו מבלי שנערכו מעצרים. לאחר מכן חסמו כמאה מהן את הצטלבות הרחובות אבן גבירול וקרליבך. המפגינות קראו בין היתר "נשים דורשות ביטחון במלונות" ו"נאבקות נאבקים באלימות כלפי נשים". חלק מהמפגינות הניפו שלטים שעליהם נכתב "מאמינות לך" ו"את לא לבד".

הפגנה בבאר שבע בעקבות החשד לאונס באילת, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ
ההפגנה בתל אביבצילום: עופר וקנין

אחת מהמארגנות, סתיו ארנון, אמרה: "אנחנו רואות באופן חד משמעי שנשים לא מוכנות לקבל את המציאות שבה נושאי נשים ואינטרסים של נשים נדחקים לשוליים". היא הוסיפה: "נשים מודרות מקבלת ההחלטות, נשים הן מיעוט בקבלת ההחלטות והן נדחקות. המציאות הזו שחיי נשים שווים פחות היא לא גזירה משמים. זה הזמן לומר למערכת להתנער מהעמדות המיושנות שבהן פוגעים מקבלים עונשים מגוחכים על פגיעה בגוף ובנפש שלא ניתן לתקנן".

בחיפה הפגינו מאות בעיר התחתית. מירב בן נון, שהשתתפה בהפגנה, אמרה ל"הארץ": "למרות שתכננו ללכת להפגנה במרכז הכרמל כנגד השחיתות והחתירה תחת הדמוקרטיה, קיבלנו החלטה לבוא להפגנה שאורגנה על ידי ארגוני הנשים כדי לזעוק נגד תרבות האונס המאפשרת ומעודדת את זוועות כמו זו שהתרחשה באילת. זו הפגנה משותפת ליהודיות וערביות, נשים וגברים שדורשים שינוי מהיסוד ותקציבים שיפנו למאבק נגד האלימות כלפי נשים".

בירושלים השתתפו מאות מפגינים, שעמדו על ציר הרכבת הקלה וקראו "אני מאמינה לך". חלק מהמפגינים החזיקו שלטים שעליהם נכתב "לא = לא" ו"די לתרבות האונס".

הפגנה בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג
ההפגנה בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין

בבאר שבע הפגינו הערב כ-300 אנשים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובחלק מהזמן הפגינו בעקבות החשד לאונס. "תרבות האונס מתחילה במסדרונות הממשלה", צעקו המפגינים. כמה משתתפים הניפו שלטים שעליהם נכתב "לא שותקות על האונס" ו"לא אשמות".

את המחאה ארגנה תנועת "מצעד הנשים" יחד עם ארגונים חברתיים נוספים. המארגנות מתחו ביקורת על מדיניות הממשלה בטיפול באלימות מינית, ואמרו: "יכולה להיות גם מדיניות אחרת, שבה לומדים מגיל אפס על זוגיות ומיניות בריאה, שבה הממשלה שמה בראש סדר העדיפויות תקציבים לרווחה, לחינוך למניעת אלימות מינית ואלימות במשפחה. שבה מוודאים שבכל עיר ועיר יש חדר אקוטי ועובדים סוציאליים".

בהפגנות השתתפה גם קואליציה של 16 ארגונים מהקהילה הגאה, בהם האגודה למען הלהט"ב, איגי, הבית הפתוח בירושלים ומעברים לקשת הטרנסית, וכן "הבעלבתים", שמפגינים מדי שבוע עם בנדנות ורודות מול מעון ראש הממשלה בירושלים.

החקירה בחשד לאונס קבוצתי נפתחה ביום שישי, לאחר שהנערה התלוננה על אונס שעברה יומיים לפני כן על ידי קבוצת גברים בבית מלון הים האדום באילת. לפי המשטרה, היא לא לנה במלון, והיתה במקום עם חברותיה ועם חברים של אחת החברות, ששתו יחד אלכוהול. לפי המשטרה, הקטינה ביקשה בשלב מסוים ללכת לשירותים, והובלה לאחד מחדרי המלון כשהיא מטושטשת. שם, לפי החשד, היא נאנסה בידי קבוצת גברים, שבין חלקם לא היתה היכרות מוקדמת. לפי החשד, חלקם תיעדו את האונס בטלפונים ניידים. המשטרה סירבה לומר על כמה גברים התלוננה הקטינה, אולם הסנגורית של אחד העצורים סיפרה שהוא אמר לה ש-30 אנשים היו מעורבים במקרה.

המשטרה עצרה עד כה שני חשודים במעורבות באונס, שניהם בני 27 מחדרה, והודיעה כי צפויים מעצרים נוספים בפרשה. לפי גורם המעורה בחקירה, מצלמות האבטחה במלון תיעדו תנועה ערה של אנשים מחוץ לחדר שבו שהתה הנערה, וכמה מהם נכנסו לשם. צוות משטרתי מנתח את הצילומים כדי לאתר את המעורבים ולהביאם לחקירה. במשטרה מגדירים את שני העצורים כחשודים מרכזיים שנגדם יש ראיות מעבר לצילומי האבטחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ