העליון דחה את ערעורה של מלכה לייפר, וקבע שהיא כשירה נפשית לעמוד לדין

לפי השופטים, "אין במצבה הנפשי של המערערת כדי למנוע את המשך הליכי הסגרתה לאוסטרליה". עם זאת, הדיון בערעור הנוסף שהגישה, על הסגרתה לאוסטרליה, עודנו מתקיים

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייפר בבית המשפט בירושלים, ב-2018
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

בית המשפט העליון דחה היום (רביעי) את ערעורה של מלכה לייפר, וקבע שהיא כשירה נפשית לעמוד לדין. לפי השופטים, "אין במצבה הנפשי של המערערת כדי למנוע את המשך הליכי הסגרתה לאוסטרליה". עם זאת, הדיון בערעור הנוסף שהגישה - על עצם הסגרתה - עודנו מתקיים במחוזי בירושלים. לייפר מואשמת באונס שלוש אחיות שלמדו בבית ספר שניהלה באוסטרליה.

בהחלטה כתבו השופטים כי פאנל המומחים שהוקם כדי לדון בשאלת כשירותה של לייפר קבע שהיא כשירה לעמוד לדין וכי היא "מתחזה בוודאות לגבי כושר שיפוטה ויכולת תפקודה". בפאנל היו חברים פסיכיאטר מחוז צפון ד"ר אמיר בן אפרים, פסיכאטר מחוז חיפה ד"ר אלין רוזנצוויג וסגניתו ד"ר אילנית אייזקס.

בחודש יולי ערערו פרקליטיה של לייפר על קביעת בית המשפט המחוזי כי לייפר כשירה לעמוד לדין, וכי התחזתה לבעלת בעיות נפשיות כדי להימלט מדין. לטענתם, פסיכיאטרים מומחים בשירות בתי הסוהר אבחנו אותה כבעלת רקע נפשי.

השופט יצחק עמית ציין בפסק הדין כי חברי הפאנל נשאלו התרופות שלייפר מקבלת מרופאי שב"ס, ואמרו כי הן ניתנות גם לחולים שאינם פסיכוטיים או סכיזופרניים לצורך הרגעה. לפי עמית, "התרופות במינונים שהמערערת נוטלת אכן מעוררים תמיהה, אך מנגד, ניתן לייחס חלק מהתנהגותה של המערערת לתרופות שהיא נוטלת". לדבריו, גם מומחי הפאנל היו נכונים להניח שלייפר סובלת מבעיות - שאינן עולות כדי הפרעת נפש - וכי התרופות שניתנות לה יכולות לספק להן מענה.

לייפר, אוסטרלית בעלת דרכון ישראלי, נמלטה לישראל ב-2008 - שעות לאחר פרסום ההאשמות נגדה - וכעבור שש שנים הגישה אוסטרליה בקשה להסגרתה. היא מואשמת ב-74 סעיפים של אונס ותקיפה מינית של שלוש האחיות. הליך ההסגרה שלה נמשך זמן רב, בשל חוסר הסכמות סביב שאלת כשירותה לעמוד לדין, והפרשה פגעה ביחסים הדיפלומטיים בין ישראל לאוסטרליה.

מ-2014 מתרחש מאבק למניעת הסגרתה של לייפר בחזית המשפטית ובחזית התקשורתית. עורכי דין, יועצי תקשורת ועסקנים חרדים מעורבים במאבק הזה, שהתרכז בניסיונות לקבוע כי לייפר אינה כשירה נפשית כדי להיות מוסגרת לאוסטרליה. השר יעקב ליצמן חשוד כי ניסה לנצל את מעמדו כסגן שר הבריאות בזמנו כדי להתערב בחוות דעת רפואית עבור לייפר. במשטרה טרם התקבלה החלטה בנוגע לחשדות נגדו.

עורכי הדין טל גבאי ויהודה פריד המייצגים את לייפר מסרו בתגובה: "בית המשפט העליון לא שלל את העובדה שלייפר טופלה בתרופות פסיכיאטריות, ואף הדגיש כי העובדה הזו מעוררת תמיהה ובסופו של יום לא קבע כי היתה 'התחזות' מצדה והותיר את ההכרעה הסופית בשאלת הכשירות לרשויות המשפט האוסטרליות. נזכיר שסוגיית ההסגרה טרם הוכרעה והדרך עד להחלטה סופית בעניין ארוכה. נמשיך לפעול נגד הסגרתה של לייפר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ