הפרקליטות ערערה על זיכוי הנאשמים בלינץ' במבקש מקלט שנחשד כמחבל בבאר שבע

נימוקי הערעור נגד זיכוי יעקב שמבה ורונן כהן יוגשו לבית המשפט העליון בתוך 15 יום. המחוזי זיכה אותם מחמת הספק, וקבע כי הטענה שיכלו לדעת שזרהום הבטום חף מפשע "נכונה למציאות אוטופית"

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונן כהן, ויעקב שמבה לאחר זיכויים, בחודש שעבר
אלמוג בן זכרי

הפרקליטות ערערה היום (ראשון) על זיכוי שניים מהנאשמים בלינץ' במבקש המקלט האריתראי זרהום הבטום בבאר שבע. בית המשפט המחוזי זיכה ביולי מחמת הספק את השניים, שהכו את הבטום בעודו שרוע על רצפת התחנה המרכזית בעיר. נימוקי הערעור יוגשו בתוך 15 יום.

זרהום הבטום, מתוך עמוד הפייסבוקצילום: מתוך עמוד הפייסבו

השניים, יעקב שמבה ורונן כהן, הואשמו בגרימת חבלה בכוונה מחמירה. הם הכו את הבטום בעודו שרוע על רצפת התחנה המרכזית בבאר שבע, לאחר שנורה בידי שלושה אנשים שונים שסברו בשוגג כי הוא מחבל. שני נאשמים נוספים הודו בהתעללות בחסר ישע במסגרת הסדר טיעון, אך שמבה וכהן סירבו לקבלו.

שופט המחוזי בבאר שבע אהרון משניות כתב בהכרעת הדין כי השתכנע שהשניים "היו משוכנעים שהמנוח הוא אחד מתוך כמה מחבלים", וכי רצף הפיגועים באותה תקופה "יצר אווירה של פחד ובהלה בציבור". הוא הוסיף כי הוא "אינו יכול להתעלם מההקשר של האירוע לאירועי הטרור התכופים שאירעו במדינה באותם ימים, קודם לאירוע שבו עסקינן ולהשלכות שיכולות להיות לכך על מצב התודעה של המעורבים".

זירת הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע, ב-2015צילום: אליהו הרשקוביץ

משניות דחה את טענת הפרקליטות כי הנאשמים היו יכולים להבחין "בין נטרול מחבל או מי שנחזה להיות כזה ובין תקיפת אדם ישע", והסביר כי "התייחסות כזו אולי נכונה ביחס למציאות אוטופית, שבה ניתן להבחין בנקל בין טוב לרע ובין עמית לטורף, אבל היא חוטאת למציאות הריאלית ולעולם המעשה, ואינה משקפת כראוי את הנסיבות המורכבות של הסיטואציה הקשה, שאליה נקלעו שלא בטובתם האנשים שהיו בתחנה המרכזית בבאר שבע בערב הפיגוע, והנאשמים שלפנינו בכללם".

עו"ד איתמר ברקאי שמייצג את שמבה מסר בתגובה: "אם עד עכשיו זה לא היה ברור, היום כבר ברור לכל כי הפרקליטות היא גוף שמונע מאגו, ושעבור ניסיון לשקם את האגו הפגוע שלה היא מוכנה להמשיך ולרדוף אנשי כוחות ביטחון, גם לאחר שזוכו מכתב אישום שערורייתי שהוגש נגדם לפני חמש שנים. במקום שהפרקליטות תברך על כך שבית המשפט המחוזי הסיר עננה של פלילים מעל אנשי כוחות הביטחון, אשר חרפו נפשם באירוע טרור (בעוד שאחרים רבים נמלטו מהמקום), בוחרת זו לרדוף אותם כאילו היו אחרוני העבריינים". ברקאי הוסיף כי "הבקשה תלמד ותענה בהתאם". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ