הגר שיזף
הגר שיזף

בית המשפט המחוזי מרכז דחה היום (שני) בקשה לזכות את רוצח משפחת דוואבשה, עמירם בן אוליאל, על בסיס סתירות לכאורה בין כתב האישום לבין ראיונות לתקשורת של אחמד דוואבשה, שהוריו ואחיו הפעוט נרצחו בהצתה בכפר דומא. השופטים קבעו כי הראיונות לא מעוררים ספק בדבר אשמתו של בן אוליאל. לדבריהם, לא ניתן לקבוע אילו חלקים מדבריו של דוואבשה, שהיה בן חמש בעת הרצח, מבוססים על זיכרון מהימן ואילו חלקים מבוססים על סיפורים ששמע מאז. גזר הדין בענייניו של בן אוליאל נקבע ליום שני הבא. גזר הדין של הקטין הנוסף הנאשם בפרשה יינתן ביום רביעי.

לפי נשיאת בית המשפט, השופטת רות לורך, לא ניתן לקבוע ממצאים עובדתיים על סמך גרסתו של דוואבשה. לדבריה, ניכר כי הוא מאמין בדבריו כפי שנאמרו בראיונות אך אין לקבוע כי הם מהימנים. בנוסף, היא ציינה שגרסתו לא עקבית ולא מתיישבת עם עדויות פורנזיות שנאספו בפרשה.

אחמד דוואבשה מחזיק בתמונת משפחתו בשכם, ביוניצילום: Issam Rimawi /Anadolu Agency/AFP

פרקליטו של בן אוליאל, אשר אוחיון, שמייצג אותו יחד עם עו"ד יצחק בם, ביקש ביוני לזמן את אחמד דוואבשה לעדות בבית משפט, עקב ראיונות תקשורתיים של בני המשפחה, בהם ראיון עם אחמד בידיעות אחרונות וראיון עם סבו חוסיין דוואבשה ברדיו – בו אמר כי אחמד זוכר את האירוע היטב. ההגנה ביקשה שהילד, שלא נחקר בנוגע לרצח, יעיד בבית המשפט לפני הכרעת הדין. לדבריהם, הסתירות בין הדברים שאמר בראיונות לבין גרסתו של בן אוליאל לאירועים וכתב האישום - מצדיקים את זיכויו. בית המשפט הסכים לוותר אז על העדות של דוואבשה, מחשש שהיא תגרום לבן העשר נזק נפשי.

עקב כך הסכימו הפרקליטות וההגנה כי במקום העדות יוגשו אל בית המשפט הראיונות בהם סיפר דוואבשה את גרסתו בערבית. הפרקליטות איתרה שתי כתבות באלג'זירה שפורסמו השנה והן הוגשו לבית המשפט. באלג'זירה סיפר בין היתר כי שלושה מתנחלים לקחו חלק בהצתת בית המשפחה, בעוד שלפי כתב האישום בן אוליאל הצית את הבית לבדו.

עו"ד אשר אוחיון מסר לאחר ההחלטה: "מדובר בהחלטה שגויה, אנו מצפים ומקווים להפוך אותה בערכאת הערעור. תם ולא נשלם, ההחלטה להרשיע את עמירם מעורבת בכל כך הרבה תמיהות וסימני שאלה".

בית משפחת דוואבשה שהוצת בכפר דומא, ב-2015צילום: מוטי מילרוד

עו"ד עומר חמאיסי, המייצג את משפחת דוואבשה, מסר: "לא הופתענו מהחלטת בית המשפט. חבל על כל הדרמה כשיש כל כך הרבה ראיות שמצביעות על מי שביצע את זה - ואנחנו יודעים עכשיו בוודאות כי מי שביצע את הפשע הנתעב הוא עמירם בן אוליאל". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ