נתניהו: אני מתנצל בפני משפחתו של יעקוב אבו אל-קיעאן, הוא לא היה מחבל

לדברי ראש הממשלה, הפרקליטות והמשטרה אמרו שאבו אל-קיעאן הוא מחבל כדי לפגוע בו. המשטרה הביעה לראשונה צער על הרג אל-קיעאן: "מחובתנו לפעול למניעת הישנות מקרים דומים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו נואם במשרד ראש הממשלה בירושלים, בחודש שעבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו התנצל היום (שלישי) בפני משפחתו של יעקוב אבו אל-קיעאן, שנורה למוות בידי שוטרים בעת פינוי הכפר אום אל-חיראן ב-2017. נתניהו אמר כי אבו אל-קיעאן לא היה מחבל, בניגוד למה שטענה המשטרה ואף הוא עצמו לאחר הפינוי. לדבריו, "אמרו שהוא מחבל. אתמול התברר שהוא לא מחבל. אתמול התברר שבכירי הפרקליטות והמשטרה הפכו אותו למחבל כדי להגן על עצמם".

יעקוב אבו אל-קיעאן

נתניהו התייחס לפרסום אמש בחדשות 12, שלפיו פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן מנע נקיטת צעדים נגד מפכ"ל המשטרה דאז רוני אלשיך, אף שראש המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) דאז, אורי כרמל, טען שאלשיך הדליף חומרים מחקירת התקרית לעיתונאים. לדברי ראש הממשלה, "מה שאנחנו כולנו ראינו אתמול, זה דבר אני חושב שהוא מדהים פשוט, ראינו בכירים במשטרה ובפרקליטות, מטייחים חקירות, משבשים חקירות, קוברים חקירות, מכסתחים אחד את השני - והכל למען מטרה פוליטית".

לאחר פינוי אום אל-חיראן, שבו נהרג גם השוטר ארז עמדי לוי, אמר נתניהו כי הוא נהרג בפיגוע דריסה. בסרטון שפרסם נתניהו לאחר התקרית הוא הגדיר את האירוע כ"פיגוע בידי אלמונים". נתניהו אמר היום כי קביעתו אז נעשתה בעקבות מידע שקיבל מהמשטרה. "שאלתי שלוש פעמים את המשטרה, וקיבלתי דיווח מלשכת המפכ"ל שזה היה דריסה של פיגוע טרור.. אחר כך כשזה התברר שזה לא כל כך מובן מאליו ביקשתי להמתין לסוף אבל הסוף לא הגיע".

נתניהו הוסיף כי "התגלה כאן זה דבר מדהים. יש פה חקירות פוליטיות, חקירות שהיו מזוהמות מהרגע הראשון, תפירת תיקים כשהמטרה היא להפיל ראש ממשלה מכהן". נתניהו טען כי אמר באותה עת כי יש כשלים בעבודת המשטרה, "והם אמרו: חלילה שהתקשורת תחשוף את הכשלים הללו כי אז ניתן גיבוי לטענות של נתניהו. אבל זה הרבה יותר גרוע ממה שאמרתי. כי מח"ש רצו לחקור את האירוע ושי ניצן, פרקליט המדינה - סירב. הוא קבר את זה". לדבריו, "זה העיקרון הישן אבל הוא נהיה עקרון ישן-חדש: לא נתניהו לא חוקרים, אבל עכשיו אומרים, אם זה עוזר לנתניהו – קוברים".

המשטרה הגיבה לדברי נתניהו, ולראשונה הביעה צער על הרג אבו אל-קיעאן ולא התייחסה אליו כאל מחבל. לדבריה, "מדובר באירוע מצער שהתרחש לפני למעלה משלוש וחצי שנים, במהלכו מצאו את מותם שוטר ותושב המקום, הכל במהלך פעילות מבצעית שבוצעה במקום כחוק". עוד נמסר מהמשטרה: "אנו משתתפים בצער המשפחות על אובדנם. האירוע נבדק על ידי הגורמים המוסמכים, ממצאי הבדיקה פורסמו לציבור, וללא קשר אליהם מחובתנו לפעול למניעת הישנות מקרים דומים בעתיד".

אחיינו של אבו אל-קיעאן, ראאד אבו אלקיאען, מסר בתגובה על דברי נתניהו: "זה מה שאמרנו. זו היתה האמת לאמיתה. אנחנו ידענו אותה וכל העולם ידע אותה, אבל בכירי השלטונות רצו לעשות מעשים, לתפור תיקים ולהשמיץ ולהכפיש משפחות וכפרים". הוא הוסיף כי "הכפשת שמו ושמנו הגיעה על רקע תרבות פוליטית ואינטרסים פוליטיים ואישיים".

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, הגיב על דברי נתניהו וכתב בטוויטר: "פעם אחר פעם מתגלה כמה החיים של אזרחים ערבים זולים בעיני נתניהו. הטרגדיה של משפחת אבו אל-קיעאן היא לא יותר מספין תקשורתי שהוא מנצל לטובתו האישית. כל חקירה אמתית תמצא שגם הוא והשר ארדן שותפים לטיוח הרצח של יעקוב אבו-אלקיעאן". חברת מפלגתו, עאידה תומא-סלימאן, כתבה כי ההתנצלות נתניהו "לא שווה דבר, והיא שימוש ציני בדם למטרות פוליטיות אפלות. אנחנו היינו שם. כל העובדות ידועות מאז. אם נתניהו רוצה באמת להתנצל יש לו רק אפשרות אחת - להתפטר".

השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה (הליכוד), אמר אתמול ל"הארץ" כי יש לבדוק שוב את מסקנות המשטרה בנוגע לנסיבות מותו של אבו אל-קיעאן. אוחנה אמר את הדברים בעקבות הפרסום בחדשות 12. לפי הפרסום, בהודעה לראש מח"ש דאז, אורי כרמל, כתב ניצן כי הוא נוטה שלא לנקוט צעדים נגד המפכ"ל בגלל "אינטרסים של המדינה שצריך לשקול".

לפי הדיווח של עמית סגל בחדשות 12, אלשיך זעם על ממצאי החקירה ושוחח עם עיתונאים על כך. לפי הפרסום, ראש מח"ש דאז, אורי כרמל, זעם על ההדלפה לתקשורת בפרשה. ניצן השיב לו כי הוא סבור ש"זו התנהגות בלתי נסבלת" והוסיף כי "המפכ"ל אכן פעל פה באופן שערורייתי". ואולם, הוא הוסיף: "מודה שאני מתלבט. ללכת בדרך המפכ"ל ולפעול כמוהו קשה לי. מה גם שאם מתרוממים מעל האירוע ומסתכלים על כלל מערכת יחסי הפרקליטות-משטרה, להסלים כעת את המריבה רק יעשה טוב למי שרוצה ברעת מערכת אכיפת החוק, ודי לחכימא".

סגל טען שהכוונה העומדת מאחרי האמירה "די לחכימא" היא נתניהו, טענה אשר אותה דוחים בפרקליטות ומאשימים את סגל במניפולציה בכך שטען שמהתכתובת עולה כי שי ניצן מתחמק מעימות עם אלשיך, כשברקע חקירות נתניהו, גם במחיר טיהור שמו של אבו אלקיעאן. 

מאז הירי פורסמו כמה הערכות שלפיהן לא התרחש פיגוע. כפי שדווח ב"הארץ", רכז שב"כ שנכח בזירת התקרית וחקר אותה סבר כי לא מדובר בפיגוע וכי התקרית נבעה מכשל מבצעי של המשטרה. גם גורמים במח"ש העריכו כי לא מדובר בדריסה ממניע לאומני, אך קביעה זו לא פורסמה באופן רשמי. ב-2018 הודיעה הפרקליטות כי סגרה את תיק אום אל-חיראן וכי אי אפשר לקבוע אם דריסת השוטר בתקרית היתה פיגוע.

בה בעת, נחשפו ב"הארץ" גילויים נוספים על מחדלי הפרשה, לרבות הירי באבו אל-קיעאן, הפקרתו למות בשטח וחומרי החקירה שהביאו לקביעה כי לא מדובר בטרור. בתחילת השנה, שנתיים לאחר שניצן הורה לסגור את תיק החקירה נגד השוטרים המעורבים, החליטה משפחתו של אבו אל-קיעאן לעתור לבג"ץ בדרישה לחקור את השוטרים המעורבים ולהעמידם לדין.

בתקרית נדרס למוות השוטר ארז עמדי לוי, כשהג'יפ שבו נסע אבו אל-קיעאן התנגש בקבוצת שוטרים, לאחר שנפתחה לכיוונו אש. עד היום, באתר ההנצחה של משרד ראש הממשלה, מוגדר עמדי כמי שנהרג בפיגוע דריסה. לאורך השנים תיאר ארדן את המקרה בכמה דרכים, שכמה מהן התבררו לימים כשגויות: תחילה הוא העניק גיבוי מלא למשטרה. כשנה לאחר האירוע, אמר כי אין בידיו מידע שיפריך את קביעת המשטרה שלפיה אבו אל-קיעאן דרס את השוטר במכוון בתקרית באום אל-חיראן, וכי בשלב זה אין סיבה להתנצל על דבר. שלושה חודשים לאחר מכן אמר: "בתחושות שלי יש הסתברות גבוהה יותר שזה היה פיגוע דריסה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ