דו"ח הסנגוריה הציבורית: מנגנון הקנסות פוגע בשיקום עניים ומביא לכליאתם

לפי הסנגוריה הציבורית, השימוש במנגנון נעשה בעיקר נגד מעוטי יכולת, והוביל למאות מאסרים בשנה שעברה. עוד ציינה הסנגוריה כי כ-40% מהעצורים שיוצגו על ידיה לא התייעצו עם עורך דין לפני שנחקרו במשטרה

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חשוד מובא לבית המשפט, בדצמבר
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בתי משפט המטילים קנס כאמצעי ענישה חלופי למאסר, מביאים מעוטי יכולת להיכלא ופוגעים בשיקומם - כך נכתב בדו"ח השנתי של הסנגוריה הציבורית לשנת 2019 שפורסם היום (רביעי). עוד מתריעה הסנגוריה הציבורית בדו"ח כי כ-40% מהעצורים המיוצגים על ידיה לא קיבלו ייעוץ משפטי לפני שעברו חקירה, בניגוד לזכות ההיוועצות שנקבעה על ידי בית המשפט העליון.

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, יותר מ-90% מלקוחות הסנגוריה הציבורית ב-2015 היו מחוסרי אמצעים. בדו"ח מותחת הסנגוריה הציבורית ביקורת על מנגנון "מאסר חלף קנס", המופעל כאשר מורשעים בפלילים לא עומדים בתשלום הקנסות שהוטלו עליהם.

"מדי שנה ניתנים כ-30 אלף גזרי דין הכוללים הוראה של מאסר חלף קנס", נכתב בדו"ח. "כ-3,000 פקודות מאסר מונפקות מדי שנה לחייבים, לעתים קרובות שנים ארוכות לאחר מתן גזר הדין, מתוכן מופעלות מאות פקודות מדי שנה, המביאות לכליאתם של מאות חייבים בשל אי-תשלום הקנס. תקופות המאסר חלף הקנס נעות בין ימים בודדים (כרבע מהנידונים) לבין חודשים ארוכים (כ-15% ריצו תקופות שנעו בין חודשיים לשנה), כאשר במקרים ספורים ריצו נידונים תקופות מאסר ארוכות של מעל שנה".

עוד נכתב כי "למעלה מ-80% מפקודות המאסר חלף קנס מוצאות בגין קנסות נמוכים יחסית, של עד 5,000 שקלים". בסנגוריה מסיקים מכך כי "השימוש במנגנון המאסר חלף קנס נעשה בעיקר נגד נידונים עניים, אשר אינם מצליחים לעמוד בתשלום הקנס שהוטל עליהם".

הסנגור הראשי יואב ספיר באילת, בשנה שעברהצילום: ליאב פלד

ביקורת נוספת של הסנגוריה נוגעת לריבית שנושאים מורשעים בגין איחור בתשלום הקנס. "אחד ההיבטים המטרידים בנוגע לחובותיהם של נידונים מתייחס לחלקן הגדול של הריביות מתוך כלל החוב", נכתב בדו"ח הסנגוריה, "על פי חוק העונשין, קנס לאוצר המדינה שלא שולם במועדו יגדל באופן מיידי ב-50%, ובמשך כל חצי שנה נוספת של אי-תשלום תתווסף ריבית של 5% נוספים מהקנס או מיתרתו. משמעותה של ריבית דרקונית זו היא שבתום שלוש שנים וחצי ממועד התשלום המקורי, החוב המקורי יוכפל". הסנגוריה קוראת לבצע רפורמה בכל הקשור לנושאים הכלכליים שבאכיפה הפלילית ומציינת כי "הריביות הגבוהות מסכלות את גביית החוב, ומקשות במיוחד על אסירים ועל אסירים משוחררים".

בשנת 2019 ייצגה הסנגוריה הציבורית בכ-31 אלף הליכים, נתון דומה לחמש השנים האחרונות. לפי פסיקת העליון, על היחידה החוקרת במשטרה לזמן את אנשי הסנגוריה בטרם תחל חקירה נגד חשוד בפלילים. מהדו"ח עולה כי בשנת 2019 עלה שיעור ההודעות למשרדי הסנגוריה על עצורים המבקשים ייעוץ לפני חקירה ל-62.1%, לעומת 56.2% בשנת 2018. בסנגוריה מציינים כי "על אף השיפור הניכר שחל בעניין זה, בחלוף שנים ארוכות של פעילות מאומצת של הסנגוריה הציבורית ולאחר שהצטברו מאות החלטות ביקורתיות של בתי המשפט בערכאות השונות בעניין זה, קרוב ל-40% מהעצורים המיוצגים על ידי הסנגוריה אינם זוכים לממש את זכותם החוקית לייעוץ משפטי לפני חקירה".

הסנגוריה מותחת ביקורת על המשטרה וכותבת בדו"ח כי "זכותו של נחקר להיוועץ עם עורך דין לפני תחילת חקירתו נועדה להבטיח את הגינותם של הליכי החקירה ולמנוע ניצול לרעה של פערי הכוחות המובנים בין הנחקר לאנשי המרות החוקרים אותו. למרות פסיקתו של בית המשפט העליון בנוגע לחשיבות זכות ההיוועצות והדרכים בהן על המשטרה לפעול למימושה, המציאות בחדרי החקירות מלמדת כי משטרת ישראל לא מקפידה ליידע את כל העצורים כראוי על זכותם להיוועץ בסנגור בכלל, ובסנגור ציבורי בפרט, טרם חקירתם".

בנוסף, הסנגוריה מותחת ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אשר מתעלם לדבריה מפניות של הסנגור הציבורי הראשי, ד"ר יואב ספיר, בעניין פעילויות בעייתיות של מדובבי משטרה. "חלק מהפעולות הנעשות עולות כדי עבירות פליליות", נכתב, "חזר הסנגור הציבורי הארצי על הדרישה לעדכן את נוהל הפעלת המדובבים, לרענן את הנהלים ולפרסמם כדי לאפשר ביקורת אפקטיבית של בתי המשפט. טרם התקבלה תשובת היועץ המשפטי לממשלה לשתי פניות של הסנגוריה הציבורית".


מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל מטפלת בתיקי חקירה בהתאם להוראות החוק ובאופן מוקפד, מקצועי וסדור, בהתבסס על תשתית ראייתית ושיקולים מקצועיים במטרה להגיע לחקר האמת. הדברים כפי שהובאו בדו"ח הסנגוריה מתייחסים למספר קטן של אירועים שנלקחו בפינצטה מתוך מאות אלפי פעולות חקירה המבוצעות מדי שנה. חקירות שהובילו לעשרות אלפי כתבי אישום נגד עבריינים והרחקתם מהחברה הנורמטיבית. משטרת ישראל מקפידה על מימוש זכויותיהם של חשודים בפלילים לצד הצורך להגיע לחקר האמת ולפענח פשעים. בכל הנוגע להיוועצות בעורך דין, המשטרה מקפידה על הוראות החוק והפסיקה בנושא. נדגיש כי שיעור הייצוג של חשודים בפלילים על ידי הסנגוריה הציבורית אינו מביא בחשבון את בחירתם לייצוג פרטי או שלא להיות מיוצגים בהליך כלל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ