הפרקליטות בהודעה חריגה: נתניהו הציג עובדות לא נכונות בדבריו עלינו

ההודעה דוחה את טענות ראש הממשלה בעניין אירועי פינוי אום אל-חיראן וניגוד העניינים של החוקר בתיק המעונות, ומבהירה: אנחנו מוסד ממלכתי שאינו מזוהה פוליטית

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בבית שמש, אתמול
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

הפרקליטות פרסמה היום (רביעי) הודעה חריגה, שבה הכחישה את הטענות שהעלה אתמול ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנוגע להתנהלותה. "בנאומו של ראש הממשלה אמש הוצגו עובדות לא נכונות לגבי הפרקליטות", נאמר בהודעה, הכוללת ציטוטים של נתניהו והתייחסות נרחבת אליהם. בארגון שבו ודחו את ההאשמה שהטיפול בתיקי ראש הממשלה הושפע ממניעים פוליטיים.

אמש התנצל נתניהו בפני בני משפחתו של יעקוב אבו אל-קיעאן על כך שהוא הואשם בביצוע פיגוע בעת פינוי הכפר אום אל-חיראן. בעקבות זאת מסרה גם המשטרה כי היא מצרה על הרג אבו אל-קיעאן. היום התייחס לכך נשיא המדינה ראובן ריבלין, שרמז לחלקה של מערכת אכיפת החוק בפרשה. לדבריו, "לא רק יחידים צריכים להכיר בטעויותיהם. גם על ארגונים ממשלתיים ומדינות מוטלת האחריות לביקורת עצמית ולהתנצלות על טעויות".

בנאומו אתמול טען נתניהו, בעקבות פרסום בחדשות 12, כי "בכירי הפרקליטות והמשטרה הפכו אותו (אבו אל-קיעאן; נ"ב) למחבל כדי להגן על עצמם וכדי לפגוע בי". הפרקליטות הבהירה במענה לטענה זו כי "הטענה לפיה אבו אל-קיעאן הוא מחבל לא נטענה מעולם על ידי הפרקליטות, אלא אך ורק על ידי השר לביטחון פנים דאז וגורמים אחרים".

בנוגע לטענת נתניהו שלפיה המחלקה לחקירות שוטרים ביקשה לחקור מה אירע בעת פינוי אום אל-חיראן אך פרקליט המדינה שי ניצן מנע זאת, הבהירו בפרקליטות כי מח"ש קיימה "בדיקה מקיפה ורחבת היקף הנוגעת לאירוע". בשנה שעברה נחשף ב"הארץ" כי אנשי המחלקה סברו שיעקוב אבו אל-קיעאן, תושב הכפר שנורה למוות, לא התכוון לדרוס למוות את השוטר ארז לוי. למרות זאת, ניצן החליט לסגור את התיק מבלי להכריע בעניין זה.

כהוכחה לטענה שניצן ביקש לטייח את חקירת האירוע, ציטט נתניהו הודעה ששלח הפרקליט לראש מח"ש לשעבר אורי כרמל: "המפכ"ל אכן פעל באופן שערורייתי, אך יש אינטרסים של המדינה שצריך לשקול", נכתב באותה הודעה. "זה רק יעשה טוב למי שרוצה ברעת המערכת, ודי לחכימא". היום הבהירה הפרקליטות כי הדברים מתייחסים להתקפה של המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך על מח"ש, ואינם נוגעים לשאלה אם הדריסה באום אל-חיראן היתה פיגוע.

נתניהו התייחס בנאומו גם לפרסום לגבי ניגוד העניינים לכאורה שבו נמצא החוקר הראשי בתיק מעונות ראש הממשלה, רב-פקד אבי רוטנברג, בגלל קשריו עם ג'ודי ניר-מוזס. "זה החוקר שאחר כך גם עוסק בתיקים שלי", אמר. לפי מידע שהגיע למח"ש, רוטנברג נחשף לחומר חקירה בתיק 2000, אך לא היה מעורב בחקירה. בהקשר זה נאמר בהודעה כי "החוקר כלל לא היה חלק מצוות החקירה בתיקי האלפים, והועבר ליחידה אחרת עוד בטרם החלה החקירה בתיק 2000". בהמשך נכתב כי "אין שום קשר בין רוטנברג להגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה".

לפי הפרסום בחדשות 12, ניצן מנע ממח"ש לפתוח בחקירה נגד רוטנברג, אף שכמה בכירים במחלקה סברו כי יש מקום לכך. המשנה לפרקליט המדינה, מומי למברגר, כתב אז לכרמל: "אני לא רואה מצב בעת הזאת שמח"ש נכנסים לבדיקת חומרים בתיק 2000, מסיבות מובנות". נתניהו הציג את הדברים כעדות לכך שהפרשה טויחה כדי שלא לפגוע בחקירות נגדו. במענה לכך מצוטט בהודעת הפרקליטות למברגר, שהסביר כי כיוון שהיתה זו חקירה רגישה הוא העדיף שלא לערב בה גורמים מבחוץ. "אם הבירור שהתבקש היה מעלה צורך בעיון בחומרים של תיק 2000 על ידי מח"ש או בהחלטה לפתוח בחקירה, כך היה נעשה", נאמר בהודעה.

בהתייחסו לחקירות נגדו טען נתניהו: "זאת לא היתה חקירה, זאת קנוניה פוליטית מושחתת להפיל ראש ממשלה". בתגובה נמסר מהפרקליטות כי "המשטרה והפרקליטות הם מוסדות ציבוריים וממלכתיים, שאינם מזוהים פוליטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ