ניסנקורן קרא לבדיקת הטענות לגבי התנהלות הפרקליטות ומח"ש בפרשת אל-קיעאן

שר המשפטים ביקש מנציב הביקורת על הפרקליטות רוזן לבחון את התקרית באום אל-חיראן, והודיע עם השר עמיר פרץ על הקמת צוות לבחינת הטיפול במפוני הכפר ■ אלשיך על דברי נתניהו: "הוא חיה פצועה, הוא לא מאמין למה שהוא אמר על אל-קיעאן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלשיך וניצן בירושלים, ב-2016

שר המשפטים אבי ניסנקורן פנה היום (ראשון) לנציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, בבקשה שיבדוק את הטענות בדבר התנהלות הפרקליטות והמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) סביב מותו של יעקוב אבו אל-קיעאן באום אל-חיראן ב-2017. היום אמר מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "לא מאמין למה שאמר" בהתנצלות בפני משפחתו של אל-קיעאן. בראיון ל-ynet אמר אלשיך כי אינו חוזר בו מהקביעה שאבו אל-קיעאן דרס את השוטר ארז עמדי לוי בכוונה, וכי נתניהו מעולם לא שוחח איתו על הנושא.

נתניהו התנצל בשבוע שעבר בפני משפחתו של אבו אל-קיעאן, שלוש שנים לאחר שנהרג מירי שוטרים באום אל-חיראן במה שהוגדר כפיגוע דריסה. הוא טען כי "בכירי הפרקליטות והמשטרה" קבעו כי כי אבו אל-קיעאן הוא מחבל כדי להגן על עצמם. ראש הממשלה אמר את הדברים בעקבות פרסום בחדשות 12, שלפיו פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן מנע נקיטת צעדים נגד אלשיך, אף שראש המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) דאז, אורי כרמל, טען שאלשיך הדליף חומרים מחקירת התקרית לעיתונאים. 

אלשיך ונתניהו בחנוכת תחנת המשטרה בכפר כנא, ב-2017צילום: גיל אליהו

לפי ניסנקורן, הנציב רוזן יערוך בירור באשר לאופן הטיפול של הפרקליטות ומח"ש בפרשה. "לצד הגנה בלתי מתפשרת על עצמאותה של מערכת אכיפת החוק אני מחויב לבדוק כל ביקורת עניינית, באופן מקצועי וחסר פניות", אמר ניסנקורן. "אסור להתבלבל: כל ניסיון לקשור את האירוע הטראגי באום אל-חיראן לתיאוריות קונספירציה שקריות הוא תלוש ומחפיר, ובינו לבין בירור ענייני אין כל קשר".

עוד אמר ניסנקורן כי יחד עם שר הכלכלה עמיר פרץ, הוחלט להקים צוות בראשות מנכ"לי משרדיהם לבחינת הטיפול במפוני אום אל-חיראן. מלשכתו של שר המשפטים נמסר כי הצוות אמור לגבש דרכים להסדרת פתרונות עבור מפוני הכפר. "עלינו להבטיח שלצד הבדיקה המערכתית, יוכלו מפוני הכפר לשקם את חייהם באופן מיטבי", אמר ניסנקורן.

בראיון ל-ynet אמר אלשיך כי "ראש הממשלה מתנהג כמו חיה פצועה. הוא מגן על עצמו. הסובבים אותו משתפים פעולה ומשחקים את המשחק, הם אינם מאמינים לו". הוא הוסיף כי "אלה מסעות של פייק ניוז עם הדהודים מכל עבר, אי אפשר להתעלם מזה. אני משוכנע גם שראש הממשלה לא מאמין למה שהוא אמר, אחרת הוא צריך להיות מודאג". הוא דחה את הטענה כי יש קשר בין פרשת אום אל-חיראן לחקירות נתניהו, שהובילו להעמדתו לדין.

כוחות משטרה באום אל חיראן ביום הפינוי, ב-2017צילום: אליהו הרשקוביץ

על הטענה כי אבו אל-קיעאן דרס את השוטר עמדי לוי בכוונה, אמר המפכ"ל לשעבר: "עד לרגע זה לא שמעתי טענה אחת שהאירוע הזה לא היה דריסה מכוונת. יש עמדה של המשטרה ושל מח"ש. לכן קבע שי ניצן שיש אינדיקציות מכאן ומכאן ולא ניתן לקבוע".

מאז הירי פורסמו כמה הערכות שלפיהן לא התרחש פיגוע. כפי שדווח ב"הארץ", רכז שב"כ שנכח בזירת התקרית וחקר אותה סבר כי לא מדובר בפיגוע וכי התקרית נבעה מכשל מבצעי של המשטרה. גם גורמים במח"ש העריכו כי לא מדובר בדריסה ממניע לאומני, אך קביעה זו לא פורסמה באופן רשמי. ב-2018 הודיעה הפרקליטות כי סגרה את תיק אום אל-חיראן וכי אי אפשר לקבוע אם דריסת השוטר בתקרית היתה פיגוע.

נתניהו במסיבת עיתונאים בפיקוד העורף, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

בה בעת, נחשפו ב"הארץ" גילויים נוספים על מחדלי הפרשה, לרבות הירי באבו אל-קיעאן, הפקרתו למות בשטח וחומרי החקירה שהביאו לקביעה כי לא מדובר בטרור. בתחילת השנה, שנתיים לאחר שניצן הורה לסגור את תיק החקירה נגד השוטרים המעורבים, החליטה משפחתו של אבו אל-קיעאן לעתור לבג"ץ בדרישה לחקור את השוטרים המעורבים ולהעמידם לדין.

בתקרית נדרס למוות השוטר ארז עמדי לוי, כשהג'יפ שבו נסע אבו אל-קיעאן התנגש בקבוצת שוטרים, לאחר שנפתחה לכיוונו אש. עד היום, באתר ההנצחה של משרד ראש הממשלה, מוגדר עמדי כמי שנהרג בפיגוע דריסה. לאורך השנים תיאר ארדן את המקרה בכמה דרכים, שכמה מהן התבררו לימים כשגויות: תחילה הוא העניק גיבוי מלא למשטרה. כשנה לאחר האירוע, אמר כי אין בידיו מידע שיפריך את קביעת המשטרה שלפיה אבו אל-קיעאן דרס את השוטר במכוון בתקרית באום אל-חיראן, וכי בשלב זה אין סיבה להתנצל על דבר. שלושה חודשים לאחר מכן אמר: "בתחושות שלי יש הסתברות גבוהה יותר שזה היה פיגוע דריסה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ