המחוזי פסק לטובת תושבים שטענו כי עיריית נס ציונה מונעת מהם להפגין נגדה

אף שאין בסמכותה לדרוש זאת, המשטרה התנתה את קיום ההפגנה באישור מהעירייה, שלא נענתה לפניות המפגינים. הבוקר התלוננה תושבת נס ציונה שראש העיר שלח לביתה פקחים כיוון שפרסמה נגדו תגובה ביקורתית בפייסבוק

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הכנסת בן פורת יוסף המצוי במחלוקת, היום בנס ציונה
בר פלג
בר פלג

בית המשפט המחוזי פסק ביום רביעי לטובת תושבי נס ציונה, שהאשימו את העירייה בניסיון למנוע מהם להפגין נגד ראש העיר, שמואל בוקסר. התושבים עתרו לבית המשפט לאחר שהמשטרה דרשה מהם לתאם את קיום ההפגנה מול קצין הביטחון של העירייה, אך הוא לא נענה לפניותיהם. במקרה אחר, שלח השבוע בוקסר לביתה של תושבת העיר פקחים לאחר שפרסמה נגדו תגובה ביקורתית בפייסבוק.

שמואל בוקסר

לדברי מארגן ההפגנה נגד העירייה, משה גולדגמר, בוקסר ניסה למנוע ממנו לקיים את המחאה גם על ידי איומים מצד מקורביו. בהקלטה שהגיעה לידי "הארץ" נשמע מקורב של ראש העיר אומר לגולדגמר: "דע לך שהוא (בוקסר) יכניס לך צו הרחקה, ואם תפר את צו ההרחקה ותבוא אליו לבית הכנסת יהיה לך צו מעצר. אל תגיד שלא אמרתי לך".

בחודש שעבר פנה גולדגמר למשטרה על מנת לבקש אישור להפגין מול ביתו של בוקסר, אך המשטרה סירבה והציעה לו לקיים את ההפגנה מול בניין העירייה. כמו כן הגבילה המשטרה את מספר המשתתפים ל-55 בשל התפרצות הקורונה, ודרשה מהמפגינים לקבל את אישור קב"ט העירייה - אף שלמשטרה אין סמכות להציב הגבלות אלה. לדברי גולדגמר, במשטרה אמרו לו כי יש לבצע את התיאום כדי לוודא שאין אירוע נוסף המתוכנן ברחבת העירייה.

הרקע להפגנה הוא מחאה על מה שרואים התושבים כפגיעה מתמשכת של העירייה ושל בוקסר בציבור המתפללים בבית הכנסת "בן פורת יוסף", על רקע מאבק בין שתי עמותות על ניהולו. לטענתם, העירייה לא הקצתה כדין את ניהול בית הכנסת לעמותה המנהלת אותו כעת. מבקר העירייה אף פתח בבדיקה בנושא.

התגובה של לוי-שמרלינגצילום: מתוך פייסבוק

בשבוע שעבר שלח גודלגמר כמה פניות לקב"ט העירייה יומיים לפני מועד ההפגנה, אך לא קיבל ממנו מענה. באחת הפניות שאלה אותו עובדת העירייה במייל: "בבקשה רשום מה מטרת ההפגנה, נגד מי? על מה? נושא? תודה" - אף שאין בסמכות העירייה לשאול זאת. עורך הדין אלעד קורצוויל, שייצג את העותרים, פנה ליועץ המשפטי של העירייה, אך גם ממנו לא התקבל מענה. לדברי גולדגמר, "ראש העיר לא רצה שההפגנה הזו תתקיים. הם רצו למסמס לנו את זה, שלא נקבל אישור ולא נוכל להפגין. ברגע שכלו כל הקיצין ולא ענו לנו, לא היתה לנו ברירה ופנינו לבית המשפט". לאחר שהובאו בפני שופט המחוזי אחיקם סטולר ניסיונות המוחים לפנות לעירייה, הוא הוציא בבוקר ההפגנה צו המורה לקיימה ללא תיאום עם העירייה. בתגובה העירייה טענה כי אינה מתנגדת לקיומה וכי הקב"ט לא היה זמין מאחר שלקח חלק בתרגיל.

לצד זאת, תושבת העיר, לימור לוי שמרלינג, התלוננה היום (שני) כי בוקסר שלח לביתה פקחים של עירייה שמסרו לה מכתב הדורש ממנה להסיר תגובה ביקורתית שפרסמה נגדו בפייסבוק. במכתב שמסרו לה הפקחים מיחידת השיטור העירונית נכתב כי אם לא תסיר את התגובה בתוך 24 שעות ותתנצל בפני בוקסר הוא עשוי לנקוט נגדה פעולה משפטית.

בפוסט שעליו התלונן בוקסר, ופורסם בדף הפייסבוק "נס ציונה בחדשות", כתבה לוי שמרלינג כי "הגיע ראש עיר להרוס את העיר וכאשר יסיים להרוס בסוף הקדנציה יצא וזה שיבוא במקומו יצטרף 3 קדנציות לבנות מה שהנוכחי הרס במו ידיו". במכתבו כתב בוקסר כי מדובר ב"אמירה פוגענית, משמיצה בי ובשמי הטוב האישי והציבורי, וזו לא פעם ראשונה שאת נוקטת בלשון שכזו כלפיי".

שמרלינג אמרה ל"הארץ" כי "באותו הלילה לא ישנו ולא הצלחנו להרדם מהלחץ. זו התנהגות בריונית, אז מה אם אתה ראש עיר, מותר לך להלך אימים על התושבים בנס ציונה"? לדבריה, "רק כתבתי שהוא הורס את העיר. זה כל כך נורא שהוא שולח לי את השיטור העירוני הביתה להפחיד אותי"? שמרלינג הוסיפה כי "אחרי שהם הגיעו אני ממש פחדתי לכתוב תגובה בפייסבוק". לאחר ששמרלינג הגישה תלונה למשטרה, היא הופנתה לבית משפט השלום בראשון לציון לצורך הוצאת צו הטרדה מאיימת נגדו בוקסר. בית המשפט סירב להוציא צו במעמד צד אחד, אך דרש מהעירייה להגיב לטענותיה של שמרלינג תוך 48 שעות.

מעיריית נס ציונה נמסר: "העתירה התייתרה היות והעירייה הודיעה כי אין שום מניעה לקיים את ההפגנה - שאכן התקיימה. לאור זאת קבע השופט כי העותרים יודיעו אם הם עומדים על העתירה או מושכים אותה, והם הודיעו על מחיקת העתירה.

באשר למקרה של שמרלינג לוי הגיב ראש העיר באמצעות העירייה: "ראש העירייה נפגע מדברים שכתבה הגב' שמרלינג בעמוד הפייסבוק 'נס ציונה בחדשות'. את הדברים ראו אלפי אנשים. אי לכך מיען אליה מכתב אישי בו הזמין אותה לשטוח את טענותיה באופן ענייני ומכבד בפניו. חלף מענה ענייני למכתב זה ותחת התנצלות מתבקשת מצד הגב' שמרלינג בנסיבות העניין, בחרה הגב' שמרלינג לפנות למשטרת ישראל ובית המשפט, תוך ניצול לרעה של ערכאות שלא למטרה לשמן נועדו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ